ArşivManşet

Bir soru önergesi de Başesgioğlu’ndan

Emirgan Korusu hakkında ortaya çıkan haberlere binaen bir soruda Murat Başesgioğlu’ndan geldi.

murat başesgioğlu önerge


 MHP İstanbul Milletvekili ve Adalet Komisyonu Üyesi eski İçişleri Bakanı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ayrıca Devlet Bakanı sıfatlarını üstlenen Murat Başesgioğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığına soru önergesi sundu.

 Emirgan Korusu’na bitişik 158 dönümlük arazide yapılacağı iddia edilen AVM ve gökdelen ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik tarafından yazılı olarak cevaplandırması için Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na (TBMM) sunulan soru önergesinde;

“Bazı basın organlarında yer alan haberlerde “Emirgan Korusu’na bitişik 158 dönümlük arazide Alışveriş Merkezi ve gökdelen yapılacağı” iddiaları yer almıştır.

SORU-1: 158 dönümlük arazide yapılaşmaya imkan verecek planın Bakanlığınızca yapıldığı doğru mudur?
Doğru ise, hangi türde ve ne kadar alana inşaat yapılacaktır?
İhale sonrası, plan notlarının değişmesi yönünde bir talep var mıdır?

SORU-2: Özel bir imar statüsüne sahip Boğaziçi’nde, böyle bir yapılaşma Boğaziçi’nin tarihi, kültürel ve doğal görünümünü bozmayacak mıdır? denildi.

Son günlerde tartışma konularına neden olan Emirgan Korusu için geçtiğimiz günlerde Bağımsız Milletvekili  Ertuğrul Günay’da Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’ye bir takım sorular yönelterek tepkisini dile getirmişti. Koru için yapılan planlamaya tepkiler devam ederken şimdi de  Başesgioğlu’nun sunduğu soru önergesine verilecek cevap için gözler TBMM’ye çevrildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir