GündemManşet

Azalar konuştu; “Muhtar Serdarlı yüzünden Kilyos halkına verdiğimiz sözleri tutamadık”

Kilyos Muhtarı Ahmet Turgut Serdarlı’nın istifa kararı alan azaları, Sarıyer Gazetesi’ni ziyaret ederek istifa etmelerinin gerçek nedenlerini gazetemize anlattılar. Azalar, Kilyos’ta yaşadıkları olayları ve istifa kararı almalarının tüm nedenlerini açık yüreklilikle bizlerle paylaştılar.

istifa-eden-azalar-konustu-haberici

Sarıyer’in en güzel ve uç mahallelerinden Kilyos şu sıralar istifa kararı alan azaları ve istifa olaylarını konuşuyor. Bilindiği üzere 30 Mart seçimlerinden sonra Kilyos Muhtarı seçilen Ahmet Turgut Serdarlı‘nın 8 azasından 7‘si istifa kararı almış ve bu yüzden tüm Sarıyer‘de gözler bu mahalleye çevrilmişti.

Azalardan Emine Gülay Kanarya ile Mahrur Kahyaoğlu ilk istifa eden isimler olmuş, daha sonraki günlerde de 5 aza daha topluca istifa kararı almışlardı. Sarıyer tarihinde ilk kez yaşanan bu olaylar ilçenin bir numaralı gündem maddesi haline gelmişti.

İlk kez SARİYERGAZETESİ.COM‘un gündeme taşıdığı istifa olayından sonra, ortaya çeşitli iddialar atılmış ve herkesin kafası karışmıştı. Ancak ne var ki olayın muhatapları istifa olayının gerekçelerini tüm detaylarıyla gazetemize anlattılar.

AZALARDAN GAZETEMİZE ZİYARET

Muhtar Ahmet Turgut Serdarlı’nın istifa etme kararı alan 6 azası, istifa nedenlerini Sarıyer Gazetesi’ne anlattılar. Sarıyer Gazetesi’ni ziyaret ederek Genel Yayın Yönetmenimiz Bekir Batu’ya samimi açıklamalar yapan azalar Emine Gülay Kanarya, Cem Yener Akkaya, Oktay Tıngır, İsmet Katmer, Metin Çetin ve Metin Duruklu vatandaşın kafasını karıştıran tüm konulara da açıklık getirdiler.

Oldukça samimi bir ortamda geçen ziyaret sırasında, azalar bu konuda ortalıkta dolaşan bilgi kirliliğine ve kasıtlı olarak üretilen dedikodulara çok sert tepki gösterdiler.

VATANDAŞLARA ÜCRETSİZ PLAJ KARTI DAĞITILACAKTI

İstifa olayının gerçek nedeninin “Kilyos halkına verilen sözlerin yerine getirilmemesini” gerekçe gösteren azalar, muhtar Ahmet Turgut Serdarlı‘nın bu konuda vatandaşlara samimiyetsiz davrandığı dile getirdiler.

Azalardan Emine Gülay Kanarya, kendisinin diğer azalardan önce istifa ettiğini diğer arkadaşlarının ise daha sonradan topluca istifa kararı aldıklarını vurguladı. İstifa olayının plaj olayıyla ilgili olmadığını söyleyen Kanarya, “Plaj konusu daha sonra gündeme geldi, ben daha önceden istifa etmiştim” diye konuştu. İstifa kararı almalarına rağmen resmi olarak kendilerinin istifasının işleme konulmadığını dile getiren azalar şöyle konuştular; “Bazı gazetelerde istifa olayının gerekçesi olarak plaj gelirlerindeki anlaşmazlık diye yazılmış. Oysa Kilyos plajı Sarıyer Belediyesi’nin sorumluluğundadır ne muhtarlığın ne de bizlerin bu konuda hiçbir yetkisi yoktur. Bu yüzden para konusu yada plaj geliri diye bir şey olamaz. Ancak biz Kilyos plajının halka ücretsiz olması ve Kilyos’ta yaşayan herkese ücretsiz plaj kartı dağıtılmasını istedik. Biz tüm vatandaşlarımızın plajın tamamından ücretsiz olarak yararlanması için herkese kart bastırılmasını ve ücretsiz dağıtılmasını istedik. Sarıyer Belediyesi bunu her yıl yapıyormuş ancak Muhtar Bey daha sonra belediyeyle görüşmüş ve bizim haberimiz olmadan 18 yaş üstü Kilyosluların seçmen listesini plaja vermiş.

Biz mahallenin değişik yerlerine vatandaşlara ücretsiz plaj kartı dağıtılacak diye pankartlar asmıştık ancak muhtar bizi zor durumda bıraktı. Biz vatandaşlarımız tüm plajdan ücretsiz plaj kartıyla yararlansın istemiştik, muhtarımız ise bizden habersiz belediyeyle görüşüp seçmen listelerini plaja vermiş.

Vatandaşlar şimdi sadece plajın küçük bir kısmını kullanabiliyor, üstelik girerken kapıda kimlik gösterip seçmen listelerinde kayıtlı olup olmadıklarına bakılıyor. Biz vatandaşlarımıza ücretsiz plaj kartı dağıtılacak diye söz vermiştik, muhtarımız ise buna engel oldu. Biz Kilyos halkına verdiğimiz sözün tutulmasını istiyoruz ”

İSMET KATMER; “MUHTARLIK ÇÖZÜM MAKAMIDIR”

Azalardan İsmet Katmer, muhtarlığın çözüm makamı olduğuna dikkat çekerek Kilyos Muhtarı Ahmet Turgut Serdarlı‘nın muhtarlığa gelen vatandaşlara kötü davrandığını dile getirdi. Yaşadığı olayları bir yazılı metin haline getiren Katmer, muhtarın “Sular akmıyor” diyen bir vatandaşa “Ben o işlere bakmıyorum” dediğini vurguladı. Cenaze işlerini soran bir vatandaşa “Zincirlikuyu’ya gidin“, çöpler alınmıyor diyen birine “Belediyeyi arayın” denildiğini söyleyen Katmer, “Vatandaşlar sorunlarını muhtarımıza söylediğinde, her defasında şurayı arayın, burayı arayın diyor. Oysa bu işler muhtarın görevidir. Muhtarlık makamı hizmet makamıdır. Biz seçim öncesinde Kilyos’ta kapı kapı dolaştık, herkese hizmet için söz verdik. Şimdi bu sözlerin tutulması ve insanlarımıza verdiğimiz vaatlerin yerine getirilmesi lazım. Ancak muhtarımız bu konuda duyarsız davranıyor, bu yüzden tüm diğer aza arkadaşlarımızlar beraber bu konudaki rahatsızlığımızı kendisiyle paylaştık” dedi. Plaj kartları konusunda muhtarın kendilerini yanılttığını söyleyen Katmer, “Tüm aza arkadaşlarımızla birlikte bizi zor duruma düşürdü. Biz insanlara söz verdik, ancak muhtarımızın keyfi uygulaması yüzünden bu sözümüz gerçekleşmedi. Biz de kendimize ve vatandaşlarımıza olan saygımızdan dolayı tepki olarak istifa kararı aldık” şeklinde konuştu.

AKKAYA; “MUHTARIMIZ HALKA VERDİĞİ SÖZÜ UNUTTU”

Azalardan Cem Yener Akkaya ise, “Biz Kilyos halkına hizmet için aza olmaya karar verdik, yoksa başka hiçbir beklentimiz yoktu. Ancak muhtarımızın vatandaşlarımıza kötü davrandığını görünce ve verilen sözlerin yerine getirilmediğine tanık olunca istifa etmeyi kararlaştırdık. Kilyos halkına hizmet etmekten başka amacımız yoktu. Muhtarımızı seçim döneminde destekledik ancak ne yazık ki şimdi bizim güvenimizi kırdı. Kilyos halkına verdiğimiz söyleri tutamayacaksak aza olmamızın da anlamı yok. Bu neden istifa etmenin daha doğru olacağına inandık” dedi.

Sarıyer Gazetesi‘ne yaptıkları ziyarette, tek amaçlarının Kilyos’a hizmet olduğunu dile getiren azalar, “Biz eğer halkımıza verdiğimiz sözleri tutamayacaksak, bizim azalık görevinde bulunmamıza gerek yok” diye konuştular. Öte yandan Kilyos Muhtarı Serdarlı’nın azaları, muhtarın bir toplantı sırasında mahalle halkına hakaret ettiği ve “dangalak” kelimesi kullandığını ileri sürdüler. Azalar, muhtarın hakaret içeren sözlerinin kabul edilemez olduğunu ve bu yüzden anlaşmazlık yaşadıklarını da ifade ettiler…

ayrac

Sarıyer Gazetesi kimseyi rencide etmeden tarafların görüşlerini duyurmaya devam edecek. ÇARŞAMBA günü de KİLYOS MUHTARI AHMET TURGUT SERDARLI‘nın bu konudaki görüşlerine ve savunmasına yer vereceğiz.

SARIYER GAZETESİ’NİN NOTU: Gazetemizi ziyaret eden, Kilyos Muhtar azalarına duyarlılıkları ve samimi açıklamaları nedeniyle teşekkür ediyoruz. Kilyos halkının sağlıklı ve doğru bilgilendirilmesi için gösterdikleri anlayış nedeniyle kendilerini tebrik ediyoruz.

kilyos-muhtar-belge

kilyos-muhtari-ahmet-turgut-serdarli2

Bir yorum

  1. SEVGİLİ BEKİR BEY, ZATEN MUHTARIN SİZDE ÇIKAN HABERİ ÜZERİNE BİZLER GELDİK. ŞİMDİ NEDEN VE NEYİ AÇIKLAYACAK..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir