ArşivGündemManşet

Büyükşehir’de taşeron işçiler sözleşme bekliyor! Topbaş’ın seçim öncesi “sözleşme” müjdesi verdiği taşeronlar ortada kaldı!

kadirtopbas22

 Seçim öncesinde 693 itfaiye ve zabıta personeline sözleşme müjdesi veren Topbaş, aylar geçmesine rağmen sözünü unuttu. Topbaş’ın sözüne güvenen yüzlerce personel, sözleşmeli olabilmek için yasal zorunluluk gereği teknik liselere kayıt yaptırdı. Taşeronlar Topbaş’tan verdiği sözü tutmasını bekliyor.

***

Öte yandan belediyede çalışan kimi personelin ise kayıt yaptırdıkları halde derslere gitmediği ve sahte imzayla kendilerini dersteymiş gibi gösterildikleri öğrenildi.

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 30 Mart seçimleri öncesinde yeniden aday gösterilmesinden sonra belediyede çalışan taşeron işçilere sözleşme sözü vermişti. Cuma namazını Fatih Camii’nde kıldıktan sonra makam aracıyla geldiği belediyenin protokol yolunun başında zabıta ekipleri ve çalışanlar tarafından “Kazanan İstanbul” pankartlarıyla karşılanan Topbaş, yaptığı teşekkür konuşmasında İstanbullulara teşekkür etmişti. Topbaş yaptığı konuşmada belediyede taşeron olarak çalışan  693 itfaiye ve zabıta  personeli “sözleşmeli” yapma sözü vermişti. Topbaş ayrıca “Her şeyi biliyoruz. Yeni bir projemiz var. Birçoğunun aklı hayali yetmeyecek ama biz yapacağız. Bunu ilk olarak söylüyorum. Bu sözü bana hatırlatın” demişti. Topbaş, konuşmasının ardından çalışanlarına karanfil atıp, mesaiye dönmelerini istemişti.

PERSONEL TOPBAŞ’A GÜVENİP TEKNİK LİSELERE KAYDOLDU

Topbaş’ın 693 itfaiye ve zabıta  personeline “sözleşmeli” yapma sözü vermesi üzerine belediye çalışan yüzlerce kişi bu haktan yararlanmak için teknik liselere kayıt yaptırdı. Taşeron firmalarda çalışan üniversite ve lise mezunu binlerce personel sözleşmeli olabilme şartı olan liselerin teknik bölümünden mezun olabilmek için İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’nün teknik liselerde düzenlediği telafi eğitimine akın etti. Taşeron işçiler, lise diplomalarını mesleki derslerle tamamlayarak meslek lisesi diploması almak için hafta içi her gün akşam ve hafta sonu tam gün olmak üzere İstanbul’da ki teknik liselere kayıt yaptırdılar.

SAHTE İMZAYLA DERSLERE GİRMİŞ GİBİ GÖSTERİLİYOR

Fakat sürekli derslere katılım zorunluluğu olduğu için bazı uyanıklar derslere gidecekleri günleri aralarında belirleyerek birbirlerinin yerine derse girmiş gibi imza atarak derse katılmış gibi hak etmeden meslek lisesi diploması almak peşinde olduğu öğrenildi.

Bu durumdan rahatsız olan derslere sürekli gelen öğrenciler durumu İlçe Milli Eğitim ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne şikayet ettikleri, edinilen bilgiye göre bu durumun Bayrampaşa İnönü Teknik ve Anadolu Meslek Lisesi, Gaziosmanpaşa Küçükköy Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ve Kağıthane Gültepe Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi yaşandığı öğrenildi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün biran önce harekete geçerek gerekli yasal işlemleri yapması ve diğer kendilerini derslere girmedikleri halde sahte imzayla derslere giriyormuş gibi gösteren belediye çalışanlarını tespit etmesi ve işlem yapması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir