Arşiv

Sarıyer Ülkü Ocakları Başkanı Burak Karagülle gazetemize konuştu!

burakkaragullee

_ayrac

Sarıyer Ülkü Ocakları Başkanı Burak Karagülle, Sarıyer Gazetesi’nin sorularını yanıtladı. Karagülle, Ülkü Ocakları’nın siyasetle ilişkisinin olmadığını eğitim kurumları gibi işlediğini anlatarak; ocaklarda, ülkücü gençlerin geleceğine yatırım yaptıklarının altını çizdi.

_ayracASLI DEMİR/MERT CİN/ ÖZEL HABER/ SARIYER GAZETESİ

Kendinizi tanıtır mısınız?

Sarıyerliyim Muhasebecilik yapıyorum, kendi iş yerimiz. Aynı zamanda Mali müşavir adayıyım. Lise yıllarından beri Ülkü Ocakları bünyesindeyim. Şubat ayı itibari ile Ülkü Ocakları İstanbul il Başkanımız sayın Ahmet Yiğit Yıldırım tarafından Sarıyer Ülkü Ocakları Başkanlığı görevine atandım..

Sarıyer’de Ülkü Ocakları ne gibi faaliyetlerde bulunuyor?

Kurumumuzun adından da anlaşılacağı üzere Eğitim ve kültür vakfıyız. Önceliğimiz eğitim. Türk gençliğini her alanda en iyi şekilde yetiştirmek başlıca gayemizdir. İlköğretim, orta öğretim ve üniversiteli arkadaşlarımıza yönelik çalışmalarımız var. Örnek verecek olursak; İstanbul teknik üniversitesinde okuyan teşkilat mensubu arkadaşlarımız, İlköğretim ve liseli kardeşlerimize ücretsiz ders veriyorlar. Yine orta öğretim öğrencilerimize yönelik yabancı dil ve Kur-anı kerim kurslarımız var. Her hafta perşembe akşamları mevlit programı düzenliyoruz. Başta şehit olan asker ve polislerimiz olmak üzere bu cennet vatanı bizlere emanet eden şanlı ecdadımızı da bu vesile ile rahmetle yad ediyor, aziz ruhları için dua ediyoruz. Türk İslam tarihi konulu haftalık eğitim seminerleri düzenliyoruz. Okul teşkilatlarımız arasında futbol müsabakaları düzenliyoruz. Gençlerimizi spor yapmaya teşvik ediyoruz. Gençlerimizi bilinçlendirmek ve koruyabilmek için Uyuşturucu ile mücadele adı altında eğitim seminerleri düzenliyoruz. Aynı konuyla ilgili olarak pankart afiş ve el bildirisi dağıtımı yapıyoruz. Gençlerimizin tarihe ilgi duymaları ve tarihe daha yakından şahitlik edebilecekleri düşündüğümüz müzelere götürüyoruz. Abide şahsiyetler olarak tanımlayabileceğimiz İstanbul u fetheden fatih sultan Mehmet han başta olmak üzere din ve devlet büyüklerimizin kabirlerine ziyaret ediyoruz. orada hep birlikte kur-an okuyor dua ediyor ecdadımızın manevi huzurunda minnettarlığımızı ifade ediyoruz. İl Başkanlığımızın her yıl düzenlemiş olduğu Bilgi, Güzel kur-anı kerim okuma ve şiir yarışmaları var. Geçtiğimiz dönemde İstanbul genelinde 40 Ocak arasında yapılan şiir yarışmasında Melike Sezgin adlı öğrencimiz Sarıyer adına yarışmaya katılmış ve 2. olmuştu. Yine geçtiğimiz yıl yapılan bilgi yarışmasında Mert Fatih Taşbaşı arkadaşımız Sarıyer adına yarışmaya katılmış ve dereceye girmiştir. İlçe yarışmaları bittikten sonra iller arasında Türkiye genelinde yapılacak olan yarışmada ise İstanbul Ülkü Ocakları temsilen yarışmaya katılacaklar arasına girmeye hak kazanmıştır. Milli Eğitim bakanlığı tarafından yapılan İlçe Öğrenci temsilciliği seçimlerinde Sarıyer Ülkü Ocakları adına Mert Fatih Taşbaşı kardeşimiz aday oldu. Mert Fatih aynı zamanda Ocak yöneticimiz ve Türk Dünyası birim başkanımızdır. Sarıyer de Yapılan seçimlerde yaklaşık 100 okulun temsilcisi oy kullandı. % 75 gibi bir oranla Sarıyer öğrenci meclis başkanlığını kazandık.

Ülkü Ocakları’nda neler yapabiliyor gençler?

Üniversiteli ağabeylerinden ders alabiliyorlar. Kendileri arkadaşları ile birlikte ders çalışabiliyorlar. Satranç oynayabiliyorlar. Geniş bir kütüphanemiz var hem dersleri için faydalanabiliyorlar hem de kendilerini ideolojik olarak geliştirmek için kitap okuyabiliyorlar. İnternetimiz var görsel veya yazılı derslerini bilgisayar ortamında yapabiliyorlar. Haftalık düzenlenen eğitim seminerlerine katılabiliyorlar. Sinema sistemimiz var burada çeşitli belgeseller izleyebiliyorlar. Gerek Sarıyer gerekse Sarıyer dışından gelen öğrenci arkadaşları ile tanışma imkânı buluyorlar. Müzik dinliyorlar. Yemek yiyebiliyorlar. Kendi Evleri gibi ihtiyaçlarını Ocakta da karşılayabiliyorlar.

burakkaragulle

Üniversiteyi kazanan MHP’li öğrenciler için destekleriniz nelerdi?

Bu yıl 30 arkadaşımız üniversite imtihanlarını kazandı. Üniversite kazanan arkadaşlarımızın listesini tutuyoruz. Gittikleri okulu ve kazandıkları bölümleri not alıyoruz. İl dışına giden kardeşlerimiz için gittikleri ildeki Ülkü Ocaklarına bilgi veriyoruz. Yurt ve diğer ihtiyaçları için yardımcı oluyorlar. Orada da okul teşkilatlarında görev alabiliyorlar. İstanbul içinde de aynı yardımı biz yapıyoruz. İhtiyaç sahibi Üniversiteli arkadaşlarımıza burs verebilmek için Kurban bayramlarında deri bağışı topluyoruz. Buradan elde edilen gelirle kendilerine destekte bulunuyoruz. Gerek Staj döneminde gerekse okullarından mezun olduklarında iş bulmaları konusunda yardımcı oluyoruz.
Sosyal medyada gezen ‘ülkücüler sokağa dökülecek mi ?’ haberlerine cevabınız nedir? Bu sistematik ve tek merkezden belli zaman dönemlerinde art niyetli olarak sıkça gündeme getirilen bir konu. Bugüne kadar bizim resmi olarak böyle bir çağrımız olmadı. Bazı karanlık çevreler tarafından bir takım senaryolar hazırlanıyor sosyal medya da kendilerini ülkücü olarak tanımlayan ve ya öyle göstermeye çalışan sahte hesaplar açılıyor algı yönetimi ile birlikte gençleri istedikleri gibi yönlendirebileceklerini düşünüyorlar. Ancak hesap etmedikleri bir şey var. Ülkü Ocakları; Türkiye’nin en büyük gençlik teşkilatıdır. Bu basit oyunlara düşmeyecek kadarda tecrübe sahibidir. Bizler Ülkü Ocakları olarak Milli ve Manevi değerlerimize karşı bir saldırı gördüğümüz zaman Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanımız sayın Olcay Kılavuz beyin talimatları ve izni doğrultusunda yasal ve demokratik hakkımızı elbette ki bugüne kadar meydanlara inerek kullandık bundan sonrada kullanacağız. Örnek vermem gerekirse, Diyarbakır 2. Hava kuvvetleri komutanlığının bahçesinde Türk bayrağımız indirdi. Buna kaşın Ülkü Ocakları Türkiye genelinde yüz binlerce vatandaşımızın katıldığı eş zamanlı “Bayrak yürüyüşü” düzenledi. Yine pkk terör örgütü tarafından şehit edilen Asker ve Polislerimiz için yine Türkiye genelinde eş zamanlı “Şehide saygı teröre lanet” yürüyüşleri düzenledik. Ülkü Ocakları olarak bizlerin düzenlemiş olduğu bu yürüyüşlerde her hangi bir olay olmamıştır. Amacına uygun olarak gayet disiplinli bir şekilde başlamış ve olaysız bitmiştir.

Sosyal medyada gezen ‘ülkücüler sokağa dökülecek mi ?’ haberlerine cevabınız nedir?

Bu sistematik ve tek merkezden belli zaman dönemlerinde art niyetli olarak sıkça gündeme getirilen bir konu. Bugüne kadar bizim resmi olarak böyle bir çağrımız olmadı. Bazı karanlık çevreler tarafından bir takım senaryolar hazırlanıyor sosyal medya da kendilerini ülkücü olarak tanımlayan ve ya öyle göstermeye çalışan sahte hesaplar açılıyor algı yönetimi ile birlikte gençleri istedikleri gibi yönlendirebileceklerini düşünüyorlar. Ancak hesap etmedikleri bir şey var. Ülkü Ocakları; Türkiye’nin en büyük gençlik teşkilatıdır. Bu basit oyunlara düşmeyecek kadarda tecrübe sahibidir. Bizler Ülkü Ocakları olarak Milli ve Manevi değerlerimize karşı bir saldırı gördüğümüz zaman Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanımız sayın Olcay Kılavuz beyin talimatları ve izni doğrultusunda yasal ve demokratik hakkımızı elbette ki bugüne kadar meydanlara inerek kullandık bundan sonrada kullanacağız. Örnek vermem gerekirse, Diyarbakır 2. Hava kuvvetleri komutanlığının bahçesinde Türk bayrağımız indirdi. Buna kaşın Ülkü Ocakları Türkiye genelinde yüz binlerce vatandaşımızın katıldığı eş zamanlı “Bayrak yürüyüşü” düzenledi. Yine pkk terör örgütü tarafından şehit edilen Asker ve Polislerimiz için yine Türkiye genelinde eş zamanlı “Şehide saygı teröre lanet” yürüyüşleri düzenledik. Ülkü Ocakları olarak bizlerin düzenlemiş olduğu bu yürüyüşlerde her hangi bir olay olmamıştır. Amacına uygun olarak gayet disiplinli bir şekilde başlamış ve olaysız bitmiştir.

burakkaragullle

7 Haziran seçim sonuçları hakkında neler düşünüyorsunuz?

Türk Milleti 7 Haziranda siyasi iktidara sarı kart göstermiştir. İkinci sarı kartta ise oyun dışı kalacaktır. Tek başına iktidar olma hakkını elinden almıştır. CHP bir önceki seçimlerde aldığı oy oranını muhafaza etmişidir. MHP Sarıyer’de oy oranını yükseltti. % 12 civarında oy aldı. Türkiye genelinde de %16.5 oy alarak oyunu arttırdı. Önümüzde ki dönemde de oylarını muhafaza ederek arttıracağını düşünüyorum. Tek başına iktidar olamayan AKP koalisyon görüşmelerinde CHP yi 33 boyunca oyalamıştır. AKP MHP görüşme ise toplam 2.5 saat sürmüştür. AKP MHP’ye koalisyon teklifinde bulunmamıştır. Başbakan Davutoğlu buna rağmen miting meydanlarında MHP yi koalisyon kurmamakla suçlamıştır. Gerçek olan şudur ki AKP dolma bahçede pkk nın 10 maddesini kabul etmiş, ancak MHP nin 4 milli maddesini reddetmiştir.

Başkanlık sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Başkanlık sitemi Türkiye’ye uygun bir yönetim modeli değildir. Ülkemizde Parlamenter sistem gayet sağlıklı bir şeklide işlemektedir. AKP nin başkanlık sisteminde ki ısrarı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tek adamlık hırsından kaynaklanmaktadır.

buraakkaragulle

1 Kasım seçimlerinden beklentileriniz nelerdir?

Türk Milletinin sağduyusuna güveniyoruz. Her türlü baskıya rağmen üç oy fazla alabilmek için dün söylediğini bugün inkâr eden bir anlayışla, devletin tüm imkânlarını kendileri için seferber eden AKP’nin buna rağmen tek başına iktidar olamayacağını düşünüyorum. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bölünmez bütünlüğü korumak. Terörün kökünü kazımak, yolsuzluk yapanların yakasına yapışmak ve hesap sormak için, ezanı hür bayrağı hür bir Türkiye için vatandaşlarımızdan MHP ye oy vermelerini talep edeceğiz. Bugün MHP ye verilecek her oy dün Çanakkale de düşmana atılan kurşun kadar kutsaldır anlayışımızı milletimizle paylaşacağız. MHP nin bu seçimlerden başarılı bir şeklide çıkması için mücadele edeceğiz.

Son olarak gençlere önerileriniz nelerdir?

Son olarak gençlere önerileriniz nelerdir? Bir ellerlinde bilgisayar, bir ellerinde Kur-an olsun. Ceplerinde kalem, hedeflerinde üniversite olsun. Gönüllerinde Allah davası, fikirlerin de Türklük şuuru olsun. Bayrak sevgileri olsun. Ne Mutlu Türküm demek vazgeçilmez ilkeleri olsun. Yeni eğitim ve öğretim yılında tüm öğrenci arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. Bu vesile ile de bizlere bu imkanı sunduğunuz için sizin şahsınızda Sarıyer Gazetesi ailesine Şahsım ve kurumum adına teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir