ManşetSiyaset

Sümenaltı edilen 23 trilyonluk kıyak savcılıkta!

sedat ozsoy 111

Sarıyer Gazetesi, ilçedeki hukuksuzlukları yargıya taşımaya devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İSPARK Genel Müdürü Mehmet Çevik, Boğaziçi İmar Müdürü Süleyman Hut ve AKP İlçe Başkanı Hüseyin Özdemir hakkında İstinye Koyu’nda yaşanan hukuksuzluklar nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştuk. İstinye Koyu’nun haksız işgali, kaçak yapılaşma, devleti trilyonlarca lira kira zararına uğratma, haksız kazanç elde etme ve yolsuzluk suçlamasıyla yaptığımız şikayet üzerine, yargı olayla ilgili geniş çaplı soruşturma açmıştı. 3 ayrı savcının yürüttüğü soruşturma halen devam ediyor.

BU KEZ DE İSTİNYEPARK DOSYASINI SAVCILIĞA TAŞIYORUZ

Öte yandan bu kez de İstinyepark dosyasını yargıya taşıyoruz. Sedat Özsoy’un ANAP’tan belediye başkanı olduğu dönemde, 2001 yılında şuan üzerinde İstinyepark’ın bulunduğu toplam 21 dönüm büyüklüğündeki arazi usulsüz bir şekilde Doğuş Holding’e 7 trilyon 73 milyar liraya satılmıştı. Sarıyer Belediyesi üzerine tapulu 49 pafta 983, 984, 985, 986, 987, 988, 989, 993, 995, 996, 997 ada üzerindeki 22 ayrı parsel, Doğuş Holding’in olmuştu. Arazinin 16 Mayıs 2001 tarihli belediye encümeni kararıyla Doğuş Grubu bünyesindeki Doğuş Turizm Sağlık Yatırımları ve İşletmeciliği San. ve Tic. A.Ş’ye tam 7 trilyon 73 milyar 625 milyon artı KDV ile satılması kararlaştırıldı. Encümen kararının altında o dönemin meclis üyeleri Erdoğan Oğuz, Hamdi Akdağ, Hüseyin Canbay ve Mehmet Gümüş’ün imzaları yer aldı.

ÖZSOY KIYAK PROTOKOL İMZALADI, DEVLETİ ZARARA UĞRATTI

Ancak ne var ki Sedat Özsoy, bu encümen kararını hiçe sayarak Doğuş Holdingle, 10 Temmuz 2001 tarihinde ikili bir protokol imzaladı. Altında Sedat Özsoy imzası bulunan bu kıyak protokole göre, devletin bu satıştan alması gereken 1 trilyon 273 milyarlık KDV alacağının alınmaması ve Doğuş’a satılan arazinin parasının 12 aya vade farkı olmaksızın taksitlendirilmesi karara bağlandı. Böylece bu protokol ile Doğuş Grubu, devlete ödemesi gereken 1 trilyon 273 milyarlık KDV’yi ödemedi, belediye de alacağını peşin değil 12 ay taksitle tahsil etmiş oldu. AKP’li Yusuf Tülün döneminde Özsoy’un imzaladığı bu protokolün hukuksuz olduğu ve devletin 2007 yılı rakamıyla 23 trilyon lira zarara uğratıldığı tespit edilmişti. Olayı büyük bir titizlikle araştıran dönemin tecrübeli ve başarılı Başkan Yardımcısı Yılmaz Karakaya, İSTİNYEPARK dosyasının savcılığa gönderilmesi için başkanlığa resmi müracaatta bulunmuştu. Ancak bazı siyasi hesaplar yüzünden bu dosya yıllardır sümen altında tutulmuştu.

BELGELER BU HAFTA SAVCILIKTA

İşte o dosya bu kez yargıya taşınıyor. Sarıyer Gazetesi, hafta içi bu konudaki tüm belgeleri ve dosyaları İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na teslim ederek, devleti zarara uğratan isimlerin yargılanmasını isteyecek. Dönemin belediye başkanı Sedat Özsoy başta olmak üzere, olayda sorumluluğu bulunan herkes hakkında suç duyurusunda bulunacağız.

 

1-4alti-cizili-copy-1

1-1

1-2-copy

ikili-sayfa-protokol-copy

Related Articles

One Comment

  1. Bu adam bu gidişle BDP’ye, İşçi Partisi’ne, DSP’dende aday olur. maksat Sarıyer sevdası:) MHP’nin oylarını kendı oyu gibi gösterip şov yapıyor. turban olayının hesabınıda sormak lazım.mesa evlerinide.çayırbaşı stadına harcanan paralarla arena stadı yapılır deniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir