GündemManşet

Ayazağa’da neler oluyor? İşte Ayazağa’dan gizlenen gerçekler ve herkesi şok edecek “BELGE“…

ayrac

* Yerel seçime sayılı günler kala Ak Parti’nin Ayazağa’ya sözünü verdiği metronun; meğer Topbaş’ın damadına ait Vadi İstanbul için tam 2 yıl önce özel olarak planlandığı ortaya çıktı. O dönemki gazeteler bu kıyağı “Topbaş’tan damada özel metro” manşetleriyle duyurmuştu. Damadın projesi için Ayazağa’ya yapılacak metro, ne hikmetse seçim üzeri vatandaşlara müjdeymiş gibi lanse edilmeye başlandı…

ayrac

* Sarıyer’e bağlanma kararından sonra Ayazağa’daki Şişli Belediyesi’ne ait araziler Mustafa Sarıgül’ün başkanı olduğu “okula” devredildi. 12 Kasım 2012 tarihli Şişli Belediye Meclisi’ndeki olağanüstü toplantıda, diğer meclis üyeleri gibi AK Partili meclis üyelerinin tamamı da bu karara “EVET” oyu kullandı. Bağış arazileri üzerinden Sarıgül’e karşı kampanya yürüten AK Partiler, söz konusu kararın kendi imzalarıyla meclisten OY BİRLİĞİYLE geçtiğini Ayazağa’dan bugüne kadar hep gizlediler.

ayrac

Sarıyer Gazetesi, gerçekleri belgeleriyle açıklamaya ve seçim üzeri vatandaşların siyasetçiler tarafından oy uğruna yanlış bilgilendirilmesini önlemeye devam ediyor. Sarıyer Gazetesi, bu kez de Ayazağa halkından gizlenen 2 önemli gerçeği tüm detaylarıyla ve belgeleriyle gündeme taşıyor.

sisli-belediye-meclisi

AYAZAĞA ARAZİLERİ, AKP OYLARIYLA BAĞIŞLANDI

Hatırlanacağı üzere, Ayazağa, Maslak ve Huzur Mahallesi; 2012 yılının Ekim ayında bayram öncesi mecliste yapılan bir gece yarısı operasyonuyla Şişli’den alınarak Sarıyer’e bağlandı. Kimseye sorulmadan ansızın alınan karar, başta AK Parti’ye oy veren seçmenler olmak üzere hemen hemen herkesin tepkisini çekti. Ayazağa’nın Şişli’den koparılmasına tepki gösteren Sarıgül, kararın resmi gazetede yayınlanmasından hemen önce belediye meclisinde olağanüstü toplantı yaptı. Şişli Belediyesi’nin 12 Kasım 2012 tarihli olağanüstü meclis toplantısında Ayazağa’da bulunan ve tapuları Şişli Belediyesi’ne ait olan 4 ayrı parselin Sarıgül’ün başkanı olduğu Şişli Meslek Yüksek Okulu’na devredilmesi kararlaştırdı. Türkiye; trilyonlarca lira değerindeki arazilerin yangından mal kaçırırcasına Sarıgül’ün okuluna devredilmesini ilk kez Sarıyer Gazetesi’nin haberinden öğrendi, ulusal medya haberimizi ülke gündemine taşıdı.

Ayazağa arazilerinin Sarıgül’ün okuluna bağışlanması kısa sürede büyük ses getirdi ve AKP’liler bölgedeki vatandaşları da örgütleyerek karara tepki göstermeye başladı. Aynı zamanda olay yargıya taşındı. Bağış araziler konusu halen AK Parti’nin, Ayazağa’da Sarıgül’e karşı kullandığı en büyük siyasi propaganda ve argüman olarak görülüyor.

İŞTE AKP’LİLERİN “EVET” DEDİĞİNİ GÖSTEREN BELGE

Ancak 12 Kasım 2012 tarihli Şişli Belediye Meclisi kararında, söz konusu arazilerin bağışı konusunda AK Partili meclis üyelerinin tamamının Sarıgül’e resmen destek verdiği kamuoyundan hep gizlendi. O günkü 2 sayfalık meclis tutanağında, Ak Partililerin bu arazilerin Sarıgül’ün okuluna bağışlanmasını oy çokluğuyla değil, oy birliğiyle kabul ettiği ortaya çıktı. 12 Kasım’taki oturumda Şişli Belediye Meclisi’ndeki tüm meclis üyeleri ve AKP’liler işaretli oylamayla bu kararın altına imza attılar. Ancak ne var ki Ak Partililer, kendilerinin onayıyla meclisten geçirilen bu kararı durdurmak için daha sonra mahkemeye giderek ve eylem yaparak kendileriyle tezata düşmekten kaçınmadılar.

İşte bağış arazilerin görüşüldüğü ve Ak Partililerin de oylarıyla “oy birliği” ile geçen 12 Kasım tarihli Şişli Belediye meclis kararı;

ayazaga-gizlenen-belge2

ayazaga-gizlenen-belge-sariyer-gazetesi

MEĞER METRO TOPBAŞ’IN DAMADI İÇİNMİŞ!

Ayazağa halkının yanlış bilgilendirildiği diğer bir konu ise metro meselesi… AK Parti’nin Sarıyer Belediye Başkan Adayı Sedat Özsoy, geçtiğimiz günlerde Ayazağa’da yaptığı toplantıda Topbaş’ın Ayazağa’ya metro yapmayı planladığını söyleyerek vatandaşlara metro müjdesi verdi. Partililer, Özsoy’un dillendirdiği metro müjdesini seçim çalışmaları sırasında her ortamda propaganda malzemesi olarak kullanmaya başladı. Öyle ki bazı yerel gazeteler haberi “Ayazağa’ya metro müjdesi” başlığıyla duyurdu ve Ak Parti’nin seçim üzeri Ayazağa’ya müjde verdiğini yazdı.

 VADİ İSTANBUL’A METRO VE İMAR KIYAĞI

Oysa şimdilerde sanki yeni bir çalışmaymış gibi Ayazağa’ya sözü verilen metronun, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı’nın sahibi olduğu Vadi İstanbul Projesi için 2012 yılında planlara işlettirildiği ortaya çıktı. Ayazağa’nın en büyük projelerinden birisi olan 300 dönümlük Vadi İstanbul’da evler, 500 bin liradan başlıyor. Söz konusu arazide imar kolaylığı da sağlandığı belirtilirken, o dönemki gazeteler konuyu “Topbaş’tan damada özel metro istasyonu” başlığıyla duyurmuştu. Yurt Gazetesi’nin deneyimli Büyükşehir Belediye Muhabiri Mehmet Demirkaya’nın özel haberi kendi gazetesinde manşetten verildi ve pek çok gazete de haberi alınlı yaparak yayınladı.

Yurt Gazetesi’nin manşetten verdiği haber şöyleydi;

Topbaş’dan damadına özel metro…

kadirtopbas

İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı’nın dahil olmasından sonra, ‘Vadi İstanbul’un 10 yıllık imar sorunu bir anda çözüldü. Üstelik ‘özel metro istasyonu’ da hediyesi…

İSTANBUL/ MEHMET DEMİRKAYA

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı’nın projeye dahil olmasından sonra, “Vadi İstanbul”a ait arazinin, yaklaşık 10 yıldır devam eden imar sorunu bir anda çözüldü. Üstelik “Vadi İstanbul”un “özel metro istasyonu” da olacak.

EVYAP Sabun fabrikalarına ait Ayazağa Cender vadisindeki araziye yapılacak olan konutlar “Vadi İstanbul” adıyla pazarlanmaya başlandı. İnşaatları Aydınlı İnşaat, Artaş İnşaat ve Keleşoğlu İnşaat firmaları ortaklaşa yapacak. Florya’daki eski SSK arazisine “Koru Florya” konutlarını yapan Aydınlı İnşaat, şimdi Cendere vadisi için reklam kampanyası başlattı. Yaklaşık 300 bin metrekarelik arazi üzerine yapılacak olan inşaatlar “Belgrad Ormanı” kenarında, “Sadabad Deresi” kıyısında ve “özel metro istasyonu” sloganları ile pazarlanıyor. Televizyonlarda “Koru Florya” ile “Vadi İstanbul”a ait konutların reklamların sırayla yayımlanıyor.

Projenin sadece “Size özel metro istasyonu” sloganı değil, “Bahçenizde Sadabad Deresi” ifadesi de dikkat çekiyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin büyük bir yatırımla, İstanbul Boğaz suyunu Sadabad Deresi’ne pompalaması “Vadi İstanbul” projesi için önemli bir avantaj oluşturdu. Evlerin önünden tertemiz Boğazsuyu akacak.

EVYAP 10 YIL UĞRAŞTI

Ağaoğlu’nun Ayazağa’daki “Maslak 1453” projesinin yaklaşık bir buçuk kilometre güneyinde, GS’nin Seyrantepe stadının hemen kuzeyinde yapılacak olan “Vadi İstanbul” projesinin arazi sahibi Evyap Sabun Yağ Gliserin San. ve Tic. A.Ş. Arazinin büyük bölümü, yapılan imar düzenlemesi ile yeşil alana alınınca Evyap 2003 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne itirazda bulundu. Ancak bu itiraz Büyükşehir Belediyesi tarafından kabul edilmedi. Evyap, daha sonraki yıllarda da yapılan imar düzenlemeleri ile “mağdur” edildikleri gerekçesiyle Belediyeye itirazda bulunmuştu. 2010 yılında hazırlanan “Seyrantepe Cendere Yolu-TEM Otoyolu Bağlantısı Yol Kavşak Uygulama Projesi”ne itirazda bulunan Evyap, söz konusu projenin uygulanması halinde arazinin kullanılamaz hale geleceğini belirterek, değişiklik yapılmasını istemişti. Ancak bu itiraz da Belediye tarafından kabul edilmedi.

2011 yılında, Cendere ıslah çalışmalarının “aciliyeti dikkate alınarak” hazırlanan nazım imar planı ve buna bağlı olarak hazırlanan, 12 Ekim 2012 tarihinde de İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından kabul edilen 1/1000 Ölçekli uygulama imar planı, “Vadi İstanbul”un yolunu açtı. Büyükşehir Belediye Meclisi, CHP grubunun muhalefetine karşın, istenen imar düzenlemesi oy çokluğu ile kabul edildi.

Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı’nın şirketi Aydınlı İnşaat’ın, proje içerisinde yer alması imar değişikliğinde etkili olup olmadığı yoruma açık.

KAVURMACI KİMDİR?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın kızı Kübra Kavurmacı (26) bir erkek çocuğu bekliyor. Aydınlı gruba bağlı Cacharel, U.S Polo, Piere Cardin ve Becon’ın Türkiye temsilcisi olan Ömer Faruk Kavurmacı’yla üç yıl önce evlenen Kavurmacı, her kesime yönelik kıyafetler çizmeyi planlıyor. Aydınlı Yapı’nın da Genel Müdürü olan Kavurmacı’nın bilinen bir başka projesi ise Koru Florya…

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler