GündemManşet

AK Parti’nin Hacıosman’da düzenlediği dev (!) törende sadece 6 vatandaşa tapu dağıtan Topbaş, geri kalan binlerce kişiyi unuttu! Topbaş, Takas yasası kapsamındaki arazileri eğer 2 ay içinde satmazsa bu araziler ilk haline dönecek!

ayrac

Tüm evraklar hazır olmasına rağmen satış işlemlerini tam 5 yıldır masasında bekleten Topbaş, eğer elini çabuk tutmazsa, takas yasasından tapu bekleyenlerin tüm umudu bitecek! Çünkü önümüzdeki aylarda yasal süre bitecek ve Vakıf arazileri ile Milli Emlak arazileri önceki haline dönecek.

ayrac

Böylece Sarıyer’in 5 mahallesinde toplam 83 dönümlük arazide bulunan 314 bina sahibinin yıllardır beklediği tapular yalan olacak…

ayrac

Her seçim öncesi Sarıyer’e gelerek sembolik tapu dağıtan ve vatandaşlara yine yeniden tapu sözü veren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, geçtiğimiz günlerde Hacıosman Bayırı’nda düzenlenen törende sadece 6 vatandaşa tapu dağıttı. Tapu töreni o denli görkemliydi ki, İstanbul genelinden otobüslerle taşınan partililerin kalabalığı, yandaş gazetelerin “yüzlerce kişiye tapu dağıtıldı” şeklindeki yalan haberleri, törende sadece 6 kişiye tapu verildiği gerçeğini gölgelemeyi başardı. Bu trajikomik manzaralara Sarıyerliler aslında oldukça aşina…

Topbaş; 2009 seçimleri öncesinde de Cumhuriyet Mahallesi’ndeki Armoni Düğün Salonu’nda “Büyükşehir arazilerini üzerindeki hak sahiplerine satacağız” sözü vererek herkese tapu vaadinde bulunmuş, dönemin Ak Parti adayı Mehmet Akif Şişmanoğlu da işi bir adım daha ileriye götürerek Maslak TİM’de maket tapu töreni düzenlemişti. Ancak aradan geçen zamanda Sarıyerlilerin tapu sorununu çözecek hiçbir ciddi adım atılmadı.

Hacıosman’da düzenlenen sözde dev tapu töreninde de sadece 6 kişiye tapu verilmesi Topbaş’ın her seçim öncesi yaptığı eski alışkanlıklarından bir türlü vazgeçmediği şeklinde yorumlandı.

Sarıyer Gazetesi olarak yerel seçimler yaklaşırken Sarıyer’deki tapu konusundaki son durumu sizler için araştırdık. 2004 yılında çıkarılan Takas Yasası’yla başlayan tapu umutlarının nerede tıkandığını ve bu araziler üzerinde yaşayan vatandaşları bekleyen kötü sürprizi tüm detaylarıyla gün yüzüne çıkardık.

İşte yılan hikâyesine dönen takas yasasından bugüne kadar tüm yaşananlar;

TAKAS YASASI 10 YIL ÖNCE ÇIKARILDI

Sarıyer’de tapusu Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde bulunan toplam 9 parsel (sonradan bölünmelerle 11 parsele çıktı) üzerinde bulunan 314 binanın sahiplerini doğrudan ilgilendiren Takas Yasası, bundan tam 10 yıl önce 2004 yılında çıkarıldı. Sarıyer’in 4 mahallesinde bulunan toplam 83 dönümlük Vakıf arazisinden, İstinye’de 4 adet, Çayırbaşı’nda 3 adet, Yeniköy’de 1 adet ve Tarabya’da da 1 adet bulunuyordu. 2004 yılında çıkarılan 4706 sayılı yasaya eklenen geçici bir maddede, Hazine arazileriyle Vakıf arazilerinin trampa yoluyla takas edilebileceği belirtildi.

Söz konusu maddede şöyle denildi;

“GEÇİCİ MADDE 4.– Vakıflar Genel Müdürlüğüne veya mazbut vakıflar ile kamu kurum ve kuruluşlarına ait, üzerinde toplu yapılaşma bulunan taşınmazlar, Hazineye ait taşınmazlar ile trampa edilebilir. Trampaya ilişkin usul ve esaslar taşınmaz maliki veya idare ve temsil eden kamu kurum ve kuruluşunun bağlı, ilgili veya ilişkili olduğu Bakanlık ile Maliye Bakanlığı arasında müştereken belirlenir.”

Takas Yasası bir süre sonra Anayasa Mahkemesi’ne götürüldü ve iptal edildi. CHP, takasa karşı değildi ancak bütçe yasası içinde bu maddenin yer almaması gerektiğini düşünerek konuyu Anayasa Mahkemesi’ne götürmüştü. Anayasa Mahkemesi’nce iptal edilen takas yasası 26 Aralık 2008 yılında torba yasa olarak meclisten yine geçirildi.

SATIŞ VE TAPU VERME YETKİSİ CHP’Lİ DİYE SARIYER BELEDİYESİ’NDEN ALINDI, BÜYÜKŞEHİR’E VERİLDİ

Çıkarılan bu yasa sayesinde Sarıyer başta olmak üzere Beyoğlu, Eyüp ve Şişli‘de, vakıf arazileri üzerinde işgalci konumda olan vatandaşlar, arazilerinin Hazine’ye devredilmesinden dolayı bu yerlerin tapularını belli bir ücret karşılığında alabilecekti. Böylece binlerce kişi tapu sahibi olabilecekti. Ancak ne var ki İstanbul’un diğer ilçelerinde tapular, ilçe belediyeleri tarafından verilirken Sarıyer’de ise ilginç bir olay gerçekleşti.

Sarıyer Belediyesi’nin tapu vererek siyasi bir başarılı elde etmesini istemeyen AK Partililer, devreye AK Partili Büyükşehir Belediyesi’ni soktu. Milli Emlak, Sarıyer’deki arsalarını 26 Aralık 2008 tarihi itibariyle Sarıyer Belediyesi üzerinden vatandaşa satmaya hazırlanırken sürpriz bir gelişme yaşandı. Ak Partili bazı meclis üyeleri Milli Emlak’a dilekçe vererek, Sarıyer’deki arsaların Sarıyer Belediyesi üzerinden değil de Büyükşehir üzerinden vatandaşa satılmasını istedi.

AKP’li meclis üyelerinin Büyükşehir Belediyesi üzerinden verdikleri dilekçe üzerine Milli Emlak Müdürlüğü, bu konuda görüş almak için dilekçeyi bağlı bulunduğu Maliye Bakanlığı’na gönderdi. Maliye Bakanlığı da tapuların Sarıyer Belediyesi üzerinden değil İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verilmesini kararlaştırdı, bu işin siyasi getirisinin Kadir Topbaş’a verilmesinin önünü açtı.

ARAZİLER; EMLAK RAYİÇ DEĞERİNİN 2 KATINDAN FAZLAYA SATILACAK

Ancak Ak Partililer, tapuların Sarıyer Belediyesi üzerinden verilmesini önlemek isterken hem rayiç değerlerinin arttırılmasına hem de bu arazilerin normalden daha pahalıya satışa çıkarılmasına neden oldular. Çünkü Maliye Bakanlığı, hem satışın Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmasına hem de bu arazilerin rayiç değerinin iki katından az olmamak şartıyla vatandaşa satılmasına karar verdi.

Böylece CHP’li Sarıyer Belediyesi’nin takas yasası sayesinde vatandaşa tapu vermesi önlenmiş olsa da, bu kez de vatandaşların artan satış değerleri yüzünden tapularını almaları riske girmiş oldu. Üstelik diğer ilçelerin aksine Sarıyer’deki bu özel uygulama, vatandaşların aleyhine oldu, çünkü Topbaş takas işlemi sonrası tüm satış işlemini yapabilmek yetkisini kendine alırken bu konuda bugüne kadar hiçbir ciddi çalışma yapmadı.

SARIYER BELEDİYESİ, 2009 HAZİRAN AYI’NDA TÜM DOSYALARI TOPBAŞ’A GÖNDERDİ

Sarıyer Belediyesi, 2009 yılı Haziran ayında, takas kapsamına giren 9 parsel üzerindeki tüm hak sahiplerinin dosyasını tapu verme yetkisine sahip olan Büyükşehir Belediyesi’ne gönderdi. Sarıyer’de vakıf arazisinde oturan vatandaşların, tüm evraklarını ve gerekli tüm dokümanları eksiksiz olarak Büyükşehir’e gönderen Sarıyer, vatandaşların bu arazilere fazladan para ödememesi için rayiç değerlerinin arttırılmamasını istedi.

Belediye, bu sayede her 4 yılda bir bağımsız bir komisyon tarafından belirlenen rayiç değerlerinin çok cüzi bir şekilde arttırılmasını sağlayarak vatandaşlara kolaylık sağladı. Sarıyer Belediyesi, takasa giren parseller üzerindeki arsaların rayiç değerlerinin diğer arsalara göre neredeyse yarı yarıya daha düşük olmasını sağladı. Ancak Maliye Bakanlığı’nın sonradan satışa eklediği “rayiç değerinin 2 katından az olmamak şartıyla” ibaresi yüzünden vatandaşın tapu alabilmesi zorlaştırıldı.

MALİYE BAKANLIĞI; “SATIŞ RAYİÇ DEĞERİNİN 2 KATINDAN AZ OLAMAZ”

Ak Partili İstanbul Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların tapu almakta zorlanmasına gerekçe olarak CHP’nin rayiç değerlerini arttırmasını gösterirken, CHP ise yetkinin Büyükşehir’de olduğuna ve Maliye Bakanlığı’nın satışa sonradan eklediği “2 katından az olamaz” ibaresine dikkat çekiyor. Oysa, Maliye Bakanlığı’nın yazısına göre diğer ilçelerde yerel belediyeler tarafından yapılan satış ve tapu verme yetkisi Sarıyer’de tamamen Büyükşehir Belediyesi’ne geçmişti. Bu yüzden bu konudaki tüm sorumluluk Topbaş’a aitti.

TOPBAŞ, UYUMAYA DEVAM EDERSE ARAZİLER TAKAS’TAN ÇIKACAK

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın, tam 5 yıldır her şey hazır olmasına rağmen kendisine verilen satış yapma yetkisini bir türlü kullanmaması dikkat çekiyor. Vatandaşlar, yaratılan bilgi kirliliği yüzünden takas sürecinin nerede tıkandığını bilemezken, önümüzdeki günlerde süreçte çok önemli bir sorun yaşanacak.

Çünkü takas yasası gereği zamanında satılması gereken araziler, eğer Topbaş tarafından birkaç ay içinde satılmazsa söz konusu araziler bu kez tekrar eski haline dönecek. Böylece Sarıyer’in 5 ayrı mahallesinde bulunan toplam 83 dönümlük arazideki, 314 bina sahibinin yıllardır beklediği tapular tamamen hayal olacak. Yaklaşık 2-3 bin kişiyi ilgilendiren bu sorun artık daha da çözülmez hale gelecek.

Öte yandan Sarıyer Belediyesi yetkililerinin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkililerini bu süreçte hızlı davranmaya davet ettikleri ve aksi halde tapu bekleyen vatandaşların tapu haklarının elinden alınacağı uyarısında bulundukları öğrenildi.

SARIYER GAZETESİ / ÖZEL ARAŞTIRMA

 ferahevler1

kazimkarabekir1

kazimkarabekir2

pttevleri1

pttevleri2

tarabya1

yenikoy1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir