ArşivGündemManşet

“Müslümanlık sadece bir grubun, bir partinin tekelinde değildir”

mehmet deniz

Dün AK Partililer’in sosyal medyada yayınladığı “İki cihan güneşi sevgili Peygamberimize hakaret eden karikatürü yayınlayan Cumhuriyet gazetesine destek veren Şükrü Genç’i protesto edeceğiz. Saat 14.30’da Çayırbaşı meydanında toplanıp, 15’te Sarıyer Belediye Başkanlığı’na siyah çelenk koyacağız. İnsanın 2 seçeneği vardır. Ya karanlığa küfredersiniz, ya güneşe yürürsünüz. Biz pazartesi günü güneşe yürüyoruz…” mesajı Sarıyer’de siyasi bir gerginliğe neden olacak gibi görünüyor.

Protesto konusu ile ilgili CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz yazılı bir basın açıklaması yaptı. Deniz’in açıklaması şöyle;

Sevgili Sarıyer’liler,

Sarıyer’de yıllardır huzur, güven ve kardeşlik anlayışı içerisinde yaşamımızı sürdürmekteyiz. İstanbul’un çekim merkezi olan ve son 6 yılda yaşanabilir ilçeler içerisinde birinci sırada olan ilçemiz büyük göç almış nüfusu da hızlı bir şekilde artmıştır. Bu güven ortamının oluşmasında Sarıyerimiz’i yöneten başta Kaymakamımız Gürsoy Osman Bilgin, Belediye Başkanımız Şükrü Genç, Emniyet teşkilatımız, siyasi partilerimizin yöneticileri, muhtarlarımız olmak üzere sağduyulu tüm vatandaşlarımızın katkısı vardır bu katkılarından ötürü herkese sonsuz teşekkür ederim.
CHP, Sarıyer Belediyesi’ni 2009 yerel seçimlerinde AKP’den devralmış, her vatandaşın yaşamını kolaylaştırmak, insan odaklı belediyecilik anlayışını hayata geçirerek, kimsenin yaşam tarzına müdahale etmeden mezhep, din ve dil farkı gözetmeden ilçemize hizmet etmiştir.
Camiiler, Kiliseler, Cem Evleri yapımı, bakımı ve temizlik hizmetlerini eksiksiz yerine getirmiş, Merkez, FSM (Armutlu) mahallesinde olmak üzere iki adet camii, Cumhuriyet mahallesinde ve Baltalimanı mahallesinde cem evleri yapımlarını öncülük etmiştir.
Belediye başkanımız Sayın Şükrü Genç inanç önderleri ile sık sık bir araya gelerek sorunlarını çözmeye çalışmış, beşincisi düzenlenen Dünya Barış Günü Sarıyer’de bütün  kesimleri birleştirmiştir. Bütün bu çalışmaların ışığı altında 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde halk sandıkta 26.000 oy farkı ile aynı iradeyi Sarıyer’de iş başına getirmiştir. Değerli Basın mensubu arkadaşlarım, dün akşam almış olduğum bir bilgi nedeni ile bu basın açıklamasını yapmak zorunda kalmış bulunmaktayım.
AKP İlçe Başkanlığı’nın atmış olduğu bir mesaj tarafıma iletilmiştir. Bu mesajın içeriğini sizlerle aynen paylaşmak istiyorum. “Peygamber efendimize hakaret eden Cumhuriyet gazetesi ve destekçisi Şükrü Genç’e hadlerini bildirmek üzere Çayırbaşı Camii önünde saat 14:30 da toplanıyor, başkanlık binasına yürüyoruz.’’

“Bu mesajla bir taşkınlık olabilir”

Bu mesajı alır almaz AKP Sarıyer ilçe başkanı sayın Salih Bayraktar’ı aradım. Bu mesajınız Sarıyer’de herkes tarafından duyulmuş, Sarıyer’de bir huzur var. Bu mesajla bir taşkınlık olabilir onun için başkanlık binasına yürümeniz bazı provakatörleri harekete geçirebilir. Toplantı yapıp herhangi bir olaya karşı düşüncelerinizi kamuoyuna açıklayabilirsiniz, Sarıyer’in geleneklerinde makama yürümek diye bir şey olmamıştır. Bu geleneği bozmayalım diye kendisinde ricada bulundum. Umarım bu gelenek bozulmaz.
Asıl konuya gelecek olursak,

Geçtiğimiz günlerde Hazreti Peygamberimiz’i tasvir eden karikatürlerin yayınlanması sonrası Fransa’da meydana acı bir olay meydana gelmiş, 12 insan yaşamını yitirmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı sayın Ahmet Davutoğlu bu cenazeye katılmış, kortejin ön sırlarında yer almak için büyük çaba sarfetmiş bunu da bütün TV kanallarından izlemiş bulunmaktayız.

“Yüce dinimiz Allah’la kul arasındadır”

CHP olarak başta Genel Başkanımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da sürekli söylediği gibi Peygamberimiz Hazreti Muhammed’in ve Ehl-i Beytinin tüm Müslümanlar tarafından kutsandığını, bu değerlerin resmedilmesinin, karikatürleştirilmesinin asla kabul etmeyiz. Müslümanlık sadece bir grubun, bir partinin tekelinde değildir. Yüce dinimiz Allah’la kul arasındadır. Arada başka elçilere gerek yoktur. İnanç özel alandır herkeste buna saygılı olmak zorundadır. CHP, inançlara saygılı laikliğin dün olduğu gibi bugün de teminatıdır.
Gerek partimiz gerekse partimizin mensubu olan belediye başkanımız sayın Şükrü Genç’in düşünceleri bu doğrultuda iken bizleri din düşmanı gibi göstermeye çalışarak halkı kin ve nefret tohumları ile kışkırtmaya çalışmanın bu topluma hiçbir faydası yoktur. Partimize ve partimiz mensuplarına yapılacak herhangi bir haksızlık, saldırı, amacını aşan bir hareketin karşısında siper olacağımızı, devamında mücadelemizi meşru zeminlerde yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Tüm inançlı insanlarımızı sağduyuya aklı selim davranmaya davet ederim”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir