ArşivGündemManşet

82 Göçmen Karadeniz’de Ölüme Terkedildi!

Aralarında hamile kadınlarında bulunduğu 82 göçmen tekne arızalanınca Karadeniz’in ortasında kaldı. Kaçakçıların kaderine terkettiği göçmenler, 15 metrelik eski bir teknede aç susuz iki gün geçirdi. Kurtarılan göçmenler Çayırbaşı Sahil Güvenlik Komutanlığı binasına getirildi.

ayrac

Afganistan, Suriye ve İran uyruklu 82 kaçak, Romanya’ya gitmek için Karadeniz’e açıldı. Ancak çok geçmeden tekne arızalandı.

Kaptan, “Yardım getireceğim” diyerek tekneden ayrıldı bir daha da geri dönmedi. 82 göçmen, 15 metrelik bir teknede kaderine terk edildi. 2 gün boyunca aç susuz denizin ortasında bekleyen kaçak göçmenler, kurtarılmak için teknede ateş yaktı. Ateşi, Karadeniz’den İstanbul Boğazı’na yol alan bir ticari gemi fark etti. Gemi kaptanının ihbarıyla Sahil Güvenlilk ekipleri harekete geçti. Sahil güvenliğin tekneye yaklaştığı o anlar da kameralar tarafından saniye saniye kaydedildi.

Sahil Güvenlik botuna alınan göçmenler, kıyıya çıkarıldı. Sağlık kontrolünden geçirilen göçmenlerin durumunun iyi olduğu belirtilirken 82 kişinin Yabancılar Şube Müdürlüğü’ne teslim edileceği öğrenildi. Tekneden kaçan kaptanın yakalanması için de çalışma başlatıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir