GündemManşet

Topbaş açıkladı; “Hacıosman’daki 1 milyon 200 bin metrekarelik Boğaziçi İmar Müdürlüğü arazisi “Bölge Parkı” olacak”

ayrac

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Sarıyer’i yakından ilgilendiren önemli bir projesini ilk kez açıkladı. Topbaş, Hacıosman’daki Metro istasyonu ile Derbent arasında kalan 1.200 dönümlük Boğaziçi İmar Müdürlüğü arazinin “Bölge Parkı”na dönüştürüleceğinin müjdesini verdi…

ayrac

haciosman-arazi (1)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Boğaziçi İmar Müdürlüğü’nün bulunduğu 1 milyon 200 bin metrekarelik alanı halka açık “Bölge Parkı” yapma kararı aldı. Boğaziçi sahilinde yapılacak balık tutma ve yürüyüş alanları ve ceplerle araç ve yaya trafiği rahatlayacak.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ne 2013 Yılı Faaliyet Raporu’nu sunan Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’da yeni bölge parkları ortaya çıkartma çalışmalarının sürdüğünü belirterek, “Daha bugün yaptığımız koordinasyon toplantısında Boğaziçi İmar Müdürlüğü’nün bulunduğu 1 milyon 200 bin metrekareye yakın alanın bir bölge parkı olması için projelendirme çalışması yapılmasını kararlaştırdık. Bu yeşil alan halka açılacak, imara değil. Hizmet birimleri dışında 3 boyutlu yapılar olmayacak. Halkın gelip istifade ettiği ve buluştuğu ciddi bir yeşil alan ortaya çıkacak. Bunun rantına baksanız, rakamlarla hesaplanamaz, paha biçilemez ölçekte. Yanında ormanlar olan bu arazinin kent bölge parkı olarak hizmete girmesini istiyoruz” diye konuştu.

BOĞAZA BALIK TUTMA YERLERİ YAPILACAK

topbas

İstanbul Boğazı başta olmak üzere olta balıkçılığının yapıldığı sahillerde yayaların yürümesini zorlaştıran problemleri çözecek bir projeyi başlattıklarını da belirten Topbaş, en çok olta balıkçılığının yapıldığı sahillerde balık tutma ve yaya yürüyüş alanı yapacaklarını açıkladı.

Bunlardan bir tanesini Emirgan’da başlattıklarını ifade eden Topbaş, “Balık tutma alanı mevcut zeminden 30-40 santim daha düşük ve sahile doğru olacak. Balık tutanların oltaları kesinlikle yaya yürüyen vatandaşlarımızı rahatsız etmeyecek. Sabancı Müzesi’ne gelen araçların trafiği etkilememesi için yola İETT ve diğer otobüslere cepler yapacağız. Taksiciler de burayı kullanarak yolcu indirip bindirirken trafik akışını etkilemeyecek. Yürüyüş alanı da genişletilerek bisiklet yolu da yapacağız. Emirgan’da böyle bir çalışmayı başlatıyoruz. İstanbul Boğazı’nın diğer sahillerinde de benzeri çalışmalar yapacağız” diye konuştu.

haciosman-arazi (2)haciosman-arazi (3)haciosman-arazi (4)haciosman-arazi (5)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir