Manşet

Engelli öğrencileri Sarıyer’den uzaklaştırdılar

İstanbul’daki iki işitme engelliler lisesinden biri olan Fatih’teki Özel Mimar Sinan İşitme Engelliler Okulu’nun öğrencileri hâlâ dersbaşı yapamadı

İdadi bölümünde okuyan 260 öğrenci 50 kilometre uzaklıktaki Büyükçekmece Tepekent’teki yeni binaya gönderildi. Mektep yetkilileri, taşınma kararının 4+4+4 uygulamasından binaen alındığını konuştu . Okulun bazı bölümlerinde eksiklerin olduğu, bu yüzden derslerin 1 hafta-10 gün akabinde başlayacağı belirtiliyor. Okulun etrafının çok fazla ıssız ve fabrikalarla çevrili olduğunu ifade eden veliler ise çocuklarını okula gönderip göndermeme hususunda tereddütlü. 9. sınıf öğrencisi işitme engelli Kübra Omaz’ın babası Kemalettin Omaz, yeni binayı görünce hayal kırıklığı yaşadığını dile getiriyor.

Omaz, “Okulun ne kadar uzakta olduğunu görünce bomba şok yaşadı kızım. Şu anda , ‘okula gitmeyeceğim, burası ıssız bir tepe. Korkuyorum başıma bir şey gelir’ diyor. Evlatlarımız kışın soğuğunda o okula nasıl gidecek, ulaşım nasıl sağlanacak?” diyor.

Velilerden Nazmiye Abacı ise hem işitme engelli hem de otistik oğlunun Sarıyer’den her gün Büyükçekmece’ye nasıl gideceğini kara kara düşündüklerini söylüyor. Abacı, “Maddi durumum elverişli olsa hiç düşünmem oğlum için evimi taşırım. Okula ulaşmam 3 saatten çok sürdü. Çocuklarımız yollarda perişan olacak. Mektep öyle ücra bir yerde ki çocuklarımızı nasıl güvenip göndereceğiz bilemiyorum. Bize resmi olarak çocuklarınızı okula göndermeyin diyorlar. Bu memlekette engelliler yük olarak görülüyor.” diye sitem ediyor.

İşitme engelliler okulundaki öğrenciler arasında kalbinde pil olan Sefa Ünal ile hidrosefali hastası Esra Akkurt da yer alıyor . Ayrıca işitme engelli çocuklar denge problemi yaşadıkları için aniden düşüp yaralanabiliyorlar. Bu sebeple okulun yakınlarında hastanenin bulunması çok büyük ehemmiyet taşıyor. Mektep yetkilileri, “Hastane bizim için okulun varlığı kadar hayati. Bir vaka sırasında anında müdahale etmememiz lazım geliyor . Fatih’te iken hastaneye tekerlekli sandalye ile yetiştirdiğimiz oluyordu. Yeni apartmanda ise en yakın hastane 1-2 saat mesafede.” uyarısında yer alıyor . Yeni apartmanda sadece erkekler için yatılı yurt kontenjanı ayrıldı. İşitme engelli 100’ü aşkın kız öğrenci ise servis ve toplu taşıma araçlarını kullanmak mecburiyetinde . Şayet hidrosefali hastası Esra Akkurt, yürümede bile arıza yaşıyor. Büyükçekmece’deki okula gitmesi  mümkün değil.

‘OKULU, RANT iÇİN TAŞIMA KARARI ALDILAR’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir