GündemManşet

Çatı Adayı olarak ismi öne çıkan Lütfullah Kayalar, herkesimin umudu oldu

Cumhurbaşkanlığı yarışında CHP ve MHP’nin “Çatı Aday” olarak düşündüğü isimlerden Eski Bakan Lütfullah Kayalar siyasi çevrelerde büyük heyecana neden oldu! Tarım Orman ve Köyişleri Bakanlığı döneminde söylediği “Şehirde ne varsa köyde de olacak” sözüyle zihinlere kazınan Kayalar, görevde olduğu yıllarda Türkiye’nin gelişmesi için bir çok önemli projeye imza atmıştı.

ayrac

lutfullah kayalar

Cumhurbaşkanlığı adaylığı yarışında ismi öne çıkan kişilerden Eski Bakan Lütfullah Kayalar, her kesimde büyük heyecana neden oldu. Siyasi çevrelerde CHP ve MHP’nin “Çatı Aday” olarak düşündüğü isimler arasında geçen Kayalar, bakanlığı döneminde Türkiye’deki hizmetleriyle hafızalarda iz bırakmıştı. Kayalar, Özal döneminde ANAVATAN Partisi’nden Maliye Bakanlığı ile Tarım, Orman ve Köyişleri Bakanlığı yapmıştı.

“ŞEHİRDE NE VARSA KÖYDE DE OLACAK”

CHP ve MHP’nin “Çatı Adayı” olarak sıcak baktığı Kayalar, Tarım Orman ve Köyişleri ile Maliye Bakanlıkları döneminde önemli hizmetler vermişti. O yıllarda, Maliye Bakanlığı görevi sırasında Türkiye ekonomisinin rayına girmesinde büyük emeği geçen Kayalar, Tarım Orman ve Köyişleri Bakanlığı’ndayken “Şehirde ne varsa köyde de olacak” diyerek dikkatleri üzerine çekmişti. Türk siyasi hayatında tanınan ve başarılı çalışmalarıyla hafızalarda iz bırakan Kayalar, gerek CHP gerekse MHP tabanı tarafından da sıcak bakılan bir isim olarak öne çıkıyor. Kayalar’ın Ankara kulislerinde “Çatı Aday” olarak konuşulması siyasete yeni bir soluk ve heyecan getirdi.

LÜTFULLAH KAYALAR KİMDİR?

Lütfullah Kayalar, Yozgat, Akdağmadeni ilçesinde doğdu, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Yozgat ve Ankara’da avukatlık yaptı. 1983 yılında Anavatan Partisi, Ankara il örgütü kurucusu olarak siyasete atıldı ve Yozgat milletvekili olara meclise girdi. XVII., XVIII., XIX., XX. ve XXI. Dönem Yozgat Milletvekilliği, TBMM Başkanlık Divanı İdare Amirliği, TBMM KİT Komisyon Başkanlığı ile Tarım Orman ve Köyişleri ve Maliye Bakanlıkları yaptı. Kayalar ayrıca AGİT Parlamenterler Asamblesi Türk Grubu üyesi.

Tarım Orman ve Köyişleri Bakanlığı sırasında Türkiye’nin en büyük yeşil kuşak projesini başlatan Kayalar, “Şehirde ne varsa köyde de olacak” sloganı ile Türkiye genelinde büyük bir yapılandırma hareketi başlatmıştı. Halen hukukçu olarak danışmanlık yapan Kayalar, 2007 Genel seçimlerine ANAP’ın seçimlere girmemesi üzerine CHP’den aday oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir