ArşivManşet Altı

EÇADEM Faaliyet Çalıştayı büyük ilgi gördü

eçadem4

Yaklaşık iki ay önce Sarıyer Belediyesi ve Koç Üniversitesi tarafından görkemli bir törenle hizmete giren EÇADEM (Engelli Çocuk ve Ailelerine Destek Merkezi)’de düzenlenen “Engelli Çocuğa Sahip Olmak” konulu çalıştay büyük ilgi gördü.

eçadem9

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in de katıldığı çalıştay, yaklaşık 2 ay önce Sarıyer Belediyesi tarafından tahsis edilen ve düzenlemesi yapılan EÇADEM’de gerçekleştirildi. Çalıştayda geçen süre zarfında yapılanlar EÇADEM Müdürü Güler Başaran’ın sunumuyla dinleyicilere aktarılırken aynı zamanda ileriye dönük yapılması gerekenler masaya yatırıldı.

 Başkan Genç: Huzur yaşamın temeliyse, herkesin huzurunu sağlamak zorundayız.

 Koç Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ayşe Ferda Ocakçı’nın açılış konuşmasıyla başlayan çalıştayda söz alan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Sarıyer genelinde hayata geçirdikleri 11 Semt Evi’nden birini böyle güzel bir projeye tahsis etmelerinin ne denli isabetli bir karar olduğunu hatırlattı. “Huzur yaşamın temeliyse, herkesin huzurunu sağlamak zorundayız” diyen Başkan Genç, göreve gelir gelmez engelli vatandaşlarla bir araya gelerek onların ne istediğini sorduklarını ve onlardan gelen talepler doğrultusunda proje geliştirdiklerini belirtti. Engelli yurttaşların; “Biz engelli parkı istemiyoruz, biz engelsizlerle bir arada olabileceğimiz park istiyoruz. Biz hayatı engelsizlerle birlikte yaşamak ve paylaşmak istiyoruz” sözlerini hatırlatan Genç, “Biz onlara sadece engelli gözüyle bakarak proje üretmiyoruz, biz engelsizlerinde birer engelli adayı olduğu bilinciyle çalışıyoruz” diye konuştu. Sivil toplum kuruluşlarının görevinin sadece mevcut işleriyle sınırlı olmadığının altını çizen Genç, aynı zamanda proje üretmelerinin, raporlama yapmalarının da oldukça önemli olduğunu hatırlattı. Başkan Genç sözlerini; “Bu bir gönül işi. Gönül verenlere teşekkürlerimi sunuyorum” diye bitirdi.

 İki ayda büyük bir yol katedildi 

Hizmete girişinden bu yana çok kısa bir süre geçmesine rağmen oldukça önemli bir yol kateden ve engelli çocuk ve ailelerine güzel bir eğitim ve rahat bir ortam kazandıran merkezde, %41 kız, %59 erkek olmak üzere yaklaşık 50 çocuk eğitim görüyor. 10-29 yaş aralığında eğitim gören çocuklara drama, el sanatları, ritim çalışmaları, yoga, film seyretme, bahçe etkinlikleri, kitap dinleme, boyama ve mutfak gibi bir çok alanda dolu dolu bir eğitim veriliyor. Ayrıca engelli ebeveynlerine yönelik eğitim ve psikolojik görüşmeler de sunuluyor.

Engelli çocuk ailelerinin yaşadıkları sorunların görüşüldüğü çalıştaya Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Erdem, Sarıyer Belediye Meclis Üyeleri Sevim Çelebi, Hayrettin Dereli, SEKOM (Sarıyer Belediyesi Engelli Koordinasyon Merkezi) sorumlusu Mahmut Kement, Proje Yürütücüleri Prof. Dr. Ayşe Ferda Ocakçı ve Doç. Dr. Ayfer Elçigil, Yağmur Çocukları Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi sahibi Adnan Çakır, Karabük Sağlık Yüksek Okulu’ndan Yrd.Doç. Özlem Öztürk, Bülent Ecevit Üniversitesi’nden Yrd.Doç. Tülay Ayyıldız, Yrd.Doç. Aysel Tapan, Düzce Üniversitesi’nden Yrd.Doç. Dilek Konuk, Giresun Üniversitesi’nden Yrd.Doç. Fadime Top ve Ulusal basından gazeteciler katıldı.

eçadem4 eçadem3 eçadem5 eçadem6 eçadem2 eçadem1 eçadem7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir