GündemManşet

Sarıyer İlçe Müftülüğü’nden anlamlı program

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

Sarıyer İlçe Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosu, 2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılı’nın sona ererek yarıyıl tatiline girilmesi münasebetiyle İBB Sarıyer Kültür Merkezi’nde bir program düzenledi.

Kuran Kursu öğrencilerinin salonu doldurduğu program Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Kuran-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’nda dünya birinciliği bulunan Nuruosmaniye Camii İmam-Hatibi Fatih Kaya, Buruc ve Alak surelerini okudu. İlçe Müftülüğü’nün 2018 yılı çalışmalarının tanıtıldığı sinevizyonun akabinde İlçe Müftüsü Oğuzhan Kadıoğlu açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

Kadıoğlu, “Kurslarımız saygı ve dostlukları pekiştiriyor”

Günün anlam ve önemine binaen yaptığı konuşmada Oğuzhan Kadıoğlu, geçirilen yarı dönemin hayırlara vesile olmasını ve bir dahaki dönemin de Kuran’ı okuma, öğrenme ve anlama açısından bereketli geçmesini temenni ederek şöyle konuştu; “Sarıyer ilçemizde 2500 kişilik bir Kur’an Kursu ailesiyiz. Kur’an Kursları Diyanet İşleri Başkanlığı’nın önemli hizmet alanlarından biridir. Kurslarımız birer din eğitimi kurumu olmanın yanında eğitim sürecinde farklı fonksiyonlara da sahiptir. Huzur bulduğumuz arkadaşlıklar kurduğumuz mekanlardır. Yani milli birlik ve beraberliği pekiştiren, sevgi, saygı ve dostluk gibi bağları güçlendiren ve bir arada yaşama bilincinin oluşmasına katkıda bulunan eğitim yuvalarıdır. Bunun yanında kursiyerlerimiz dini bilgilenme, ibadet pratiklerini geliştirmektedirler. Ayrıca öğrencilerimiz Diyanet İşleri Başkanlığı’mızın eserlerinden yararlanarak sahih dini kaynaklara dayalı dini eğitimi ile bilinçli bir dindarlığın inşasına katkıda bulunacaktır.’’

Kursiyerlere hediyeler verildi

Programın devamında Sarıyer’deki Kuran Kurslarında öğrenci olan en büyük ve en küçük kursiyerler sahneye davet edildi. Kuran Kurslarında neler öğrendikleri ve ne hissettikleriyle ilgili kısa bir sohbetten sonra İlçe Müftüsü Oğuzhan Kadıoğlu tarafından kendilerine hediyeler verildi.

Yılmaz; “Kursiyerlerimiz kurslarda ev sıcaklığını buluyor”

Davetli konuşmacı olarak programa katılan Güngören Vaizi Nimet Yılmaz konferansında şunlara değindi; ‘‘Kur’an Kurslarına gelen kursiyerlerimiz öncelikle Kur’an öğrenmeyi, dini bilgilerini ve ezberlerini geliştirmeyi ayrıca yanlış bilgilerini düzeltmeyi hedeflemektedirler. Bunun yanında kursiyerler, pratik ihtiyaçlarını giderme amacındadırlar. Hâlbuki öğrenmek istedikleri dini bilgileri günlük yaşantıda yetecek kadar edinmek yerine entelektüel derinliği de içermelidir. Diğer taraftan kursiyerlerimiz dini sosyalleşme mekânı olarak gördükleri kurslarımızda ev rahatlığını ve sıcaklığını bulmaktadırlar. Gördükleri dini eğitimin yanında sosyalleşme, psikolojik sorunları paylaşma ve bunlara çözüm arayışı gibi insani özelliklerin de yaşanıyor olduğu bir gerçektir. Bu durum kendini kurs zamanı dışında da görüşme ve dolayısıyla birbirlerinden kısa sürede  – hasta olma, vefat etme, sıkıntılı süreçler yaşama gibi – haberdar olmaları şekline göstermektedir.’’

Fide ve hediye kitaplar dağıtıldı

Program sonunda Nimet Yılmaz’a çiçek takdimi yapılarak, ikinci eğitim ve öğretim döneminin hayırlı geçmesi için PTT Evleri Kuran Kursu Öğreticisi Nuray Kavraz tarafından dua edilerek, Orman Genel Müdürlüğü’nün fideleri ile hediye kitaplar dağıtılarak son buldu.

  

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu