ArşivGündemManşet

Köylere vergi piyangosu vurdu! Sarıyer Belediyesi ve devlet kurumlarına büyük şok!

zekeriyaoy1

Sarıyer’deki zenginlere ve milyonluk villa sahiplerine “vergi piyangosu” vurdu. Daha önce köy statüsündeyken 6360 sayılı yasa gereğince mahalleye dönüştürülen ZEKERİYAKÖY, DEMİRCİKÖY, GARİPÇE, RUMELİFENERİ, GÜMÜŞDERE, KISIRKAYA, KİLYOS ve BAHÇEKÖY’de yaşayan on binlerce kişiye pek çok alanda vergi avantajı getirildi.

***

Bu mahallelerde yaşayan vatandaşların 31 Aralık 2017 yılına kadar 5 yıl boyunca emlak vergisi muafiyetinden yararlanabileceği ve su faturalarında büyük indirimler yapılacağı ifade ediliyor. Sarıyer’in diğer mahallelerindeki vatandaşlar vergilerini ödemek zorunda kalırken, özellikle milyonluk villa sahiplerinin bu avantajdan yararlanması herkesin kafasını karıştırdı.

***

 SARIYERGAZETESİ.COM/ ÖZEL HABER

Sarıyer’de milyonluk villaların bulunduğu başta Zekeriyaköy olmak üzere toplam 8 mahallede yaşayan vatandaşlara piyango vurdu. Yerel seçimlerin yapıldığı 30 Mart 2014 tarihinde yürürlüğe giren 6360 sayılı Büyükşehir Yasası içinde yer alan geçici bir fıkra, daha önce köyken mahalleye dönüştürülen yerlerde yaşayan vatandaşlara büyük vergi avantajı getiriyor. Emlak vergisinden, su faturasına kadar pek çok alanda büyük vergi muafiyeti ve indirimi getiren yasadan hareket eden vatandaşlar, kamu kurumlarına başvurarak bu avantajlarını kullanıyor.

8 MAHALLEYE VERGİ PİYANGOSU

Söz konusu yasa Büyükşehir Belediyeleri sınırları içinde yer alan ve köy statüsünden mahalleye dönüştürülen tüm yerleri kapsıyor. Sarıyer’de bu yasadan yararlanan köy sayısı ise 8.  Bu mahalleler ZEKERİYAKÖY, DEMİRCİKÖY, GARİPÇE, RUMELİFENERİ, GÜMÜŞDERE, KISIRKAYA, KİLYOS ve BAHÇEKÖY… Bu mahallerde yaşayan vatandaşlar her türlü devlet ve belediye olanaklarından yararlanabilecekken bunların karşılığında ise 31 Aralık 2017 yılına kadar 5 yıl süreyle pek çok vergi muafiyeti ve indirimi olacak. Yasa en çok bu 8 mahallede yaşayan vatandaşların evlerinden emlak vergisi bekleyen Sarıyer Belediyesi’ni etkileyecek. Sarıyer Belediyesi’nin 5 yıl boyunca bu yasa nedeniyle yaklaşık 100 milyon lira gelirden olacağı ifade ediliyor.

ZEKERİYAKÖY MUHTARLIĞI AFİŞLERLE UYARDI

Öte yandan söz konusu yasadan vatandaşları haberdar etmek isteyen Zekeriyaköy Muhtarı Semra Özkaya, hazırladığı duyuru ilanlarıyla vatandaşları bilgilendirmeye çalışıyor. Muhtarlık tarafından asılan afişlerde şu ifadeler yer alıyor;

DUYURU

30 Mart 2014 yerel seçimlerle beraber yürürlüğe giren 6360 sayılı yasa tüzel kişiliği kaldırılan köyümüzü mahalle statüsüne dönüştürmüştür.

Söz konusu yasanın geçici 1. Maddesinin 15. fıkrası gereği 29/07/1970 tarih ve 1319 sayılı emlak vergisi kanununa göre alınması gereken emlak vergisi ile 26/5/1981 tarihli ve 2464 sayılı belediye gelirleri kanunu uyarınca alınması gereken vergi, harç ve katılım payları 5 yıl süreyle 31/12/2017 (dahil) alınmaz.

Bu yerlerde içme ve kullanma suları için alınacak ücret 5 yıl süreyle en düşük tarifenin yüzde 25’ini geçmeyecek şekilde belirlenir. 10/ 07/ 2004 tarihli ve 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun geçici 2. Maddesi ile köy tüzel kişiliği kaldırılarak mahalleye dönüşen yerlerde bu fıkra hükümleri uygulanır.

Konuyla ilgili yapılan kanunu düzenlemenin açık olduğu, buna göre işlem yapılması şikayette bulunan vatandaşların ödemiş oldukları vergilerin geri verilmemesi halinde yasal yollara başvurabilecekleri bildirilmiştir.

Uygulama ile ilgili 03/02/2015 tarih 89822371-490-347 sayılı Sarıyer Kaymakamlığı ile İstanbul Valiliği Hukuk İşleri Şube Müdürlüğü’nün 27/01/2015 tarih 15342297-045.02-4670 sayılı yazıları ektedir.

Zekeriyaköy halkına duyurulur.

sariyergazetesi-zekeriyakoy1

Bir yorum

  1. Arıköy SSYAPI Kooperatifi üyelerinin 1983 yılı sonundan beri neler geçirerek bugüne geldiğini ve şimdi nelerle karşılaştığını yönetim kurulu başkanından dinlemenin tavsiye ediyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir