ArşivGündemManşet

Sarıyer Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Sarıuçak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 1.4 milyarlık sarayında!

muhtar2

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul ve 10 ilin muhtarlarından oluşan yüzlerce kişilik bir heyeti Ankara’daki sarayında kabul etti. Heyette, Sarıyer’den Darüşşafaka Muhtarı ve Sarıyer Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Sarıuçak da yer aldı. 1.4 milyar liraya yapılması ve yüksek faturaları nedeniyle medyanın gündeminden düşmeyen Aksaray’da, diğer meslektaşlarıyla birlikte Erdoğan’ı dinleyen Sarıuçak saraydan oldukça memnun ayrıldı. Aksaray’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte hatıra fotoğrafı da çektiren Sarıuçak’ın programının oldukça renkli geçtiği öğrenildi.

MUHTARLARDAN BAŞKANLIK İÇİN DESTEK İSTEDİ

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, muhtarlarla buluşmasında yaptığı konuşmada şunları söyledi;

erdogan

Bir taraftan duvarlara egemenlik kayıtsız şartsız milletindir diye yazacaksın diğer taraftan da egemenliği millete vermemek için her şeyi yapacaksın.

Muhtar ne demektir milletvekili ne demektir bunları bilmezler. Milletin tarihine kılık kıyafetine savaş açanların egemenlikten bahsetme hakkı yoktur.


Çıkmış diyor ki bir tanesi, “Ben burada olduğum sürece bu ülkeye başkanlık sistemi gelemez” Sen kimsin ya, milletin iradesinin karşısında durulmaz. Milletin tercihlerine saygı göstermek zorundasın. Ne olacak ya bu köy muhtarı diyemezsin arkadaş. 50 kişi de seçse 20 milyonda seçse seçilmiştir ve saygı duyacaksın.

 

Bu aralar ben başkanlık diyorum onlar diktatörlük diyor düne kadar bunu savunanlar şimdi tersini söylüyor. Bu nasıl bir diktatörlülük ki faal durumda 81 parti var ve bunlardan 31’i seçime girecek. Muhtardan diktatör olabilir mi?
Tevessül eden olursa ilk seçimde köy halkından cevabını alır. Devlet başkanlığında da bu durum olur. Bunlar işin ruhuna karşı. Siyaset bir şeylere karşı çıkmak değil milletin yanında yer almak olarak görene kadar sandıktan cevabını almaya devam edecekler.

Birisi çıkmış diyor ki ben burada olduğum sürece olmaz sen kimsin ya milletin gücü karşısında durulmaz. Gücün yetiyorsa gel başbakan ol olamıyorsun!

Kritik görevler üstlenen muhtarlarımızın bu olanaklara da sahip olması gerektiğini düşünüyorum. Bu bir gönül işidir hizmet isteği olmalı. İçişleri bakanımız burada birlikte takip ediyoruz biz devraldığımızda 97 lira olan maaş bugün 900 lira. Muhtarlıklara belediyelerden yardım sağlanmasının yolunu açtık.

 

Muhtar kardeşlerimin bir kısım belediye başkanlarından diyecem bir kısmı gereken desteği veriyor onlara da teşekkür ediyoruz. Başbakanlığım döneminde bir proje aldım belediye başkanında İstanbul’da bir dostumuzdan rica ettik iki ayda oraya bir muhtarlık yapıldı. Buna benzer şeyler taksi duraklarında da gerekiyor.
Muhtarlığa gittiğinizde orada bazı şeylerin olması lazım. Bazı belediye başkanları bu konuda hassas ve gereken desteği veriyorlar. Bu destekleri sağlamayanları ifşa ederiz millet de bunları bilsin. Demokrasi halkın etkisinin endirek değil direk olduğu sistemdir.

 

At sahibine göre kişner makamlarda onları kullananların azmine göre işler. Herkes bu makamları şanına yakışır şekilde kullanması lazım.

Şuan burada bulunduğum makam sadece önünüze gelen evrakları imzalamanız ve protokol işleri uğraşmanız mümkün bunun yanında memleket işleri ile uğraşmanız da mümkün işte biz bu yolu seçtik.

 

Sizden muhtarlıklarda bu şekilde davranmanızı bekliyorum. Mahallenizdeki garipleri ihtiyaç sahiplerini tespit edip onlara sahip çıkılmasını temin edilmesini yapmanız şart. Cumhurbaşkanı olarak benim en ücra köşesinde elim kulağım ayağım olmalısınız bu formalar İçişleri Bakanlığımıza gelmeli.

Sıkıntıların çözümü için gerekliyse ilgili kurumları harekete geçirmeli harekete geçmelisiniz. Mahallesinde neler oluyor avucunun içi gibi bilmeyen muhtar görevini hakkıyla yerine getirmiyor demektedir.

Türkiye büyük bir sıçrama gerçekleştirdi. Bunu en iyi sizler biliyorsunuz. 10 yıl önce nasıl bir Türkiye vardı şimdi nasıl bir Türkiye vardı. Sorunları büyük ölçüde aştık. KÖYDES, BELDES diye uygulamalar başlattık bütçeler çıkardık. Geldiğimiz nokta önemli ama yeterli değil. Her şeyden önce 2023 hedeflerimiz var. Aşmamız gereken engellerden biri çözüm sürecidir.

Milli birlik ve kardeşlik süreci bu bizi birbirimize bağlayandır. Bu kardeşliğimizi çekemeyenler var. Laz, Kürt, Türk, Boşnak biz kardeşiz bunu çekemeyenler var. Bunun bedelini Türkiye ağır ödedi . On binlerce insan öldü milyonlar heba oldu. Bunların böyle bir derdi yok.
Türkiye’nin ortak hedefler etrafında kardeşliğini güçlendirmek zorundayız bunun en dinamik ayağı siz muhtar kardeşlerimsiniz. Hak adalet refah ve demokrasi sürecinde her vatandaşın bu ülkeye aynı hislerle bağlanması için bu süreci başlattık.
Bunun kolay olmayacağını biliyoruz. Suhulet ve çelik gibi bir sinirle yönetilmesi gerektiğini biliyoruz. Şehitlerimiz ve gazilerimizi yaralayacak hiçbir girişim içinde olmayacağımızı bilmenizi isteriz.
Tahrik ve sabotajlar içinden yol aralayarak bugüne geldik. 2073’e doğru ilerliyoruz. Belki biz görmeyeceğiz. ama torunlarımız görecek. Şu milletin evi geleceğe bir mirastır bunu hala anlamayanlar var. Buraya böyle bir saray mı gerekli diyorlar.
Burası milletin evi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi şu Ankara’da cumhurbaşkanlığı makamı için yapılan bir yer yoktu burası yapıldı. Kongre merkezi ve cami yapılıyor bunların hepsi halka açık.

Toplantı ve sergi salonları yapılacak ve Türkiye’nin en büyük cumhurbaşkanlığı kütüphanesi yapılacak. Burada gençlerimiz 24 saat çalışabilecek bundan rahatsız oluyorlar bundan övünmen lazım. Her türlü yakıştırmayı yapıyorlar. Biz bu millete layık olanı yaptık yapacağız.

 

Herkes çözümün bir parçası olmalı ve bu meseleyi ebediyen geçmişte bıraktığımızda Türkiye’nin önünde yeni bir dönem başlayacaktır. Yeni Türkiye kardeşlik ve refahın hakim olduğu bir Türkiye olacak bu konuda en büyük desteği ise kardeşlerimden bekliyorum.

Demir bilyeyle sapanıyla yüzü zaten aydınlık olmasa niçin maske taşıyorsun? Aydınlık değil karanlık onun için maskeyi takıyor. Ve bunları savunanlar var bu ülkede. Onların önünde yürümeyi millete vaat edenler var. Bende diyorum ki bu ülkede molotof en ileri derecede bir suç aletidir. Ve buna karşı en büyük tedbir neyse önleyici tedbir neyse bunların alınması lazım.

Molotof atılması neticesiyle şehit olan Serap kızımızı bir kenara koyamayız. Bana göre bu geç kalınmış bir adım zaten. Şu anda iç güvenlikle ilgili yasanın süratle çıkması ve bir an önce uygulamaya girmesi gerekir.

İşlerine gelmeyenler bağırıyor, oradan nemalanıyorlar. Cam çerçeve bütün esnafların dükkanları böyle yakılıyor yıkılıyor. Arabaları böyle yaktılar. Belediye otobüsü senin neyine ya, neresi seni rahatsız ediyor? Otomobiller taksiler belediye otobüslerini yaktılar.
Bunların arkasında kimler olduğunu siz muhtarlarımdan daha iyi biri bilebilir mi? 40 yılım siyaset içinde geçti. Anadolu’nun ilçelerini tek tek bilen birisiyim. Nerede ne var ne yok bunu bilen birisiyim. Damdan düşen birisiyim. Bunun için biliyorum. Ama şunu da biliyorum artık büyük Türkiye var, yeni Türkiye var.

Ben 7 Haziran seçimlerinin Türkiye’nin önünü açacak şekilde neticeleneceğine inanıyorum. Onun için diyorum ki yeni Türkiye için iktidara 400 milletvekili lazım. Yeni anayasa değil mi…
Başbakan olarak bunun ızdırabını çok çektim. Bakın başbakan olduğum dönemde diğer dört partinin toplamının vekil sayısı bizim sayımızın çok altında olmasına rağmen onlar uzlaşma komisyonunda 9 kişiyle temsil edildik, biz üç kişiyle temsil edildik. Niye? Meyveli yiyeyim ya. Ve yarıda kaldı.
Şimdi millete gitmek zorundayım. O zaman diyorum ki iktidara milletimiz inşallah 400 vekil versin, yeni anayasa bu parlamentodan geçsin ve bununla birlikte başkanlık sistemi ihya edilsin ve bu prangalardan bu ülke kurtulsun.
Özgecan cinayetinde işsizlik caniliği temize çıkarır mı? Adam işinin başındayken bu alçaklığı yapıyor. Adam orada bile siyaset yapıyor kendi mensupları da dans yapıyor. Yandaş medyaları da onu savunuyor. Biz fatiha ile yad ederiz.

Kadının Allah’a emanet olduğunu söylüyorum bu feministler var ya çıkıp eleştiriyor senin bu ülkenin kültürü ve dini ile bir ilişkin yok ki. Farklı yerlere çekmenin bir anlamı yok. Özgecanımızın baba ve annesine şahsım ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum gerçekten bu vahşet karşısında her anne ve babanın böyle vakur bir duruş sergilemesi mümkün değil Mehmet Efendi adeta bir ders verdi. Biz de sonuna kadar almaları gereken en ağır cezayı almaları konusunda elimizden geleni yapacağız.

Başkanlık sisteminde başkanı ve meclisi millet seçecek burada padişahlık nerede. Onlar şu millet olmazsa ülkeyi ne güzel yönetiriz onun derdinde. Biz hep milletin gönlünü kazanarak bugünlere geldik ve bundan sonrada aynı şekilde devam edeceğiz. Ülkemiz ve milletimiz için ne iyi ise onu söylemeye ve yapmaya devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir