GündemManşet

2B vasıflı araziler, işgalcileri tarafından birden fazla kişiye satılıyor! Garipçe’de 2B vasıflı bir arazinin 60 ayrı kişiye satıldığı öğrenildi!

Sarıyer Gazetesi, Sarıyer’in özellikle uç semtlerinden Garipçe ve Rumeli Feneri’nde yaşanan 2B satışlarını mercek altına aldı.

garipce-2b-arazi-haberi2

ayrac

SARIYER GAZETESİ – ÖZEL DOSYA

Bilindiği üzere 2B arazileri, orman vasfını kaybetmiş araziler olarak biliniyor ve bu arazilerin hak sahiplerine (işgalcisine) Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından taksitle satılması kararlaştırılmıştı. Müracaat ücreti olan 2 bin lirayı ödeyen vatandaşlar, 4 yıl içinde Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne belirlenen taksitleri ödemeleri halinde bu arazilerin tapularını alabilecekti.

BİR ARAZİ HERKESTEN HABERSİZ 60 AYRI KİŞİYE SATILMIŞ!

3. Boğaz Köprüsü‘ne yakın bölgede bulunan, resmi müracaatları yapılan ve taksit ödemeleri devam eden bazı 2B vasıflı arazilerin, son dönemde çok fazla el değiştirmesi gözlerden kaçmadı. 2B arazileri konusunda en çok satışın Garipçe ve Rumeli Feneri‘nde olması ise dikkat çekti.

Ancak ne var ki bazı arazilerin birden fazla kişiye satılması ve bu satıştan diğer alıcıların haberdar olmaması yeni bir dolandırıcılık modelini ortaya çıkardı. Sarıyer Gazetesi‘nin yaptığı araştırmaya göre Rumeli Feneri‘nde köy girişindeki bir 2B arazisinin işgalcileri tarafından 5-6 farklı kişiye satıldığı, Garipçe’de ise 3. köprüye yakın bölgedeki bir 2B arazisinin de yaklaşık 60 farklı kişiye satıldığı öğrenildi.

MİLLİ EMLAK SATIŞ EVRAKLARINI SADECE DOSYAYA KOYUYOR

Bu arazilerin tapuları alınmadığı için satışların noter kanalıyla yapılması ise uyanıkların işini kolaylaştırıyor. Çünkü işlem tapu müdürlüklerinde değil sadece noter üzerinden tamamlanıyor. Milli Emlak Genel Müdürlüğü ise noterden yapılan bu devir işlemini sadece söz konusu parselin satış dosyasına koymakla yetiniyor.

Öyle ki bazı parsellerin çok sayıda kişiye satılmasına rağmen, Milli Emlak Müdürlüğü‘nün bu konuda kimseyi resmi olarak uyarmadığı ve sadece noterlerden gelen devir evraklarını arşivlemekle yetindiği vurgulandı. Bu bölgeden 2B arazisi satın alan vatandaşların, bu arazileri satın almadan önce Milli Emlak Müdürlüğü’ne giderek bu araziye ait satış dosyasını incelemeleri ve bu arazilerin daha önceden başka kişilere satılıp satılmadığını araştırmaları gerekiyor.

Ayrıca arazilerin çok farklı kişilere satılmış olmasına rağmen, ilerde yaşanacak bir anlaşmazlık durumunda gerçek hak sahibinin fiilen o araziyi kullanan kişinin olacağı ifade ediliyor. Yani bir nevi, araziyi birbirinden habersiz çok sayıda kişiye satan dolandırıcılar, bu arazinin tapusunu alabilecek.

Sarıyer Gazetesi olarak, 2B arazisinin devir hakkını alacak vatandaşların, bu konuda ciddi bir araştırma yapmaları ve olası bir dolandırıcılık mağduru olmamaları için güvenemedikleri kişilerle ticaret yapmamalarını öneriyoruz.

SARIYER GAZETESİ – ÖZEL DOSYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir