GündemManşet

158 dönümlük İstinye arazisine Katarlılar göz dikti!

Özelleştirme İdaresi tarafından satışa çıkarılan İstinye’deki 158 dönümlük boğaz manzaralı devlet arazisine Katarlı yatırımcılar göz dikti. Türkiye’ye 20 milyar dolarlık yatırım yapmak isteyen Katarlılar, pek çok devlet kuruluşunun yanı sıra İstinye’deki araziyi de satın almak için Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’yla toplantı yaptılar…

ayrac

istinye

Katar sermayesi Türkiye’deki özelleştirmelerle yakından ilgilenmeye başladı. Özelleştirme İdaresi Başkan (ÖİB) Vekili Ahmet Aksu ile görüşen Katar Yatırım Başkanlığı yetkilileri elektrik üretim santralleri, liman özelleştirmeleri ve gayrimenkul sektörüne olan ilgilerini dile getirdi. Özelleştirme portföyündeki kuruluşlar hakkında Katarlı yetkililere bilgilendirme yapıldı. Katar’ın yatırım otoritesinin yetkilileri “Türkiye’den çıkacak bütün projelerle ilgileniyoruz. Büyük bir fırsat olarak görüyoruz” dedi.

FABRİKALARI DA İSTİNYE ARAZİSİNİ DE İSTİYORLAR

Star’ın haberine göre yatırımcıların listesinde Derince Limanı, Yatağan termik santrali, Afşin-Elbistan santrali ve ihale ilanında olan İstinye’deki 158 dönümlük Borsa İstanbul arsaları da bulunuyor. Geçen hafta Yeniköy-Kemerköy termik santrallerinin ihalesinde fiyat 2.7 milyar dolar olmuştu. Özelleştirme İdaresi 300 MW kurulu gücü bulunan Zonguldak-Çatalağzı ve 630 MW kurulu gücü olan Yatağan santrallerinin de özelleştirmelerini önümüzdeki dönemde gerçekleştirecek. Afşin-Elbistan’a 10 milyar doların üzerinde bir santral yatırımı planlanıyor.

istinye1 (4)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir