ArşivManşet

AKP’nin ‘boykot kırma’ taktikleri: ’13 Şubat’ta gelmezseniz ders seçemezsiniz’

turkiye-laik-egitim-icin-boykotta-siralar-bos-kaldi

Laik ve bilimsel eğitim için boykot tüm Türkiye’de sürerken AKP’nin boykotu kırmak için geliştirdiği taktikler de ortaya çıkıyor. Sarıyer Anafartalar İlkokulu’nda öğretmenlerle aylardır yapılmayan toplantılar yapılırken öğrencilere gelecek yılın dersleri müdür zoruyla tam da boykot günü seçtirildi

Türkiye’de laik ve bilimsel eğitim için okullar boykot edilirken AKP’de boykotu kırmak için çeşitli taktikler geliştirdi. Bunlardan bir tanesi İstanbul Sarıyer’de bulunan Anafartalar İlkokulu’nda gerçekleşti. Dün (12 Şubat) sınıfları tek tek gezen müdür gelecek eğitim öğretim döneminin seçmeli derslerinin listelerini dağıtarak derslerin hemen seçilip ertesi gün geri getirilmesi gerektiğini söyledi. Normalde böyle bir uygulamanın olmadığını, yıl sonunda seçimlerin yapıldığını söyleyen veliler dün akşam dağıtılan seçmeli ders listesini görünce şaşkınlık yaşadı.

Bu durumun eğitim boykotunu kırmak için yapıldığını söyleyen öğrenci velileri duruma tepki gösterdi. Bugün okula giden veliler bilgi almaya çalıştığında ise müdürü yerinde bulamadı. Cuma namazına gitmiş olan müdürün yerine bilgi aldıkları okul yönetimi ise “İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ders seçimi yönünde talimat yazısı yazdı” cevabını verdi.

Bütün toplantılar boykot günü

Veliler ayrıca bütün öğretmen toplantılarının boykot gününe konulduğunu aktardı. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından öğretmenlere özellikle boykot gününe toplantı konulmasının yanında bir de zümre toplantısı konulduğu da ortaya çıktı. Öğretmenlerin aylar öncesinde yaptıkları toplantı başvurusunun bugüne konulması veliler tarafından AKP’nin boykotu kırma taktiği olarak yorumlandı.

Öğretmenler için konulan toplantı ve okulun bu toplantı nedeniyle yarım gün olduğu da okulun web sitesinden duyuruldu

Ders seçiminde AKP oyunları

Okuldaki seçmeli ders listelerinde ise gariplikler göze çarpıyor. “Kur’an-ı Kerim”, “Peygamberin Hayatı” Dini derslerin öğretim hayatı boyunca dört kere seçilebilmesine rağmen “Medya Okur Yazarlığı”, “Hukuk ve Adalet” gibi derslerin bir ya da iki kere seçilme şansı verilmesi dikkat çekiyor.

Ayrıca din dersleri dışındaki derslerin saatlerinin aynı saatlere konarak seçilmesini imkansız hale getirildiğini belirten veliler bu sayede din dersinin öğrenciye dayatıldığını söyledi. Veliler  okulda din dersi seçen öğrencilerin çok olmadığı için sınıf açılamadığını ve bu tür uygulamalar ile derslerin fiili olarak hayata geçirilmeye çalışıldığını belirtiyor. (http://www.sendika.org)

anafartalar-ortaokulu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir