GündemManşet

Sarıyer’de Kurban hazırlıkları tamamlandı

Sarıyer’de kurban satışları başladı. Bayram öncesinde kurbanlıkların sağlıklı bir ortamda satış ve kesim işlemlerinin yapılabilmesi için gerekli hazırlıklar tamamlanırken, alanı ilk ziyaret eden kişi Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç oldu. Maden Mahallesi'nde kurulan kurban alanını gezerek çalışmaları yerinde inceleyen Genç, belediye çalışanları için kurban seçti.

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

Sarıyer Belediyesi, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle Maden Mahallesi’nde kurulan kurban satış ve kesim alanında tüm vatandaşların ihtiyacına cevap verecek donanıma sahip olması için gerekli çalışmaları tamamladı. Bütün tedbir ve hazırlıkların Sarıyer Kaymakamlığı Kurban Hizmetleri Komisyonu’nun belirlediği maddeler göz önünde bulundurularak yapıldığı alanda Fen İşleri, Temizlik İşleri ve Veteriner İşleri Müdürlükleri, kurban sahiplerinin ibadetlerini rahat ve hızlı bir şekilde yerine getirmeleri için çadırları ve kesim alanını hazır hale getirdi. Ayrıca kurban satım alanında sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa ilaçlama yapılıyor. Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Sarıyer Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü hekimleri, kurban alırken dikkat edilmesi gerekenler, kesim ve sonrasında yapılacaklar ile alakalı vatandaşları uyardı.

BU YIL HER ŞEY SIFIRDAN YAPILDI

– Kurban satış yeri değiştirilerek yeni bir alana taşındı, zemin düzenlemeleri yapılarak yeni bir kesim alanı oluşturuldu.

– Küçükbaş hayvan yeri değiştirilerek beton zemin kaplamalı şekilde yeniden düzenlendi

– 4 adet seyyar WC yapıldı (2 kadın, 2 erkek)

– 1 adet duş yeri yapıldı

– 1 Adet hayvansal atık toplama alanı hazırlandı

– 1 adet sıvı atık toplama alanı hazırlandı (fosseptik kuyusu)

– 1 adet mescit alanı

– 1 adet kantin

– Oturma ve bekleme alanları

– 4 adet 1’er tonluk hidrofor sistemli su deposu

– Kurban kesim alanına 1 adet 10 tonluk hidrofor sistemli su deposu (su tankeri ile takviye edilecek)

– Kurban çadır alanına hayvanlar için günlük su dağıtım hizmeti

– Günlük hayvansal atık temizleme hizmeti

– Günlük kurban satış alanı temizlik hizmeti

ESNAFLAR UNUTULMADI

Kurban Bayramı öncesinde hazırlıklarını tamamlayan Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, hayvan satmak için gelen esnafın kişisel ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde gerekli düzenlemeleri yaparken, getirilen hayvanların indirilmesi için rampalar, hayvanları tartmak için kantar, su ihtiyacını temin etmek üzere su deposu, banyo, mescit ve otopark kurdu.

ALAN, ÇEVRE KANUNU’NA GÖRE DİZAYN EDİLDİ

Alanda 35 kurban çadırının yanı sıra, küçükbaşlar için ve büyükbaşlar için modern kesim ünitesi de ekipler tarafından kuruldu. Maden Mahallesi’nde kurulan alanda Sarıyer Belediyesi ile İlçe Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne bağlı veteriner hekimleri tarafından vatandaşlara kurbanlık hayvanlar hakkında sıhhi destek sağlanıyor. Kurbanlıklar, veteriner hekimler tarafından denetimden geçirildikten sonra alana alınıyor. Yapılan denetimlerde, sağlık raporu ve küpesi olmayan hayvanların alana girmesine izin verilmiyor. Alanın temizliği ise Sarıyer Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından yapılıyor.

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler