ArşivManşet AltıSpor

 Sarıyer’in efsane golcüsü, Taksimspor Başkanı Garo Hamamcıoğlu, TRT’ye çok özel açıklamalarda bulundu.

 

Lefter’in takımı Taksim, 75’inci yaşını kutluyor

Lefter Küçükandonyadis’in yetiştiği takım olan Taksimspor, 75’inci kuruluş yıldönümünü özel etkinliklerle kutlayacak. TRT Kent Radyo İstanbul’a özel açıklamalarda bulunan Kulüp Başkanı Garo Hamamcıoğlu, üç büyük takımın katılımıyla özel bir turnuva yapmayı planladıklarını, düzenleyecekleri baloya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı da davet edeceklerini söyledi.

Spor Kulübü programında Eray Ergün’ün sorularını yanıtlayan Taksimspor Kulüp Başkanı Garo Hamamcıoğlu, Taksimspor’un dünü ve bugünü ile ilgili bilgiler verirken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan Süleyman Seba’ya, Lefter Küçükandonyadis’ten Aziz Yıldırım’a kadar birçok önemli isimlerle ilgili anılarını paylaştı.

Sarıyer’in en çok gol atan oyuncusu

Taksimspor’da top oynayan ardından 15 yıl boyunca Sarıyer forması giyerek 4 kez gol kralı olan, Sarıyer’in en çok gol atan futbolcusu unvanını da taşıyan Hamamcıoğlu; “Taksimspor, 1940 yılında Galatasaray’dan ayrılan Nor Şişli, Eseyan ve Güneş takımlarının birleşimiyle kuruldu. Türk futboluna birçok isim kazandırdı. Şu anda Süper Amatör Lig’de mücadele ediyoruz.Bu sene 75’inci yılımızı kutluyoruz ve bununla ilgili birçok etkinlik planlıyoruz.” dedi.

‘Cumhurbaşkanımız ile aynı dönemde top oynadık’

75’inci yılın kendileri için çok önemli olduğunu kaydeden Hamamcıoğlu,  “Paneller ve konferanslar düzenleyeceğiz. Büyük bir balo tertip edeceğiz. Bu baloda Sayın Cumhurbaşkanını da aramızda görmek istiyoruz.  Sayın Erdoğan, Taksimspor Kulübünü iyi tanırlar. Ben Sarıyer’de top oynarken kendileri de Erokspor ve  İETT’de oynuyorlardı. Karşı karşıya oynamadık ama bizim sahamıza maç yapmaya gelirlerdi. Sporun içinden gelen, sporcunun halinden, sporcunun ruhundan anlayan bir insan.  İnanıyorum ki bu 75’inci yılımızda bizi onurlandıracaklar. Biz de bundan çok büyük mutluluk duyarız. Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç Bey’den bir randevu talep ettik, bu görüşmenin ardından balomuzun tarihini belirlemeyi düşünüyoruz.” diye konuştu.  Taksimspor Kulübü’nün yalnız İstanbul’da değil, tüm dünyada taraftarları olduğunu da vurgulayan Hamamcıoğlu, bu balonun da sadece İstanbul’da değil, tüm Türkiye’de ve dünyada ses getireceğine inandıklarını söyledi.

lefter

‘Lefter Küçükandonyadis’in havlusunu taşımak onurdu’

Lefter Küçükandonyadis’in Taksimspor’da yetiştiğini ve ardından Fenerbahçe’ye transfer olduğunu da hatırlatan Hamamcıoğlu, babası Nubar Hamamcıoğlu’nun da Taksimspor’un ardından Galatasaray’da yıllarca forma giydiğini söyledi. Hamamcıoğlu,  “Lefter Ağabey’le birçok anım vardır. Yazları Kınalı’da otururduk. O Kınalı forması giyer, Galatasaraylı Kadri Aytaç da Burgaz forması giyerdi. Çok tatlı bir rekabet olurdu. Biz de Lefter Ağabey’in ayakkabısını, havlusunu taşımak için yarışırdık, çünkü bu bizim için bir onurdu. 15-16 yaşına geldiğimde Kınalı A takımına yükseldim. Lefter Küçükandonyadis’le oynayacağım diye bir hafta denize girmez, güneşe çıkmazdım. Maç günü geldiğinde Fenerbahçe’den üç-dört futbolcu getirir, ben yine oynayamazdım ama Sarıyer’den oynamaya başlayınca o da antrenörlüğe başladı. Antrenör ve futbolcu olarak karşı karşıya geldik. Son nefesini verene kadar da birbirimizden hiç ayrılmadık.” şeklinde konuştu.

‘Aziz Yıldırım beni transfer etti’

Fenerbahçe Kulüp Başkanı Aziz Yıldırım’la da ilgili bir anısını paylaşan Hamamcıoğlu, ‘Sarıyer’de jübilemi yaptığımda Üsküdar Anadolu takımında oynamam için beni çok zorladılar. Kulübü 2. Lig’e çıkarmak istiyorlardı. O zaman Üsküdar Anadolu’nun Genel Kaptanı, şu anki Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’dı. O da benim gelmemi çok istedi. Israrlarını kıramadım ve orada da bir yıl oynadım. O sene Üsküdar Anadolu namağlup şampiyon oldu. 38 golün 24’ünü de ben attım, para da almadım. Sarıyer’de de başka yerde de hiçbir zaman parayla işim olmadı. Beni tanıyanlar bunu çok iyi bilir.’ifadelerini kullandı.

‘Süleyman Seba onursal başkanımızdı’

13 Ağustos 2014 tarihinde hayatını kaybeden Beşiktaş Kulübü eski Başkanı Süleyman Seba’nın aynı zamanda Taksimspor’un da Onursal Başkanı olduğunu aktaran Hamamcıoğlu, şunları söyledi: “Süleyman Seba ağabeyimiz çok sevdiğimiz, beraber olmaktan büyük mutluluk duyduğumuz bir büyüğümüzdü. Tevazu sahibi bir insandı. Bütün takımların taraftarları onu çok sever ve ona saygı gösterirlerdi. Onunla birlikteyken çok kısa bir mesafeyi bir saatte alamazdık. Herkes, “Süleyman Baba” diye yanına gelir, fotoğraf çektirmek isterdi. Kulübümüzü birçok kez ziyaret etmiştir, her zaman yanımızda olmuştur. Hayattayken ismini tesislerimize verdik. O, bu tür şeyleri istemez ve pek sevmezdi ama bizleri kıramadı. Tesisimizin adı Taksim Süleyman Seba Tesisi’dir. Süleyman Ağabey, yalnız Türk futbolu, sporu için değil, insanlık için büyük bir kayıptır.”

‘Barcelona altyapısına dört oyuncu verdik’

Altyapıya büyük önem verdiklerinin de altınızı çizen Garo Hamamcıoğlu, Barcelona’ya dört oyuncu verdiklerini belirterek, “İspanyol Barcelona Kulübü 12 yaş grubu arasında bir tarama yaptı. 4 sporcumuzu beğendiler. Bu çocuklarımız yaklaşık 4 aydır Barcelona’nın Maslak’taki tesislerinde bir İspanyol baş antrenör ve altı Türk antrenörün himayelerinde idman yapmaktadırlar. Nisan ayında da İspanya’ya gidecekler. Tüm olanaklar Barcelona tarafından karşılanacak, orada hem spor yapacak hem de okuyacaklar. Bizim Kulübümüzde de karnesinde zayıf olan bir sporcu yer alamaz. Disiplin, ahlak, centilmenlik, sportmenlik bizim vazgeçilmez ilkelerimizdir. Türk sporuna isimler kazandırmak birinci hedefimizdir.” dedi.

Üç büyüklerle turnuva

75’inci yıl kutlama etkinlikleri çerçevesinde Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaşlı eski futbolcuların yer alacağı, Taksimspor’un da katılacağı dörtlü bir turnuva yapmayı planladıklarını da kaydeden Hamamcıoğlu,  “Bu turnuvaya, Sayın Cumhurbaşkanımız da teşrif buyururlarsa çok mutlu olacağız.” ifadesini kullandı.

TRT Spor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu