GündemManşet

ŞÜKRÜ GENÇ’TEN 400 BİN KİŞİYE İMZALI GÜVENCE; “HAKLARINIZI SONUNA KADAR SAVUNACAĞIMA NAMUSUM VE ŞEREFİM ÜZERİNE SÖZ VERİYORUM”

sukru-genc-sariyer

CHP’li Sarıyer Belediye Başkanı ve adayı Şükrü Genç, Sarıyer’de kentsel dönüşümden etkilenen mahallelerde yaşayan on binlerce vatandaşın yüreğine su serpen taahhütnameyi imzaladı. Bugüne kadar kentsel dönüşüm bahanesiyle başka ilçelere gönderilmek istenen mahallelere sahip çıkmasıyla bilinen Genç, “Yeni dönemimde de halkın yararına olmayan hiçbir evrakı imzalamayacağıma namusum ve şerefim üzerine yemin ederim” dedi.

AK Parti adayı Sedat Özsoy’un ise söz konusu belgeyi imzalamadığı gibi okumadığı da öğrenildi.

Sarıyer Mahalle Dernek ve Kooperatifleri’nin düzenlediği toplantıya katılan Başkan Genç, görevde olduğu 5 yıllık sürede vatandaşlarının onayının olmadığı hiçbir projeye imza atmadığını belirtirken, yeniden seçilmesi durumunda da vatandaşının yanında olacağını ifade etti.

Sarıyer’in afet riskli alan olarak belirlenen mahallelerinde yaşayan vatandaşların evlerini kaybetme riskli ile karşı karşıya kalmalarının üzerine kurdukları Sarıyer Mahalle Dernek ve Kooperatifleri, halen bu mahallelerde yaşamakta olan vatandaşların hakkının tam olarak verilmesi, her ölçekte planlama çalışmalarında mahallede kalmalarının esas alınacağına dair taahhütname hazırladı.

ŞÜKRÜ GENÇ; “SONUNA KADAR VATANDAŞLARIMIZLA BİRLİKTE HAREKET EDECEĞİZ”

sukru_genc-sariyer121

Taahhütnameyi imzalayarak söz veren Başkan Genç, yerinde dönüşümde son sözün vatandaşın olduğunu belirtirken, “Sarıyerlilerin söz sahibi olmadığı, güvenceye alınmadığı hiçbir planı kabul etmeyecek, imzalamayacağız. Çünkü biz, Sarıyerlinin Sarıyer’de yaşama teminatıyız. 5 yıllık süre içinde çıkarılan yasayla dönüşümün olmayacağını söyledik ve bunun için direndik. Eğer ki direnmeseydik bugün Derbent yoktu. Yeniden seçilmemiz halinde kentsel dönüşümden etkilenen her mahallemizde yaşayan vatandaşlar için direnmeye de devam edeceğime şerefim üzerine söz veriyorum” dedi.

SEDAT ÖZSOY HEM İMZALAMADI HEM DE TOPLANTIYA KATILMADI

Ak Parti adayı Sedat Özsoy, geçen Pazar günü Derbent’te yapılan ve çok sayıda aday adayının da katıldığı toplantıya katılmayarak vatandaşların büyük tepkisini çekti. Özsoy’un, gecekondu bölgelerinde yaşayan vatandaşların haklarını sonuna kadar savunacağını içeren taahhütnameyi imzalama-ması herkesi şaşkına çevirdi. Siyasi kulislerde Özsoy’un bu belgeyi imzalamadığı gibi, okuma zahmetine bile girmediği konuşuluyor.

belge

Taahütnameyi imzalayan partiler

CHP-CUMHURİYET HALK PARTİSİ
HDP-HALKLARIN DEMOKRATİK PARTİSİ
TKP-TÜRKİYE KOMÜNİST PARTİSİ
DSP- DEMOKRATİK SOL PARTİ
BBP- BÜYÜK BİRLİK PARTİSİ
İP- İŞÇİ PARTİSİ

İŞTE O TAAHHÜTNAME

1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı da dahil olmak üzere, yapılmış- yapılacak ve devam etmekte olan bütün planlama çalışmalarının, projelendirilmiş bütün imar uygulamalarının durdurulması için hukuki girişimlerde bulunarak yetkilerimi bu yönde kullanacağıma, mahallelerde mevcut yerleşimcilerin yerinde hukuki güvenceye kavuşturulmadan yeni çalışmalara başlanmasına rıza göstermeyeceğime; Yerleşimcilerin mahalleden ayrılması konusunda kendi rıza ve isteği dışında hukuki-maddi-manevi herhangi bir zorlamada bulunmayacağıma; Yetkim dahilinde yapılacak planlarda yerleşimcinin mahallede kalmasını esas alarak, mahallelinin talepleri doğrultusunda tadilat yapacağıma veya tadilatın yeterli olmadığı durumlarda, planların yeniden yapılmasını sağlayacağıma;

Bütün planlama çalışmalarını, uygulama etapları ve proje süreçlerini, yerleşimcinin mahallede kalmasını sağlama amaçlı, mahallelinin tamamıyla tartışarak, en az %70’inin onayıyla hazırlayacağıma; İmar programları ve bütçe hazırlığı çalışmalarında, öncelikle mahallelerin belediye yetkililerince önerileri alındıktan sonra hazırlanacak imar programı taslağı ve bütçe taslağının her çalışma döneminde yeniden mahallelilerin bilgisine sunacağıma;

ŞEREFİM ÜZERİNE SÖZ VERİYORUM.

İnş. Müh. Şükrü GENÇ

Sarıyer Belediye Başkan Adayı

sukru121

 

 

Bir yorum

  1. Yaklaşık 1.5 yıldır bu bela ile mücadele ediyoruz.Sn Şükrü başkan her zaman yanımızda durmuştur,gelen tüm evraklardan bizi haberdar etmiştir.
    Gecekonduda doğup hala orada yaşadığı için sorunlara vakıftır.Taahhütnameyide imzalaması bunun göstergesidir.
    Gelelim Sn.Özsoy’a İmzalamadı deniyor,imzalayamaz.bu derdi başımıza açan şu anki partisidir.Taahhütnameyi imzalama şansı yoktur.çünkü ağa babaları buna müsade etmez.neden etmez burayı yemek istiyorlarda ondan.
    Allahın izni ile hem Sarıyer hem İstanbulda AKP hüsran olacak Sarıyerlide bu beladan kurtulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir