ArşivKültür-SanatManşet

Kum Zambakları Festivali renkli görüntülere sahne oldu

Kilyos’ta bulunan ve doğada gün geçtikçe yok olma tehlikesi altında olan kum zambaklarını korumak amacıyla geleneksel olarak düzenlenen 4. Kum Zambakları Festivali büyük bir coşkuyla başladı.

kilyos kum zambaklari 1 (3)

Sarıyer Belediyesi ve Kilyos Çevre ve Kültür Derneği’nin katkıları düzenlenen ve bu yıl Sarıyer Rotary Kulübü sponsorluğunda gerçekleştirilen 4. Kilyos Kum Zambakları Festivali’nin açılış töreni Kilyos Meydanı’nda gerçekleşti.  Doğanın korunmasında duyarlılık gösteren Sarıyerlilerin katıldığı açılışta konuşma yapan Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Erdem, kum zambaklarının korunması için mücadele eden herkese teşekkür etti. 
Sarıyer Belediyesi’nin katkıları ile Gümüşdere Plajı’nda koruma altına alınan Kum Zambakları için her yıl düzenlenen festivale bir yenisi daha eklendi.  Kum Zambakları Festivali’ni uluslar arası platforma taşımayı amaçladıklarının altını çizen Kilyos Çevre ve Kültür Derneği Başkanı Güler Sönmez, “Kum Zambakları, nesli tükenen, koruma altına alınması gereken bir kumul endemiğidir. Sarıyer Belediyesi’nin destekleri ile kumul endemikleri müzesini açmayı amaçlıyoruz. Bu sayede son kalan kum zambaklarımızı daha iyi koruma altına alabileceğiz” dedi.

ERDEM; “DOĞA KATLİAMLARI YAPILIYOR, TABİAT ANA YOK EDİLİYOR”

ismail erdem

3.Köprü çalışması başta olmak üzere gün geçtikçe tahrip edilen doğa katliamına dikkat çeken Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Erdem, “Ülkemizde ve hatta Sarıyer’de son dönemde hızla doğa katliamları çoğalıyor ve ağaçlar kesiliyor, köprüler gibi birçok şey bahane edilerek tabiat ana yok ediliyor. Tabiatımızın bir parçası olan ve nesli tükenen kum zambaklarına sahip çıkmak bu noktada çok önemli. Doğaya ve tabiata sahip çıktığınız için sizlere çok teşekkür ediyorum. Sarıyer Belediyesi olarak üzerimize düşen görevi sonuna kadar yapmaya hazırız” şeklinde konuştu.

Mikrokredi desteği alan kadınların el emeklerini sundukları sergi, resim sergisi, sinevizyon ve sinema gösterilerinin yer aldığı 5-7 Eylül tarihleri arasında devam eden Kilyos Kum Zambakları Festivali’nin açılış törenine Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Erdem, Yazar İbrahim Balcı, meclis üyeleri, Sarıyer Rotary Kulübü Başkanı Ali Osman Taşlıca, Kilyos Muhtarı Ahmet Turgut Serdarlı ve çok sayıda Sarıyerli katıldı.

 kilyos kum zambaklari 1 (1) kilyos kum zambaklari 1 (2) kilyos kum zambaklari 1 (5) kilyos kum zambaklari 1 (6) kilyos kum zambaklari 1 (7) kilyos kum zambaklari 1 (8) kilyos kum zambaklari 1 (9) kilyos kum zambaklari 1 (10)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir