Manşet Altı

“Gör”ülmemiş sorumsuzluk!

Reşitpaşa’da görme engelliler okulunun bulunduğu ana caddenin kaldırımları otoparktan farksız. Duyarsız sürücüler, görme engellilerin yollarını işgal edip ortadan kayboluyor.

Bu sayfalarda hemen her gün, engellilerin yaşadığı sorunlara dair çarpıcı bir haber görüyorsunuz. 3 AralıkDünya Engelliler Günü öncesinde, bir dosya hazırlamıştık hatırlarsanız… Yürüme ve görme engellilerle İstanbul’u dolaşmaya çıkmış fakat Taksim’den Nişantaşı’na kadar bile gidememiştik.Görme engelliler için yapılan sarı çizgiler araçlarla doluydu. Tekerlekli sandalye kullananların ne otobüse ne metroya binebildiğini, karşıdan karşıya bile geçemediğini bizzat deneyimlemiş, hem kenti yönetenlerin ihmallerini, hem de İstanbulluların duyarsızlıklarını ortaya koymuştuk. Dün, Şikâyet Hattı’na bu konuda öyle bir mesaj geldi ki hani şu ‘sözün bittiği yer’ deyiminin hakkını veriyor…
 
Bu yukarıdaki fotoğraf, Sarıyer Reşitpaşa’da çekilmiş. Görme engellilerin gittiği okulun bulunduğu ana caddede… Görmüş olduğunuz gibi, yolun iki tarafındaki kaldırımlar da otoparktan farksız. Okula gidip gelengörme engelliler, bu caddeden yürümek zorunda. Gelin görün ki yürüyebilecekleri bir kaldırım yok. Adına düşüncesizlik mi dersiniz, duyarsızlık mı, sorumsuzluk mu, vicdansızlık mı ne derseniz deyin artık. Hadi başka yerlerde yol kenarlarını, kaldırımları işgal ediyorsunuz. Bari görme engelliler okulunun önünü rahat bırakın…(H.T)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir