ArşivGündemManşet

Mahkeme, Minik Pamir’in anne ve babasına ceza vermedi

Sarıyer’de kaybolan ve komşu villanın havuzunda ölü olarak bulunan 3,5 yaşındaki Pamir Dikdik’le ilgili açılan davada anne ve baba ceza almadı.

***

havuzda-bogulan-minik-pamir-le-ilgili

***

Sarıyer‘de kaybolduktan sonra evlerinin yanındaki villanın havuzunda ölü bulunan Pamir Dikdik‘in ölümüyle ilgili davada mahkeme, anne ve babaya “yeteri kadar acı çektikleri” gerekçesiyle ceza verilmesine yer olmadığına karar verdi.

SUÇLAMALARI REDDETTİLER

İstanbul 59. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz sanıklar baba Serdar Dikdik ve anne Süverce Dikdik katıldı. Anne ve baba suçlamaları reddederek çocuklarına iyi bir aile olmaya çalıştıklarını kaydetti. Avukatları da ailenin çocuklarına özenle baktığını ifade ederek beraat verilmesini talep etti.

MAHKEME: YETERİNCE ACI ÇEKTİNİZ

Mahkeme, Dikdik ailesine çocuklarının ölümü nedeniyle yeteri kadar acı çektikleri gerekçesiyle ceza verilmesine yer olmadığına karar verdi. Mahkeme, bu kararını TCK 22. maddenin 6 bendine (Taksirli hareket sonucu neden olunan netice, münhasıran failin kişisel ve ailevi durumu bakımından, artık bir cezanın hükmedilmesini gereksiz kılacak derecede mağdur olmasına yol açmışsa ceza verilmez; bilinçli taksir halinde verilecek ceza yarıdan altıda bire kadar indirilebilir) dayandırdı.

ANNE DURUŞMA SALONUNDA AĞLADI

Duruşmanın ardından Anne Süverce Dikdik ağladı. Duruşmaya izleyici olarak katılan Pamir Dikdik‘in babaannesi de hâkime teşekkür etti.

havuzda-bogulan-minik-pamir-le-ilgili-davada

ANNE VE BABA ‘SANIK’ OLMUŞTU

Kaybolduktan sonra havuzda cansız bedeni bulunan Pamir’in anne ve babası hakkında ‘taksirle ölüme neden olmak’ suçundan 6’şar yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. Olaya ilişkin hazırlanan ilk iddianamede sadece anne şüpheli sıfatıyla yer almıştı. Ancak başsavcılık iddianameyi savcıya iade ederek bilirkişi raporu alınmasını da istemişti. İkinci iddianamede anneyle birlikte baba da şüpheli olarak yer aldı. İddianamede, Pamir’in 4 Nisan 2014’te Sarıyer Uskumruköy’deki evinden sabah 09.00 sıralarında annesi ve babasının uyuduğu sırada kapıyı açarak çıktığı anlatılmıştı. Çiftin saat 10.00 sıralarında uyandığı, evde Pamir’i bulamayınca da jandarma ekiplerine haber verdiği ifade edilmişti. Pamir’in anne ve babanın bakımı ile gözetime ihtiyacı olduğu bir yaşta olması, ebeveynlerin çocuğun hiperaktif olduğunu bilmesine rağmen gerekli bakım ve gözetim yükümlülüğünü yerine getirmeyerek evden kaçmasına ve havuza düşüp boğulmasına taksirle sebebiyet verdikleri iddia edilmişti. Dava dosyasında ayrıca bir pedagog, bir uzman psikolog danışman ve A sınıfı iş güvenliği uzmanından oluşan 3 bilirkişi tarafından hazırlanan rapor da yer almıştı.

havuzda-bogulan-pamir

OLAY NASIL OLMUŞTU?

3,5 yaşındaki Pamir Dikdik, geçen yıl 4 Nisan sabahı 09.00 sıralarında ailesi uyandığında evde yoktu. Jandarma, itfaiye ve AKUT ekipleri seferber olmuş, Pamir’in önce evin sonra bahçenin kapısından çıkıp kaybolduğu ihtimali üzerine aramalar başlatılmıştı.

İSTANBUL AYAĞA KALKTI, TÜM TÜRKİYE TEK YÜREK OLDU

Küçük çocuğun kaybolduğu haberi kısa sürede sosyal medyada duyulmuş, İstanbul ayağa kalkmıştı. Minik Pamir’in bulunması için tüm Türkiye tek yürek olmuştu.Ancak gece boyu devam eden çalışmalardan bir sonç alınamamıştı. Acı haber ise ertesi gün saat 14.40’ta gelmişti. Küçük Pamir yan villanın havuzunda ölü olarak bulunmuştu. Ancak havuzun bir gün önce aranmış olmasına rağmen herhangi bir iz bulunamamış olması kafalarda soru işareti oluşturmuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir