ArşivGündemManşet

Sarıyer’de 680 sandıktan yaklaşık 150’si AK Partili sandık başkanlarına, gerisi İlçe Seçim Kurulu’nun seçtiği isimlere emanet…

    hasan-saim2

***

CHP Sarıyer İlçe Başkanlığı’nın, Sarıyer İlçe Seçim Kurulu’nun verdiği 5 günlük süre içinde sandık başkanları listesini kurula zamanında teslim ettiği ancak AKP’nin yaptığı itirazı görüşen İl Seçim Kurulu’nun, Sarıyer İlçe Seçim’in kararını tanımadığı ortaya çıktı.

***

Sarıyer’de 680 sandıkta görev yapacak sandık başkanları AKP ve İlçe Seçim Kurulu temsilcileri arasından kurayla belirlendi.  Memur sandık başkanlarının da düşürülmesinden sonra  yaklaşık 150 sandıkta AK Partililer başkanlık edecek, geri kalan 530 sandık ise İlçe Seçim Kurulu’nun belirleyeceği isimlere teslim edilecek.

***

SARIYER GAZETESİ/ BEKİR BATU /ÖZEL HABER

belge-3

Türkiye’de siyaset bir kez daha Sarıyer’e kilitlendi. CHP başta olmak üzere MHP ve Saadet Partisi’nin, Sarıyer İlçe Seçim Kurulu’na sandıklarda görev alacak sandık başkanlarının listesini zamanında teslim etmediği kararlaştırıldı. Oysa, 13 Nisan son gün olan liste teslim tarihinin Sarıyer İlçe Seçim Kurulu’nun kendi kurum içindeki teknik eksikleri nedeniyle 15 Nisan’a kadar uzattığı ve bu durumu partilere resmi yazı ile bildirdiği ortaya çıktı. Ancak İl Seçim Kurulu’nun, Sarıyer İlçe Seçim Kurulu’nun bu kararını daha sonradan kabul etmediği anlaşıldı.

10 NİSAN’DA PARTİLERE 5 GÜNLÜK SÜRE VERİLDİ

Sarıyer 1 ve 2 nolu İlçe Seçim Kurulu, 10 Nisan 2015 tarihinde ilçe genelindeki partilere birer yazı göndererek sandık başkanları listelerinin 5 gün içinde yani 15 Nisan mesai bitimine kadar kendilerine teslim edilmesini istedi. İlçe Seçim Kurulu’ndan gelen bu yazı üzerine CHP, 13 Nisan tarihinde yani son teslim tarihinden iki gün önce listelerini teslim etti. Teslim işlemi saat 17.30’dan sonra yapıldı ve partiye “resmi alındı” belgesi verildi. Ancak AK Parti, ilçe seçim kurulundan kendilerine de gönderilen 5 günlük süreden önce listelerini teslim eden CHP’nin başvurusuna itiraz etti. Ancak bu itiraz Sarıyer İlçe Seçim Kurulu tarafından 6’ya 1 oyla reddedildi.

İL SEÇİM KURULU, İLÇE SEÇİM’İN KARARINI TANIMADI

Ancak AK Partililer, bu kez de İl Seçim Kurulu’na itirazda bulundu ve CHP başta olmak üzere MHP ve Saadet’in sandık başkanları listesinin zaman aşımı nedeniyle kabul edilmemesini istedi. İl Seçim Kurulu da AK Parti’nin bu itirazını kabul etti. İl’den gelen karar  üzerine bu kez de Sarıyer İlçe Seçim Kurulu yeni karar alarak, ilçe genelindeki 680 sandıkta görev alacak sandık başkanlarının AKP ve ilçe seçim kurulunun belirleyeceği kişiler arasından kurayla belirlenmesini kararlaştırdı.

680 SANDIKTAN 150’SİNDE SANDIK BAŞKANI AKP’Lİ OLACAK

Öte yandan MHP,  sandıkta görev alacak AK Partili sandık başkanlarının sabıkalı olanlarının tespit edilmesini ve varsa bu kişilere görev verilmemesini istedi. MHP’nin yaptığı itiraz İlçe Seçim Kurulu tarafından teknik olarak böyle bir işlemin zor olacağı gerekçesiyle yapılan oylama sonucu 5’e 2 oyla reddedildi.  CHP ise  İlçe Seçim Kurulu’na yeni bir itirazda bulunarak kurayla belirlenen AKP’lilerden memur olanlara görev verilmemesini istedi. Yapılan kuradan 680 sandığın, 315’i AK Partili sandık başkanlarına, 365 sandığın da Seçim Kurulu’nun belirleyeceği isimlere göre teslim edilmesi kararlaştırıldı. Ancak CHP’nin itirazı üzerine AKP içindeki memur sandık görevlileri de düşürülünce bu sayı 150’e indi. Böylece Sarıyer genelindeki yaklaşık 150 sandığın başkanı AKP’li, geri kalan 550 sandığın başkanı ise İlçe Seçim Kurulu’nun belirleyeceği isimlerden oluşacak.

ÖZTÜRK; “ALINAN KARAR HUKUKA AYKIRI, AKP UMDUĞUNU BULAMAYACAK”

hasan-saim-1

Sarıyer Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bekir Batu‘ya açıklamalarda bulunan Sarıyer siyasetinin önemli isimlerinden CHP Sarıyer İlçe Önseçim ve Seçim Kurulu Üyesi Avukat Hasan Saim Öztürk, yaşanan hukuksuzluğa dikkat çekti. CHP’nin ve diğer muhalif partilerin (Saadet ve MHP) haksızlığa uğratıldığını Öztürk, “Sarıyer 1 ve 2 nolu İlçe Seçim Kurulları 10 Nisan’da ilçe genelindeki partilere resmi yazı göndererek, sandık başkanları listesinin 5 gün içinde kendilerine teslim edilmesini istedi. Biz de bu süre 15 Nisan’da bitmesine rağmen 13 Nisan pazartesi günü akşam saatlerinde listeleri teslim ettik. Yani İlçe Seçim Kurulu’nun verdiği sürenin içinde işlemimizi gerçekleştirdik. Ancak AKP, İl Seçim Kurulu’na itiraz ederek Sarıyer İlçe Seçim Kurulu’nun kararının geçersiz sayılması yönünde karar aldırdı. Bu durum hukuka ve yasalara aykırı. İlgili maddeler bizim haklı olduğumuzu gösteriyor” diye konuştu.

ÖZTÜRK; “BASINDA ÇIKAN HABERLER YALAN YANLIŞ”

AKP’nin her seçim öncesi Sarıyer’de kafa karıştırmaya çalıştığını vurgulayan Öztürk, “Biz 680 sandıkta görev alacak sandık görevlilerinin 4 parti ve ilçe seçim kurulu arasında 5’te bir oranında pay edilmesi yönünde teklif sunduk. Ancak AKP bunu da kabul etmedi. Gelinen noktada onlar açısından çok başarılı bir tablo çıkmadı. CHP olarak biz her sandıkta sandık görevlileri, her okulda bir avukat, sandık gözlemcisi, mobil gözlemci olarak seçimi hile yapılmadan takip etmeye devam edeceğiz. Ancak sandık başkanımız olmayacak. Sandık başkanlarını görevi sadece seçimi disipline etmektir, yoksa herkes gibi onun da sadece tek oy hakkı vardır” diye konuştu.

Basında çıkan haberlerin yalan ve yanlış olduğunu belirten Öztürk, “Haberi yayınlayan ve ilk kez yazan Cumhuriyet Gazetesi’ne tekzip gönderdik, olayın doğrusunu yazılı olarak ilettik. Biz CHP olarak sandık başkanı listelerini İlçe Seçim Kurulu’nun belirlediği süre içinde teslim ettik. İlçe Seçim Kurulu kendi eksikleri nedeniyle partilere 5 günlük süre vermiş. Bu bizim sorunumuz değil biz sadece ilçe seçim kurulunun kararına uyduk. Ancak il seçim kurulu ilçenin kararını kabul etmedi” diye konuştu.

Emekli Başsavcı ve tecrübeli hukukçu Saim Öztürk, AK Parti’nin Türkiye’de psikolojik bir üstünlük atmosferi yaratmak istediğini ve bu tür haberler üzerinden CHP’nin itibarsızlaştırılmaya ve sanki beceriksizmiş gibi gösterilmeye çalışıldığını ifade etti.

SARIYER GAZETESİ/ ÖZEL HABER

belge5

belge-2

 

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler