ArşivGündemManşet

Çin’e büyük tepki! Dine yasaklar getiren Çin’e yürüyüşlü protesto!

sariyergazetesi-cin1 (7)

Anadolu Öğrenci Birliği, Çin’in Doğu Türkistan’da 1 Ocak 2015 tarihi itibari ile namaz, başörtüsü, ezan gibi ibadetlerin tamamını yasaklamasını, Türkiye’de 46 farklı ilde, Kıbrıs’ta, Bosna Hersek’te, Belçika’da, Almanya’da ve Gazze’de yapılan etkinliklerle protesto etti.

Sarıyer’de protestonun adresi Tarabya’daki Çin Başkonsolosluğu oldu

Yüzlerce kişinin katılımıyla Sarıyer Haydar Aliyev Parkı’ndan Çin Başkonsolosluğu’na sloganlarla yürüyerek, konsolosluk önünde eylem gerçekleştirildi. İlk olarak Doğu Türkistan Maarif Derneği Başkanı Hidayet Oğuzhan Doğu Türkistan’da yapılan zulümlerle ilgili şunları söyledi: ‘Bu zulüm 1 Ocak 2015’te başlamadı, yıllardır Çin Doğu Türkistan’da Müslümanlara baskı uyguluyor. 40 milyon insanımız şehid edildi. Çin artık bu zulümleri yasallaştırdı’ dedi. Ardından Anadolu Platformu Yönetim kurulu Üyesi Hüseyin Özhazar, 1946’dan beri İslam Coğrafyasında yapılan zulümlere dikkat çekti.

sariyergazetesi-cin1 (1)

Özhazar: ‘Müslümanlar artık ayağa kalkacak, Emperyalistler Müslüman gençliği ve İslam’ı engelleyemeyecekler. İslam’dan başka insanlığa çözüm sunacak söz söyleyecek başka ne bir inanç kaldı, ne de bir ideoloji’ dedi. Anadolu Öğrenci Birliği Genel Başkanı Abdulvahit Yücel, sözlerine Rabbim Allah’tır dediği için zulüm gören Doğu Türkistan’ı selamlayarak başladı.

Yücel: ‘Vicdanı olan herkesi dünyanın neresinde olursa olsun Doğu Türkistan’da yapılan zulümlere tepki vermeye çağırıyorum. Doğu Türkistan vicdanı olan herkesin davasıdır. Emperyalistlerin, kapitalistine de, koministine de karşıyız. Doğu Türkistan eylemlerimiz devam edecek’ dedi.

sariyergazetesi-cin1 (6)

Yücel’in konuşmasının ardından Arapça ve Türkçe olarak dualar edildi. Gazzeli Hasan Ebu Ayada Doğu Türkistan ve tüm mazlumlar için Arapça, Musab Yalçın da Türkçe olarak dua etti. Anadolu Öğrenci Birliği’nin “Doğu Türkistan’ı Unutmadık, Unutturmayacağız” bildirisini Ahmet Yasin Kocamaz okudu. Eylem, pankartların ve bayrakların konsolosluk etrafına ve kapısına asılmasıyla sona erdi.

sariyergazetesi-cin1 (2) sariyergazetesi-cin1 (3)  sariyergazetesi-cin1 (5)  sariyergazetesi-cin1 (4)

Bir yorum

  1. Sayın Bekir Batu;
    Haberiniz ve duyarlılığınızdan ötürü sizi kutluyorum. Yıllarca Çin’in yaptığı ve günümüzde de giderek tırmandırdığı şiddete ne yazık ki herkes seyirci kalıyor ve duymamazlıktan geliyor. Siz de olmasa idiniz; soydaşlarımızın çığlığını duyuran olmayacaktı Sarıyerde. Bu haberi isminizle -intihal yapmadan- facebook’ta paylaşıyorum. Selam..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir