ArşivGündemManşet

Kısırkaya hayvan barınağı hizmete girdi

kısırkaya 2

Hayvan severlerin ‘Hayvan toplama kampı’ diyerek günlerce protesto ettikleri Kısırkaya hayvan barınağı hizmete girdi 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Sarıyer Kısırkaya sahilinde yapımı tamamlanmak üzere olan “Kısırkaya Hayvan Bakım Evi ve Doğal Yaşam Alanı”, hayvan hakları savunucularının protestoların ardından kapılarını gazetecilere açtı. Avrupa Yakası’ndaki ilçe belediyelerine hizmet verecek barınakta, aynıanda 20 bin hayvanın bakılmayacağı, bu sayının yıllık kısırlaştırma sayısı olduğu ifade edildi.

Tesis 20 bin değil, 4 bin hayvan kapasiteli

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gıda Tarım ve Hayvancılık Daire Başkanı Bayram Ali Çakıroğlu, Sarıyer Kısırkaya’daki Hayvan Barınağı’nda aynı anda 20 bin hayvanın barınmasının söz konusu olmadığını vurgulayarak şöyle konuştu: “Kısırlaştırma ve kırık tedavi yapabileceğimiz, Türkiye’de ilk kez doppler gibi bir cihazla hayvanların iç organlarına ileri operasyon yapabileceğimiz büyük bir tesis kuruldu. Mikrochip uygulamasıyla hayvanlara daha önce yapılmış uygulamalar görülüyor. Hayvanseverler tarafından yanlış anlaşılan bir uygulama var. Bu tesisin maksimum kısırlaştırma yapabilme kabiliyeti 20 bin. Bu tesisin maksimum kapasitesi 4 bin. Bu tesiste 1650 hayvan da gelip geçici, tedavileri yapıldıktan sonra tekrar doğal ortamına bırakılmış olacak burada maksimum 4 bin hayvan yaşayabilecek”. Çakıroğlu hayvanseverlerden gelen talepler doğrultusunda, İstanbul’un iki ayrı yakasında uygun yerlerin belirlenerek, hayatını kaybeden evcil hayvanların gömülebileceği gömü alanların oluşturulacağını açıkladı. Kısırkaya Hayvan Bakımevinde görev yapan Veteriner Hekim Önder Oflazoğlu da merkezdeki üniteler hakkında bilgi verdi. Oflazoğlu, hayvanların beton yapılar içinde hapsedileceği yolundaki iddialara da üniteleri göstererek yanıt verdi. Oflazoğlu “80 metrekarelik kapalı, 500 metrekarelik açık alandan oluşan bir birim burası” diye konuştu.

kısırkaya protesto

“Topla-aşıla-işaretle-aldığın yere bırak” sistemi

Hayvanseverlerin Kısırkaya Hayvan Barınağına ilişkin protestoları üzerine, İBB barınakla ilgili şu açıklamada bulunmuştu: “Kısırkaya Bakımevinde aynı anda 20 bin köpeğin barınması söz konusu değildir. Merkezde kapasite olarak 1 yılda toplam 20 bin köpeğin kısırlaştırılabilmesi söz konusudur. Merkezde ayrıca, her biri 500 m2 büyüklüğünde 200 adet Bahçeli Yaşam Ünitesi bulunmaktadır. Bu ünitelerin her birinde engelli, sokakta yaşayamayacak derecede yaşlı olan köpeklere hayatları boyunca 20’şerli gruplar halinde (Her ünitede 20 köpek) bakılmak üzere yapılmıştır. Merkezde tedavi, ameliyat ve Yavrulu Anne Bölümü yerden ısıtmalıdır. Doğal Yaşam Üniteleri de ısı izolasyonu yüksek malzemeden yapıldığı için ısıtma sorunu olmayacaktır. Merkezde ayrıca, ziyaretçiler için gezinti ve piknik alanları gibi sosyal donatılar da düşünülmüştür. Kısırkaya Bakımevinde sokak hayvanlarının yanı sıra göçmen kuşların, martıların, güvercinlerin bakıldığı bir kuş tedavi merkezinin de hayata geçirilmesi hedeflenmektedir”

 

Sayılarla Kısırkaya

Proje kapsamında; 700 Dönüm

1-İdari Bina : 2 adet,

2-Karantina Merkezi : 5 blok, her kafeste bir köpek, 50 toplam hayvan kapasiteli,

3-Yavrulu Anne Barınağı : 5 blok, her kafeste 1 anne 4 yavru, 100 toplam hayvan kapasiteli,

4-Tedavi Ünitesi : 10 blok, her kafeste 1 köpek, 500 toplam hayvan kapasiteli,

5-Doğal Yaşam Bahçesi : 200 blok, her yapıda 20 köpek, 4.000 toplam hayvan kapasiteli,

10 operasyon odasında 20 operasyon masası ve 20 Veteriner Hekim ile günlük 100 köpek kısırlaştırılabilecek .

17 yorumlar

 1. Lanet olsun hiç hayırlı olmadı açılması giden hayvanın ölüsü geliyor pislikten virüs heryer sağlamlarada bulaşıyor kısır kayanın biran önce ya düzenlenmesi yada kapatılması lazım buna dur deyin artık yeter ölmesin bu canlar !!!

 2. HATIRLATMA!!!1910 HAZİRANDA 80 BİN KÖPEK toplanıp bu adaya atıldı. Adada köpeklerin yiyecek bulması imkansızdır. O kadar köpeğe küçük bir kuyudan su da verilemez. Güneşten korunabilecekleri bir ağaç bile yoktur o haziran sıcağında. O adada 80 binden fazla köpek açlığa, susuzluğa ve sıcağa terk edilmiş. Arada tekneyle ile yeni köpek getirilmiş Hayırsız Ada’ya. Bu böyle üç ay sürmüş. Çaresiz köpekler ne kadar uzakta olsa da bir tekne görünce başlıyorlarmış ulumaya. Acı iniltileri taa İstanbul sokaklarından duyulur olmuş.

  Halk ise bu durumdan rahatsız olmuş ama elden bir şey gelmemiş bu sefer.Seslere dayanamayanlar sandallara, teknelere atlayıp en azından bir kaç tanesini gizlice geri getirmeye gittiler ve adaya yanaştıklarında gördükleri manzarayı bir daha hiç unutamamışlar; küme küme köpek cesetleri, 1 mil uzaktan hissedilen ağır bir leş kokusu, güneşten bunalmış hararetle denize girip son gücüyle suda kalmaya çalışan, adada gölge bulmak için toprağı kazan, leşlerden et koparmaya çalışan, açlıktan gözü dönmüş bir şekilde birbirine saldıran köpekler.katledilen on binlerce köpek sorunun çözümünü köpekleri vahşice katletmek veya toplama kamplarına doldurmaktan başka bir yönde aramalıyız.!!! BİRAZ İNSAN OLMAYI DENESELER!!!

 3. KISIRKAYA BİR ÖLÜM KAMPI OLARAK İNŞA EDİLMİŞTİR!!! EMPATİ YAPIN BU BARINAĞI AKIL EDENLER! Kİ AKIL TUTULMASI KATİLLİKTİR BU CANLARA! UYGULAMAYA GEÇİRENLER ! İNŞA EDENLER ! LÜTFEN ÖNCE SİZ DENEYİN BİR GİRİN KAFESLERE ÇOK DEĞİL BİR AY KADAR YAŞAYIN BAKAYIM! İYİYSE CANLARIDA ALIRSINIZ ÖLÜM KAMPINA!!!

 4. Peki orada görev görecek olan kisiler özellikle secilecekmi hayvan sevgisi olan kisiler basvurulacakmi gönüllüler gidip ilgilenebileceklermi yada hic hayvandan anlamayan hayvan sevgisi olmayan k7silermi glrev yapacak

 5. fazla doğal buldum hayvancıklar bu doğallıktan şoka girmeseler!bu kadar ağacı yeşili ne ara büyüttünüz.doğru dürüst toprak alan yok be.her taraf demir parmaklık her taraf beton yığını..beyniniz gibi.bu mu doğal yaşam alanı

 6. Hep pembe tablolar çiziliyor ama sonuç hüsran lütfen mahalledeki koşularımızı oralara götürmeyin

 7. Bence peşin hüküm ile eleştiri yapmayalım çalışsınlar görelim yok eğer toplama ve imha kampı ise bu kadar hayvan sever orayı onların başlarına yıkarlar ama gittikçe hayvan düşmanlığının had safha ya geldiği günümüzde belki iyi şeyler yapılacak “Topla-aşıla-işaretle-aldığın yere bırak” sistemi bence çalışır ise mantıklı sizlere Şişli belediyesi rehabilitasyon ve kısırlaştırma merkezinden örnek vereyim oldukça iyi çalışıyorlar daha doğruzu özverililer bende önceleri ön yargı ve eleştirel bazda bakıyordum hatta bu tutumumu oldukça da ısrarlı sürdürdüm ben yine diyorum ki çat kapı sürekli ziyaretlerde bulunalım gruplar olarak ferdi olarak sürekli gözlerimiz üzerlerinde olsun çok sıkı takip edelim denetleyelim bu kadar çözümsüzlüğün içinde çözüm olması yönünde fırsat verelim değiller ise çözüm projesi haline getirelim yine söylüyorum sürekli denetleyelim ziyaretlerde bulunalım varlığımız hissettirelim saygılar

 8. Barınak esaret ve ölüm demektir. Sokak hayvanları mahalle sakinleridir. Tecrite hayır!

 9. “Topla-aşıla-işaretle-aldığın yere bırak” sistemi diyorsunuz, bu güzel bir uygulama fakat belediyeler neden bunu yapmıyor. Toplayıp uzağa götürüyorlar hayvanları ya da kısırlaştırılıp aşıları yapılan hayvanlar neden alındıkları yere bırakılmıyor. Sağlam olan hayvanlar barınakta enfeksiyon kapıp ölüyor. Umarım “Aldığın yere bırak” kısmı gerçek olur.

 10. Hangi zaman 5199 a göre davrandınız,topla kısırlaştır aldığın yere bırak zihniyetiniz sadece orman yasasıdır.Sizin yaptığınız ve yapacağınız,yine anesteziden bile çıkmamış canları ormana atmaktır.Çünkü siz sadece bunu biliyorsunuz.Oradaki her şey göstermelik bunu hepimiz biliyoruz.Oraya tıktığınız hiç bir canla hiç bir çalışanınız ilgilenmeyecek,Sonuçta İstanbula, tarih tekerrürden ibareti bir daha göstereceksiniz.

 11. Barınak esaret ve ölüm demektir. Sokak hayvanları mahalle sakinleridir. Tecrite hayır!

  1. Çok haklısınız ama sokaklarda çok eziyet çekiyorlar.Keşke barınak yapılacağına bazı insanları eğitebilsek.

 12. Barınak esaret ve ölüm demektir. Sokak hayvanları mahalle sakinleridir. Tecrite hayır!

 13. Barınak esaret ve ölüm demektir. Sokak hayvanları mahalle sakinleridir. Tecrite hayır!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir