GündemManşet

Maslak’a inceleme! Pek çoğu ünlü yaklaşık 30 plazanın imar durumları mercek altına alındı! Büyükşehir ekipleri, bölgedeki tüm gökdelenlerde denetleme ve yerinde ölçümler yapıyor!

Maslak mercek altında! Büyükşehir Belediyesi, yıllar sonra Maslak’ta pek çoğu tanınmış iş adamlarına ait plazaların ruhsatlarını incelemeye aldı!

ayrac

Plazaların kaçak olup olmadığı ve imara aykırılığı santim santim bizzat yerinde ölçüm yapılarak tespit ediliyor. İmar evrakları tek tek incelenen yaklaşık 30 gökdelenin ruhsat izinlerini veren ve olası bir suç durumunda yargılanması gereken dönemin 2 yetkilisi ise “ölüm hali” nedeniyle yargılanamayacak.

ayrac

SARIYER GAZETESİ – BEKİR BATU – ÖZEL HABER

MASLAK 2

 

PLAZALARIN İMAR DURUMLARI DİDİK DİDİK ARAŞTIRILIYOR

Şişli ilçesi sınırlarındayken Ekim 2012 yılında mecliste yapılan bir düzenlemeyle Sarıyer sınırlarına dahil edilen Maslak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürlüğü ekiplerince didik didik inceleniyor. Sahipleri arasında ünlü medya patronlarından, sanayicilere kadar çok sayıda tanınmış kişinin de bulunduğu plazaların, iskan durumları ve izinleri tek tek kontrol ediliyor. Her birisi ortalama 15- 20 yaşında olan yaklaşık 30 gökdelenin iskana aykırı yapılıp yapılmadığı, bizzat yerinde ölçüm yapılarak denetleniyor.

ŞİŞLİ VE SARIYER BELEDİYESİ’NDEN EVRAK TOPLANIYOR

Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İmar Müdürlüğü ekipleri, plazaların imar durumlarını sahada bina bina dolaşarak yerinde tek tek inceliyor. Daha önce Mustafa Sarıgül‘ün başkanlığını yaptığı Şişli Belediyesi sınırlarında bulunan ancak sınır değişikliği nedeniyle imar evrakları halen Sarıyer Belediyesi’ne gönderilen plazalar, santim santim ölçülüyor. Maslak’la ilgili imar evraklarının halen büyük kısmının Şişli Belediyesi İmar Müdürlüğü’nde bulunmasından dolayı, Büyükşehir ekipleri hem Sarıyer hem de Şişli Belediyesi’nden zaman zaman evrak istiyor. Maslak’taki incelemeler kapsamında Sarıyer Belediyesi ekiplerinin de zaman zaman plazalar bölgesinde yerinde incelemeler ve tespitler yaptığı öğrenildi.

PLAZALARA İMAR VEREN 2 İSİM ÖLDÜ

Yapımı Şişli Belediyesi döneminde olduğu için Sarıyer Belediyesi’nin geriye dönük resmi hiçbir sorumluluğu bulunmadığı plazalara imar izni veren 2 kritik ismin kısa süre önce yaşamını yitirdiği öğrenildi. Dönemin Şişli Belediyesi Teknik Başkan Yardımcısı Osman Aslan ile İmar Müdürü Zekiye Güler Demir‘in bir süre önce vefat ettikleri belirtildi. Maslak’taki plazalara imar izni veren ve tüm işlemlerin altında imzası bulunan Belediye Başkan Yardımcısı Osman Aslan yaklaşık 3 ay önce geçtiğimiz Mart’ta yaşamını yitirirken, dönemin tecrübeli İmar Müdürü Demir de Kasım 2013 yılında hayatını kaybetmişti.

EVRAKLARDA SARIGÜL’ÜN İMZASI YOK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce başlatılan kaçak plaza incelemesinde olası bir suç tespiti durumunda dönemin Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün hiçbir evrakta imzası bulunmadığı için yargılanamayacağı öğrenildi. Maslak’taki plazalara imar izni veren ve denetlemekle görevli dönemin yetkilileri Başkan Yardımcısı Aslan ile İmar Müdürü Güler’in de bugün hayatta olmamaları nedeniyle haklarında dava açılamayacak. Ancak söz konusu plazaların sahiplerine davalar açılabilecek ve çeşitli cezalar kesilebilecek. Halen incelemesi devam eden kaçak plaza operasyonunun sonunda, her hangi bir suç tespiti yapılması durumunda dönemin ilgilileri yargılanamayacak ancak plaza sahipleri yargılanabilecek.

KAÇAK PLAZALARA YIKIM VE PARA CEZASI VERİLECEK

Öte yandan Sarıyer Gazetesi‘nin edindiği bilgilere göre halen incelemesi devam eden Maslak’taki plazaların, kaçak ve iskana aykırı yapıldığının tespit edilmesinden sonra söz konusu plazalara para cezası kesilebilecek ve yıkım tebligatları yapılabilecek. Bu plazalara imar izni veren yada kaçak yapılaşmaya göz yuman yetkililer ise ölüm hali nedeniyle yargılanamayacak.

İŞTE EVRAKLARI İNCELEMEYE ALINAN BAZI PLAZALAR

Spring GIZ Plaza, Sun Plaza, USO Center, VEKO GIZ Plaza, Opel Plaza, Nurol Plaza, Noramin İş Merkezi, Güney Plaza, IZ GIZ Plaza, Maslak Park Plaza, Maslak Plaza, diamond of istanbul, Dizayn Tower, Dogus Group 1, GIZ 2000 Plaza, AI Tower, Cengiz Tower, Beybi GIZ Plaza, Bank Ekspres Tower, Balkaner Plaza, Ayazaga Trade Center, Oyak Bank, Polaris Plaza…

 

NOT: SARIYER GAZETESİ yada sariyergazetesi.com kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Haberimizi kaynak göstermeden yayınlayan basın yayın kuruluşları hakkında hukuki işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilmesi halinde haberimiz isteyen herkes tarafından kullanılabilir…

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler