ManşetSiyaset

Başbakan, YSK’ya çok kızdı! “CHP’yi Sarıyer’de nasıl seçime sokarsın?” Kılıçdaroğlu’dan cevap gecikmedi; “Başbakan önce o evrakı alıp okusun”

ayrac

Başbakan Erdoğan, CHP’nin Sarıyer’de seçimlere girecek olmasına çok sert tepki gösterdi, YSK’ya “Adil olun” çağrısı yaptı. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu da “Belgeler zamanında teslim edildi, zaten belgelerin zamanında teslim edildiğini gösteren tutanağın altında AKP’li üyenin de imzası var. Başbakanın önce o evrakı alıp okuması lazım” diyerek Erdoğan’a cevap verdi.

ayrac

Sarıyer, bir kez daha Türkiye siyasetine konu olmaya devam ediyor. AKP’lilerin; “CHP meclis üyesi aday listesini ilçe seçim kuruluna zamanında teslim etmedi” şeklindeki itirazlarıyla başlayan süreç, YSK’nın “CHP Sarıyer’de seçime girebilir” şeklindeki verdiği son kararla tamamlanmıştı. İşte YSK’nın verdiği bu karar Başbakan Erdoğan’ı kızdırdı. Afyonkarahisar’da seçim mitingi yapan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada Sarıyer olayına da değindi ve YSK’ya yüklendi.

Erdoğan şöyle konuştu; “YSK, CHP’nin Sarıyer’de seçime girmesi için karar verdi. Ben buradan YSK’ya sesleniyorum, geçen seçimlerde Uşak’ta başka bir partiyi seçimlere sokmadın. Şimdi bunu nasıl yapıyorsun? Sizler yargının içinden gelen insanlarsınız. Adil davranacaksınız adil. Davranmadığınız sürece bu halk ve tarih hiçbir zaman sizleri affetmez. Oradaki koalisyonların ne olduğunu biliyoruz. Bu seçimlere gölge düşürmeye kimsenin hakkı yok.

KILIÇDAROĞLU; “EVRAKLAR ZAMANINDA TESLİM EDİLDİ, TUTANAĞIN ALTINDA AKP’LİLERİN DE İMZASI VAR”

kilicdaroglu-ndan-cevap-gecikmedi

Öte yandan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, Başbakan’ın Sarıyer’le ilgili sözlerine anında karşılık verdi. Kılıçdaroğlu; “Bizce bir sorun yok ki. Yüksek Seçim Kurulu kararları kesin zaten ama kendisi hukuku bilmediği için bu tür söylemleri dile getiriyor. Biz 17.00’de bütün belgeleri teslim ettik. Bu konuda tutanak var. O tutanağın altında Adalet ve Kalkınma Partisini temsil eden üyenin de imzası var. Başbakan’ın önce o tutanağı alıp okuması lazım” ifadesini kullandı.

SARIYER’DE NE OLMUŞTU?

Sarıyer’de hem AKP hem de CHP, Sarıyer İlçe Seçim Kurulu’na meclis üyesi listelerini müracaatın son günü olan 18 Şubat’ta teslim etti. İlçe Seçim Kurulu’nda CHP’nin evrak teslimi tutanağına AKP’liler, AKP’nin teslim tutanağına da CHP’liler imza attı. AK Partililer, meclis üyesi aday listesini flaş bellek ile teslim ederken, CHP’liler de listeyi yasa gereği yazılı olarak teslim ettiler. Ancak tüm işlemler mesai saati olan 17.00’den önce tamamlandığı için her iki partinin işlemlerinden sonra kendilerine “alındı belgesi” verildi.

Ancak CHP adına işlemleri takip eden İl Başkan Yardımcısı Mehmet Diribaş‘ın, seçim kurulundaki memurlara kolaylık olması için söz konusu listeyi CD olarak vermek istedi. Diribaş, memurların 37 kişilik meclis üyesi listesini tek tek bilgisayara geçirerek yorulmasını önlemek için yasal olarak bir zorunluluğu bulunmamasına rağmen CD’yi seçim bürosuna verdi. İşte, zaten mesai saati içinde tüm işlemlerini sorunsuz olarak bitirmiş olan Diribaş’ın sadece oradaki memurlara kolaylık olsun diyerek sonradan teslim ettiği bu CD, büyük krize neden oldu. O sırada ilçe seçim kurulu önünde bekleyen ve bazılarına AKP’nin seçimi kazanması halinde Belediye Başkan Yardımcılığı sözü verilen partili avukatlar, hemen bu CD hakkında tutanak tutturuldu.

İLK KARAR CHP’Yİ ÜZMÜŞTÜ

Saat 17.09’da tutulan tutanak, iktidara yakın bazı gazeteler tarafından kasıtlı olarak “CHP, adaylık listesini 17.09’da teslim etti” şeklinde yansıtıldı. Olayın gündeme oturmasından sonra AKP’lilerin yanı sıra MHP ve Saadet Partisi de İlçe Seçim Kurulu’na itiraz dilekçesi verdi.

Sarıyer İlçe Seçim Kurulu’nda görüşülen itiraz, İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hakim Nesime İste ile CHP temsilcisi Hasan Saim Öztürk’ün karşı oyuna rağmen, diğer partilerin temsilcilerinin oylarıyla 5’e 2 kabul edildi. Oylamada, İlçe Seçim Kurulu’nda görevli Tülin Çevik’in, ANAP döneminde belediyede İmar Müdürlüğü yaptığı AKP’nin şimdiki adayı Sedat Özsoy’a destek oyu vermesi de dikkat çekti. İlçe Seçim Kurulu’nda 5’e 2 kabul edilen oylamaya göre “CHP, Sarıyer’de seçime giremez” kararı çıktı.

YSK; CHP’Yİ 2 KEZ HAKLI BULDU

Hakimin “CHP lehindeki kişisel oyuna rağmen” Sarıyer İlçe Seçim Kurulu’ndan çıkan üzücü karar, CHP’de tüm moralleri bozdu. Ancak 3 saat süren bu moral bozukluğu aynı akşam YSK’nın olağanüstü toplantısından çıkan müjdeli haberle bir anda değişti. CHP Genel Merkezi’nin doğrudan Ankara’dan yaptığı itirazı görüşen YSK, oylamaya katılan 9 hakimin ortak kararıyla oy birliği ile CHP’yi haklı buldu ve partinin seçime girmesinin önünü açtı. Sarıyer İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hakim Nesime İste’nin kararını yerinde bulan YSK, kararı toplantıya katılan hakimlerinin tamamının oyuyla aldı.

YSK’DAN AKP VE MHP’YE ŞOK ÜSTÜNE ŞOK! 

Öte yandan bu haber Sarıyer’de coşkuyla karşılandı ve gece boyunca Sarıyer Belediyesi önünde havai fişekler patlatıldı. YSK’nın ilk kararı büyük bir sevinçle karşılanırken, ertesi gün MHP ve AKP Genel Merkezleri bu karara da itiraz ederek, “CHP’nin Sarıyer seçimlerine girmemesini” istedi. YSK, bu kez de son itiraz hakkını görüştü ve bu kez aynı kararı 5’e karşı 6 oyla kesin kez karara bağladı.

SONUÇ; CHP SARIYER SEÇİMLERİNE GİRİYOR

Böylece basit bir CD olayı bahanesiyle başlayan ve CHP’nin Sarıyer’de seçimlere girmesini önlemek için yapılan tüm girişimler hukuken başarısızlıkla sonuçlanmış oldu. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in, Sarıyer’den çıkan ilk olumsuz haberden sonra partililere moral olsun diyerek söylediği “Bu maç 6-5 biter” şeklindeki sözleri de adeta tam isabet etmiş oldu. Siyasi çevrelerde, “AKP adayı Sedat Özsoy geçen seçimlerde CHP’li Şükrü Genç’ten 30 bin oy farkı yemişti. Bu seçimde bakalım ne yapacak. Ak Parti sandıktan kaçamadı” şeklinde yorumlandı.

Daha fazla göster

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler