ArşivGündemManşet

“Emirgan Korusu satılacak” haberleri meclisi şenlendirdi!

çiçek

Ulusal basında dün yayınlanan “Emirgan Korusu satışa çıkarılıyor” haberleri Sarıyer Belediye Meclisi öncesi gerginliğe neden oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki 452 dönümlük korunun satılacağı yönündeki haberler, toplumda ve özellikle sosyal medyada geniş yankı buldu.

***

Bugün yapılan Sarıyer Belediye Meclisi’nde de CHP’li meclis üyelerinin konuyu AK Partili meclis üyelerine sorması ve bu duruma tepki göstermesi bekleniyordu. Ancak AK Partili meclis üyeleri meclis toplantısı başlar başlamaz meclis salonunu terk etti.

AKP’LİLER MECLİSİ TERK ETTİLER

akp-sariyer1 (2)

Belediye Başkanı Şükrü Genç’in katılmadığı toplantıda, AK Partili üyeler meclis kürsüsüne kırmızı karanfil bırakarak salonu terk ettiler. Bu ilginç eylem öncesi söz alan AK Parti Grup Sözcüsü ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Avukat Nurettin Çelik, Cumhuriyet Gazetesi’ne ziyaret ettiği için Belediye Başkanı Şükrü Genç’i meclis kürsüsüne karanfiller bırakarak ve meclisi terk ederek protesto edeceklerini söyledi. Çelik’in bu açıklamasından sonra AKP’liler ellerindeki karanfillerini tek tek kürsüye bırakarak meclisi topluca terk etti. AKP’lilerin salonu terk ettikleri sırada CHP’li bazı üyeler “Şovun sırası değil” ,”Güle güle” şeklinde sataşmaları da dikkat çekti.

ALİ GÖRGÜLÜER; “AKP’LİLER EĞER ÇOK SAMİMİLERSE ONLARA EGEMEN BAĞIŞ’IN İSTİNYE’DEKİ EVİNİ GÖSTEREBİLİRİM”

aligorguluer

AKP’lilerin salonu terk etmesinden sonra kürsüye çıkan CHP Meclis Üyesi Ali Görgülüer; “Biz peygambere saygıyı ve seygiyi AKP’lilerden öğrenecek değiliz. Eğer onlar gerçekten samimiler ise Eski Bakan Egemen Bağış’ı protesto etsinler. Bakara- Makara deyip Kuran ayetleriyle dalga geçenleri protesto etsinler. Ben İstinye’de oturuyorum eğer AKP’liler samimilerse gelsinler onlara Egemen Bağış’ın evini göstereyim orada eylem yapsınlar” diye konuştu.

mustafabalci1

CHP Meclis Üyesi Mustafa Balcı da yaptığı konuşmada, “Seçim öncesi bu tür provokasyonları doğal karşılamak gerekir, ülkeyi 1980 öncesine getirmeye çalışıyorlar. Bunlara izin vermeyeceğiz. Sarıyer’de bu olay ilk kez yaşanıyor. Kusur bakmasınlar sokakta kimseyi buna inandıramazlar” diye konuştu.

HÜSEYİN COŞKUN; “AKP’LİLER ÖNCE BAŞKANIMIZIN YAPTIRDIĞI CAMİİLERİ GEZSİNLER, ÖYLE KONUŞSUNLAR”

huseyincoskun1

CHP Sarıyer Belediye Meclis Grup Başkan Vekili Hüseyin Coşkun da AKP’lilerin tavrına tepki göstererek; “Seçim üzeri bu tür siyasi hesapların içine girmelerini doğal karşılıyorum. Sarıyer Belediye Başkanımız Şükrü Genç’in Sarıyer Merkez’de açılışını yaptığı camiyi gezsinler, İstinye’deki Kurşunlu Camisi’ne baksınlar, FSM’de yapımı devam eden büyük camiyi gezsinler. Sarıyer Belediye Başkanımızın bu konuda ne kadar hassas ve dini değerlere önem verdiğini tüm Sarıyer biliyor. Halk zaten onun bu özelliğini bildiği için bir kez daha belediye başkanı seçmiştir. AKP’liler de bunu çok iyi biliyor ama yapacakları fazla bir şey yok” diye konuştu.

akp-sariyer1 (1)

Öte yandan Sarıyer Belediye Meclisi’nde görüşülen 12 maddelik gündem jet hızıyla mecliste kabul edildi. AKP’lilerin meclisi terk etmesinden sonra meclis toplantısı yaklaşık 15 dakika içinde tamamlandı. Sarıyer Gazetesi’ne konuşan CHP’li bazı meclis üyeleri, “AKP’liler Emirgan Korusu’nu unutturmaya ve gündem değiştirmeye çalışıyor. Bizim Emirgan Korusu hakkında kendilerine mecliste tepki göstereceğimizi bildikleri için böyle bir protesto senaryosu hazırladılar. Büyükşehir Belediyesi’ne engel olacağız ve Emirgan Korusunu kimseye sattırmayacağız. Emirgan Korusu Sarıyer’in vazgeçilmez değeridir” diye konuştu.

milliyetgazetesi-sariyer1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir