GündemManşet

Türk Hava Kurumu’ndan basın açıklaması

Türk Hava Kurumu'ndan yapılan basın açıklamasına göre;

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

THK, GEÇMİŞ DÖNEMDE GÖREV ALAN BAZI GENEL YÖNETİM KURULU ÜYELERİ, MÜTEVELLİ KURULU ÜYELERİ VE MERKEZ DENETLEME KURULU ÜYELERİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU.

SUÇ DUYURUSUNDA, “İHALEYE FESAT, GÜVENİ KÖTÜYE KULLANMA, RÜŞVET, SAHTE BELGE DÜZENLEME VE HAKSIZ MAL EDİNME” İDDİALARINA YER VERİLDİ.

THK, JAPON FİRMASINA SATILAN HELİKOPTERLERİN SATIŞINDA YETKİSİ OLMADIĞI HALDE ŞİRKET LEHİNE İNDİRİM YAPARAK KURUMU 2 MİLYON 697 BİN 598 DOLAR ZARARA UĞRATTIKLARI GEREKÇESİYLE ÖNCEKİ BAŞKAN KÜRŞAT ATILGAN, 1 YÖNETİM KURULU ÜYESİ VE ESKİ GÖKÇEN HAVACILIK GENEL MÜDÜRÜ HAKKINDA DA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU.

Türk Hava Kurumu, geçmişi temizlemek için harekete geçti.

YÖK, Vakıflar ve Dernekler Denetim Raporlarının sümen altı edildiği ve işleme koyulmadığını belirleyen THK Genel Başkanlığı kapsamlı bir suç duyurusu hazırladı.

Suç duyurusunda;

-Danışmanlık ve bağış adı altında şahıslara para aktarıldığı,

-Hiç bir işlem yapılmadığı halde hangar kiralandığı ve ödeme yapıldığı,

-Kurum bütçesinden turistik amaçlı seyahat düzenlendiği,

-Demirbaşların usulsüz şekilde satıldığı,

-Uçak fabrikasının para kazanmamasına rağmen ekstra primler ödendiğine dikkat çekildi.

Bu çerçevede; geçmiş dönemde görev almış bazı Genel Yönetim Kurulu üyeleri, Mütevelli Kurulu üyeleri ve Merkez Denetleme Kurulu üyeleri hakkında “ihaleye fesat, güveni kötüye kullanma, rüşvet, sahte belge düzenleme ve haksız mal edinme “ gerekçesiyle mahkemeye suç duyurusunda bulunuldu.

Ayrıca THK, kendi şirketi Gökçen Havacılık Taşımacılık Eğitim ve Petrol Ürünleri A.Ş Yönetim Kurulu ve bir önceki dönem THK Genel Başkanı  Kürşat Atılgan ile bir Yönetim Kurulu Üyesi ve eski Genel Müdür  hakkında kurumu zarara uğrattıkları için suç duyurusunda bulundu.

Mahkemeye taşınan dosyaya göre ,şirket envanterinde kayıtlı 4 helikopterin ITC- AEROSPACE isimli Japon firmasına sat-kirala yöntemiyle satılması sırasında sözleşme uyarınca ve 31.07.2015 tarihinde kesilen faturada satış bedeli 19.736.360,00 USD olarak belirlenmişti.

Japon firmasının kira teminatı ve ilk kira bedeli düşüldüğünde kuruma 18.890.920 USD ödenmesi gerekiyordu.

Oysa, 2.697.598 USD eksik olarak 16.192.622,00 USD ödeme yapıldı.

THK geçmişe dönük yapılan incelemede, dönemin THK Başkanı ve Gökçen Havacılık Taşımacılık Eğitim ve Petrol Ürünleri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat Atılgan ile bir Yönetim Kurulu Üyesi ve eski Genel Müdürün kalan satış bedelini talep etmediklerini , karşı şirket yetkililerinin beyanlarına göre  hak ve yetkileri olmadığı halde bu tutarı kurum aleyhine şirket lehine indirim konusu yaptıklarını belirledi.

Bu suretle 2.697.598 USD eksik satış bedeli tahsil ederek kurum aleyhine ve muhatap firma lehine haksız mal edinmesine neden oldukları, bu suretle güveni kötüye kullanma ve haksız mal edinme suçlarını işledikleri iddiasıyla bir önceki dönem THK Genel Başkanı Kürşat Atılgan ile bir Yönetim Kurulu üyesi ve eski Genel Müdür hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir