ArşivGündemManşet

MHP İstanbul İl Başkanı’ndan “fidan dikme” eylemi

bülent karataş

İstinye’de 158 dönümlük boğaz manzaralı devlet arazisinin imara açılacağı iddialarına bir tepki de MHP’den geldi. MHP İstanbul İl Başkanı Mehmet Bülent Karataş, İstinye’deki arazide bir basın toplantısı düzenleyip, alana fidan dikti.

Ayşe SALTIKALP

Emirgan Korusu’na komşu 158 dönümlük arazinin inşaata açılacak olmasına MHP İl Başkanı Mehmet Bülent Karataş ve partililer tepki gösterdi. Mecliste soru önergelerine neden olan arazinin yapılaşmaya açılmasını istemeyen partililer, söz konusu arazide bir basın açıklaması yaptı ve araziye fidan dikti. Basın toplantısına MHP’den milletvekili aday adayı olan oyuncu Mehmet Aslan da katıldı. Çok sayıda partilinin de katıldığı basın toplantısında konuşan MHP İl Başkanı Mehmet Bülent Karataş sert mesajlar verdi.

mehmet karataş

MHP İl Başkanı Karataş şöyle konuştu;

“Bugün burada Emirgan korusunun yanı başında, İstinye’deki bir arazinin üzerindeyiz. Burası İstanbul’un oksijen depolarından biri ve incisidir. Rant severlere İstanbul’un akciğerini teslim etmemek adına buradayız. MHP İstanbul İl Teşkilatı olarak sözümüzü yerine getireceğiz. Haksızlığa ve adaletsizliğe uğramış milletimizi ve insanımızı ilgilendiren bütün meselelerde halkımızı ve vatandaşımızın yanında olacağımızı ifade ettik. Burada Emlak Konut Gayrimenkul yatırım ortaklığının 3 Martta gerçekleştirilecek olan ihalesinin gerçekleştirilmemesi adına İstanbulluyu ve iktidarı uyarmak adına buradayız.

RANT SEVERLERE PEŞKEŞ Mİ ÇEKİLECEK?

“İstanbulumuz’un kuzey ve park ormanlarının yok edildiği bir süreçte bugün akciğerimiz dediğimiz Beykoz ve Emirgan Korusu’nda da katliam yapanların önüne geçmek istiyoruz. Yarınlarda burası Boğaziçi İmarı’nın arka görünümündeki yeri olarak değerlendiriliyor. Çevre Bakanı’da bu olayları magazinsel bir değerlendirme olarak görüyor. Halbuki toplumumuzun nezdinde büyük bir sorun haline dönüşen İstanbul nüfusunun gelişmesine rağmen yeşil alanında nüfusla birlikte gelişmesi gerekirken; nüfusun gelişmesiyle yeşil alanlarında yok edildiğini görmekteyiz. Peki burada yaşayan insanların oksijen gereksinimi ne olacak? Rant severlere peşkeş mi çekilecek? Burası 16/9 gibi turizm bölgesi olarak görülüyor. Burası yeşil alandı ama imara açılıyor.”

TOPLUMUN SİNİR UÇLARIYLA ARTIK OYNAMAYIN!

“Biz buradan sesleniyoruz Fatih Sultan Mehmet Han, bir sözünde ormandan bir ağaçtan dal kesenin kafasını keserim demiştir. Eğer iktidar kendine islamı referans kılarak yola çıkmış ise onlara sesleniyorum: Peygamber Efendimiz döneminde ormanlara girip ağaç ihtiyacını gidermek isteyen köylüler, kesim için götürdükleri baltanın sapını sararak gidiyorlardı. Sebebi o baltayı ağaçlar görüp korkmasın diye. Böyle bir zihniyetin temsilcisi olmuş olsalardı bugün orman katliamı yapmazlardı. Her şeyi ranta dönük değerlendirerek duygularını ve kalplerini kaybetmiş ruhsuz bir iktidarın beyinlerinin artık betonlaştığını düşünüyoruz. Çevre Bakanlığı Büyükşehir Belediyesi ve Emlak Konutu’na sesleniyoruz. Toplumun ve milletin sinir uçlarıyla artık oynamayın. Sizin elde etmiş olduğunuz yolsuzluktan kaynaklanan kazançlarınızı harcayacak alan arıyorsanız bunları yeşil alanları betonlaşmaya dönüştürerek sağlamayın. Siz değerli basın mensuplarıyla birlikte birer fidan dikerek buraya sahip çıkacağız. Kamuoyunu da bu alanda duyarlılığa davet ediyor hepinize teşekkür ediyoruz.”

 

rasim acarr

Öte yandan Sarıyer Gazetesi’ne konuşan Şehir Plancısı Rasim Acar da konuyla ilgili şu sözlere yer verdi:

NEREDE YEŞİL BİR ALAN VARSA ORAYA GÖZ DİKTİLER

Öncelikle 1999 depreminde sonra bizi İstanbul’da bekleyen çok ciddi bir deprem riski var. 1999 depremi ardından infialden sonra deprem anında insanlarımızı tahliye edeceğimiz yerleri araştırdık. Çok anlamlı yeşil alanlarımız o dönemlerde vardı ve toplanma alanları olarak belirlemiştik. Bu alanlar İstanbul’un imar baskısı altında talan edildi. Kentsel dönüşümle alakalı kanun çıktıktan sonra, satılmamış kamu arazisi ve binası kalmadığı için nerede bir yeşil alan varsa oraya gözünü diktiler. İBB, TOKİ,  Emlak Konut ya da bakanlık aracılığıyla değişik yerlerde yapmaktadırlar.

Burası Boğaziçi öngörünüm ve geri görünüm bölgesi. Yaklaşık 158 dönümlük bir araziden bahsediyoruz. Buranın 50 dönüme yakını öngörünüm bölgesi ve çivi dahi çakılamaz. Bu kadar ciddi bir alanın içerisindeyken geri görünüm ve etkilenme bölgesinde turizm alanı olarak imar planlarında ifade edilmiş olan yer, özellikle bir emsal olarak çıkarılmış. Ama bu bir emsal net parsel alanı üzerinden değil, brüt parsel alanı üzerinden olduğu için, 9.50 imar yüksekliği var ve bununla birlikte yaklaşık üç emsale kadar çıkacak. Şehir merkezindeki imar koşullarına kadar dayanacak. İstanbul yaşanmaz bir hale getiriliyor ve bunu engellemek adına bugün burada toplandık.

AFET MASTER PLANI YAPILMALI

İstanbul’un afetlere hazırlık hale getirilmesi için bir afet master planı yapılması ve öncelikli alanların belirlenerek o alanların yavaş yavaş dönüştürülmesi gerektiğini düşünüyorum. Onun dışında yapılan her türlü imar uygulaması, parsel bazındaki her türlü değişiklik İstanbul’un temel değerlerini yok edecektir.

mhp eylemmmhp eyylem mhp eylem   mehmet bülent karataşşş

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir