GündemManşet

Topbaş, Üç Gül’e izin vermedi! Zekeriyaköy’deki Üç Gül Sokağı gitti yerine Milat Sokağı geldi!

CHP’li Sarıyer Belediye meclisinin Zekeriyaköy’deki bir sokağa verdiği “ÜÇ GÜL” ismi, AK Partili Büyükşehir Belediyesi tarafından reddedildi, Topbaş aynı sokağa MİLAT ismini verdirtti…

ayrac

KADIR TOPBAS

SARIYER GAZETESİ – ÖZEL HABER

CHP’li Sarıyer Belediyesi ile AK Partili Büyükşehir Belediyesi bir kez daha karşı karşıya geldi. Bu kez iki belediyeyi karşı karşıya getiren olay ise Zekeriyaköy’deki bir sokağa verilen isim oldu. Bu mücadelenin sonunda Topbaş’ın dediği oldu. Her şey CHP’li Sarıyer Belediye Meclisi’nin, 12 Mart darbesi sonrasında idam edilen Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın isimlerini Sarıyer’de yaşatmak istemesiyle başladı. Sarıyer Belediye Meclisi, geçen yıl aldığı 2013/113 sayılı kararla Zekeriyaköy’deki 1635 adanın yanında bulunan isimsiz bir sokağa “Üç Gül Sokağı” adını verdi. Ancak CHP’li belediyenin mecliste aldığı bu karar, geçtiğimiz günlerde 15 Mayıs tarihli İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin de gündemine alındı.

ÜÇ GÜL DEĞİL, MİLAT SOKAK OLDU

Ancak ne var ki AK Partili Büyükşehir Belediyesi, CHP’li Sarıyer Belediyesi’nin meclisten geçirdiği “ÜÇ GÜL SOKAK” ismini beğenmedi. 15 Mayıs tarihli oturumda, 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun 7/g maddesi gereğince; meydan, bulvar, cadde, yol ve sokaklara isim verme yetkisinin Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde olduğu hatırlatıldı ve Sarıyer Belediye Meclisi kararının hukuka uygun olmadığı vurgulandı. Harita Komisyonu’nun görüşü doğrultusunda Zekeriyaköy Mahallesi’ndeki 1635 adanın yanındaki isimsiz bu sokağa MİLAT SOKAK adı verildi. Böylece Sarıyer Belediye meclisinin ÜÇ GÜL SOKAK adını verdiği sokağın adı, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’un da isteğiyle MİLAT SOKAK olarak değiştirilmiş oldu.

Büyükşehir Belediye meclisinde kabul edilen komisyon kararında, Harita Komisyonu Başkanı Mustafa Demir ile Eğitim, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Zeynel Önal başta olmak üzere diğer üyelerin de imzası yer aldı.

KOMISYON11

SARIYER GAZETESİ – ÖZEL HABER

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir