GündemManşet

İŞTE HÜSEYİN ÖZDEMİR’İ BİTİREN HATALAR!

Yaklaşık 6 yıl Sarıyer’de AK Parti İlçe Başkanlığı yapan ve 30 Mart’ta yaşanan hezimet sonrası jet hızıyla görevinden alınan Hüseyin Özdemir, bugüne kadar birçok siyasi hataya imza attı.

ayrac

Görevde olduğu süre içinde Sarıyer’de yaşanan tüm seçimlerden AK Parti’nin yüzünü hep kara çıkaran ve partisini ikinciliğe düşüren Özdemir, geride uzun yıllar onarılması çok zor enkazlar bıraktı…

salih_guzel_huseyin_ozdemir

Peki Eski İlçe Başkanı Hüseyin Özdemir nerede hata yaptı, AK Parti’ye büyük zarar veren, seçim hezimetleri yaşatan yanlışları nelerdi?

İşte o yanlışlardan en dikkat çekenleri;

1- AK Parti İlçe Teşkilatı’nın tamamını hiçbir zaman kucaklamadı, kucaklamak için gayret bile göstermedi. Geçmişten gelen küskünlükleri gidermek için çalışmadığı gibi kendi döneminde parti içinde çok sayıda yeni küskünler yarattı. Partiyi kendisine yakın birkaç kişiyle yönetmeye çalıştı, önemli kararları hep ticaret yaptığı çekirdek arkadaş grubuyla aldı. Bu durum AK Parti İlçe Teşkilatı’nın kutuplaşmasına ve parçalanmasına neden oldu. Parti içindeki önemli akil insanlar, Özdemir ile gerginlik yaşamamak için parti çalışmalarından uzak durdu, teşkilattan elini eteğini çekti. Böylece partinin en önemli zenginliklerinden birisi olan kriz çözücü akil insanlar sadece sıradan bir AK Parti seçmeni haline dönüştürüldü…

ayrac

2- Siyasetten çok, ticarete önem verdi, parti çıkarlarını ikinci plana attı. Belediyelerden 3. şahıslar üzerinden ihaleler aldığı hep konuşuldu, kendi üzerine kayıtlı olmasa da AK Parti İlçe Başkanlığı sıfatı sayesinde kısa sürede zenginleştiği ve çok sayıda gayrimenkul sahibi olduğu herkesin diline düştü. Onun hakkında çok sayıda iddia ve söylenti dilden dile dolaştı. Özdemir‘in mücahitlikten çok müteahhitliğe önem verdiği düşüncesi teşkilatta her zaman huzursuzluk ve güvensizlik yarattı. Gerçek AK Partililer, onun döneminde yaşadıkları ve tanık oldukları pek çok yanlışı sürekli içlerine atmak ve görmezden gelmek zorunda bırakıldı, bazıları da siyasi baskılar yada mevcut işlerinden olmamak için adeta susturuldu…

ayrac

3- Hüseyin Özdemir, Sarıyer’de hiçbir zaman partisini büyütecek ve oy tabanını genişletecek yeni açılımlar yapamadı. Mahalle başkanlarının pek çoğu sadece evrak üzerinde kaldı, kendi mahallelerinde aktif siyasetin içine katılamadı, bir çok mahallede ise başkan dahi görevlendirilemedi. Onun döneminde, Sarıyer’in lüks villaları ve sitelerine hiçbir zaman girilip ciddi çalışmalar yapılamadı, sadece seçimden seçime broşür dağıtılmakla yetinildi. Lüks sitelerde ve villalarda yaşanan herkes “Otomatikman CHP’li olarak görüldü, buradan AK Parti’ye bir tek oy bile çıkmayacağı peşinen kabul edildi” Bu ön yargılar yüzünden AKP dışındaki diğer partilere özellikle de CHP’ye sahada geniş bir bakir alan bırakıldı…CHP ve Şükrü Genç de bu boşluğu sonuna kadar doldurdu. CHP; AK Parti içinde Hüseyin Özdemir odaklı bu ön yargıları kendi lehine kullanmasını fazlasıyla bildi. Kısaca Özdemir’in lüks site fobisi partisine pahalıya patladı.

ayrac

4- Sarıyer’deki medyayı yandaş ve düşman medya olarak kendince ikiye ayırdı. Kendisine yakın gördüğü ve parti üzerinden finanse edilen yandaş yerel gazeteyi adeta bir tetikçi gibi kullandı. Sadece CHP yada belediyeye karşı değil, kendi içindeki muhalifleri bile sipariş haberlerle susturmaya çalıştı. Son aday adaylık sürecinde besleme basın üzerinden “Sarıyer’e uzun uzuuuun baktı” tarzında oldukça çirkin sipariş haberler servis edildi. Özdemir, kendisinin hatalarını eleştiren gazeteleri, AK Parti düşmanı ilan ederek tüm teşkilatın hedefine koymaya çalıştı. Öyle ki kendisinin neden olduğu skandalları gündeme taşıyan haberleri, hep AK Parti’ye karşı oynanan oyunlarmış gibi göstermeye çalıştı, İstinye’de kendi partililerinden yediği dayağı bile gazetecilerin üzerine atmaya kalkıştı. Sadece kendisini değil, kendisiyle birlikte hareket eden yandaşlarını da hukuk önünde mahçup etti. Özdemir’in medyadaki en büyük hatası, Türkiye genelinde haberleriyle ses getiren Sarıyer Gazetesi’ne karşı sürekli bir karalama ve itibarsızlaştırma kampanyası yürütmesi oldu. Yerli yersiz dava açarak susturacağını sandığı yerel basın, Özdemir’in aynı zamanda siyasi eceli oldu. Bu arada yerel basının suç duyurusu üzerine Özdemir hakkında da çok sayıda soruşturma başlatıldı.

ayrac

5- Özdemir, kentsel dönüşüm konusunda Sarıyerlilere hiç ama hiç güven veremedi. Her seçim döneminde sembolik tapular dağıtılarak yıllardır tapu bekleyen insanların tümünün oylarının alınacağı düşünüldü. Ancak 50 yıldır bu konuda deneyim sahibi olmuş vatandaşlar, hiçbir zaman bu klasik oyunlara inanmadı, inanmadığını da sandıkta gösterdi. Hüseyin Özdemir’in, özellikle Derbent, FSM ve Ferahevler‘deki kentsel dönüşüm çalışmalarında halktan yana değil ranttan yana davranıyor görüntüsü sergilediği mahallelerde hep konuşuldu. Bu yüzden vatandaşlar, onun şahsında hem Büyükşehir’e hem de Ak Parti’ye ve onlardan gelen hiçbir projelere inanmamaya başladı. Ak Parti, kentsel dönüşüm yapılacak bölgelere dünyanın en iyi projesini bile getirmeye kalksa bu ön yargı artık hiçbir şekilde yıkılamayacak kadar oturdu. Özdemir tüm tavırlarıyla bu önyargının daha da beyinlere kazınmasına neden oldu. Kentsel dönüşümde AK Parti, Hüseyin Özdemir‘in şahsında güven kaybetti, tüm projeleri şaibeliymiş gibi görüntü oluşturmaya başladı. Gecekondu bölgesindeki vatandaşlar, Hüseyin Özdemir’in şahsında AK Parti’ye ve tüm projelere her zaman şüpheli baktı. Çakma tapu törenleri de vatandaşları hep haklı çıkardı, inandırıcılık tümüyle bitti.

ayrac

6- Özdemir’in insani ve halkla ilişkileri hep zayıftı. Sorunlarını anlatan insanları çok fazla dinlemediği, konuşurken çoğu zaman gözlerini başka yerlere çevirdiği ve bu yüzden vatandaşların antipatisini kazandığı herkesin dilindeydi. Özdemir’in elini sıktığı insanlara karşı samimi olmaması ve sıcak kanlı davranmaması hep eleştiri konusu oldu. Özdemir, toplumun içinde ve halkla iç içe olmayı bir türlü başaramadı. Ancak protokoller sırasında ve yoğun güvenlik önlemleri alınan bölgelerde halkın karşısına çıkmayı tercih etti.

ayrac

7- Özdemir’in en büyük referansı hep Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem oldu. Ekrem Abi uzun yıllar kendisinin en büyük referansı, koruyucu meleği ve adeta can simidi oldu. Bugüne kadar 3 kez görevden alınıp dönmesi de zaten hep Ekrem Abi sayesinde oldu. Ekrem Abi’yle olan güçlü bağ sayesinde İstanbul İl Başkanlığı’nın kontrol edemediği bir ilçe yaratıldı. İl Başkanlığı’nı adeta by-past etmesi Özdemir’in en büyük hatalarından birisi oldu. Nitekim Ekrem Abi‘nin gitmesinden sadece birkaç saat sonra jet hızıyla görevden alınan ilk ilçe başkanı oldu. İl Başkanlığı yıllardır beklediği özgürlüğüne sonunda kavuştu, Sarıyer üzerindeki dokunulmazlık perdesi nihayet tümüyle kaldırıldı.

ayrac

8- Hüseyin Özdemir’in en büyük siyasi hatası 30 Mart seçimlerinde izlediği yol haritası oldu. Bu süreçte, bir ilçe başkanına yakışır tarzda objektiflik sergileyemedi. Daha ilk günden tavrını Sedat Özsoy‘dan yana koydu. Pek çok ortamda Sedat Özsoy’un dışında hiçbir adayla Sarıyer’in kazanılamayacağını savundu, onun adaylığının en büyük savunucusu oldu. Adaylık sürecinde adeta gemileri yakarcasına Özsoy yanlısı davrandı, diğer aday adaylarının desteğini alamadı, partisini kenetleyemedi. Emirgan Korusu’nda çekilen fotoğraf ise arşivleri süsleyen hoş bir hatıra olarak kaldı. Özdemir, çok güvendiği Özsoy’un seçim kaybetmesiyle birlikte kendisi de bu siyasi kumarı kaybetmiş oldu.

ayrac

Peki şimdi ne olacak? Ak Parti bu enkazdan nasıl kurtulacak?
Yazmaya devam edeceğiz! Bizi takip edin!

Daha fazla göster

Bir yorum

  1. hataları o kadar çok ki…isabetli yazmışsın kaleme kuvvet..Yanlış yaparak doğruya gideceğini sandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler