GündemManşet

CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel; “Tarabya’dan pis kokular geliyor”

İlk kez SARIYER GAZETESİ Genel Yayın Yönetmeni Bekir Batu‘nun ortaya çıkardığı “İLLER BANKASI Tarabya’da 22 dönüm koru satın aldı, 22 milyona alınan koru jet hızıyla imara açıldı” haberi bir kez daha gündemde. TARAF Gazetesi, Tarabya’daki koruluk alanı imara açan 3 kişilik heyetin, Urla’daki kaçak villalara izin veren aynı kişiler olduğunu yazdı.

ayrac

CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel de hem rezaleti meclis gündemine taşıdı hem de “Halkın malını ranta kurban ediyorlar, Tarabya’dan pis kokular geliyor” diyerek çarpıcı açıklamalar yaptı.

ayrac

sariyergazetesi.com tarabya

Sarıyer Gazetesi’nin haberleri gündemi belirlemeye devam ediyor. İlk kez Genel Yayın Yönetmenimiz Bekir Batu‘nun ortaya çıkardığı Tarabya’daki İLBANK operasyonu yine yeniden Türkiye gündeminde… Tarabya’daki Bülbül Korusu olarak bilinen 22 dönümlük korunun 22 milyona İLLER BANKASI tarafından satın alınması ve 1. derecede SİT alanı olan korunun jet hızıyla inşaata açılması ulusal basında geniş yankı buldu.Taraf’ın ortaya çıkardığı yeni detaylar ise tüm dikkatleri yine bu bölgeye çevirdi. Çünkü Tarabya’daki koruluk alanı imara açan 3 kişilik heyetin, Urla’daki kaçak villalara izin veren kişilerle aynı isimler olduğu ortaya çıktı.

CHP’Lİ YÜKSEL REZALETİ MECLİSE TAŞIDI

Halkın malını rant için feda eden zihniyet, yine işbaşında… Urla’daki imar oyununun bu kez Tarabya’da oynanacağı uyarısı yapan CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, konuyu Meclis’e taşıdı. SANSÜRSÜZ HABER‘e konuşan Yüksel, “buradan pis kokular geliyor” değerlendirmesi yaptı.

“URLADA’Kİ OYUN, BU KEZ TARABYA’DA OYNANIYOR”

“Urla’daki senaryonun benzeri Tarabya’da oynanıyor” diyen Yüksel, “İstanbul Tarabya’da İller Bankası tarafından satın alınan ve SİT arazisi olduğu için imara açılamayan arsa, şimdi ranta peşkeş çekiliyor” yorumu yaptı. Yüksel, İller Bankası’nın SİT olduğunu bile bile neden bu araziyi satın aldığının açıklığa kavuşturulması gerektiğini söyledi.

ARSAYI KİMDEN ALDILAR?

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in yanıtlaması istemiyle önerge verdiğini de belirten Yüksel, “Arsa kimden ya da kimlerden kaç liraya satın alınmıştır ve ödemesi nasıl yapılmıştır?” sorusunun da yanıtlanmasını istedi.

URLA HEYETİ, TARABYA’DA NE YAPIYOR?

alaattinyuksel

Yüksel, “Bu arsanın imara açılabilmesi için Urla’daki villalarının bulunduğu SİT alanını imara açan 3 kişilik bilirkişi heyetine rapor hazırlatıldığı söyleniyor. Bu iddia doğru ise Başbakan Erdoğan’ın villaları için Urla’da oynanan oyun, bu kez Tarabya’da oynanıyor demektir. Buradan pis kokular geliyor” diye konuştu.

“ARSAYI SATANLARIN, HÜKÜMETLE NE İLİŞKİSİ VAR?”

Yüksel, 1 derece SİT bölgesindeki bir araziyi İller Bankası’nın 21.5 milyon liraya satın almasına bir anlam veremediğini belirterek, “Bu arsayı satanların hükümetle olan ilişkileri, yakınlıkları araştırılmalıdır. Arazi sahipleri arsanın SİT derecesini değiştiremedikleri için mi burayı satmıştır? Yoksa İller Bankası SİT statüsünden çıkarılan 23 bin metrekarelik araziyi elden mi çıkaracaktır? Bu olayın yakından takipçisi olacağız. Milletin malının peşkeş çekilmesine asla izin vermeyiz” ifadesini kullandı.

“BU ARSA NE AMAÇLA KULLANILACAKTIR?”

Yüksel, verdiği soru önergesinde arsanın hangi amaçla kullanılacağı sorusuna da yanıt istedi. Urla Villaları ile ilgili daha önce verdiği soru önergelerine yanıt alamadığını da hatırlatan CHP İzmir milletvekili,Ömer Çelik’e “Bakanlığınız sit alanları ile ilgili yanıt vermekten neden kaçmaktadır? Doğal, kentsel ve arkeolojik sit alanları istenilen yasal değişikliklerle imara açılması ile doğal ve kültürel çevrenin korunmasına ilişkin tüm mevzuat yok sayılmış olmuyor mu?” sorularını da yöneltti.

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler