ArşivManşet Altı

Sarıyer’de Soma maden faciasını unutturmayan öykü kitabının tanıtım günü düzenlendi

Sarıyer’de yer alan Tuncay Artun İMKB Doğanevler İlkokulu 4/D sınıfı öğrencileri, içerisinde “emek” geçen 22 öyküyü kaleme aldıkları ‘’Emek Treni’’ adlı kitapları için imza günü düzenledi.

soma1

Minik yüreklerin yıldönümü yaklaşan Soma maden faciasını unutturmayan öykü kitabının tanıtım gününe; Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Meclis Başkan Vekili Hüseyin Coşkun, meclis üyeleri, birim müdürleri, muhtarlar, veliler ve öğrenciler katıldı. Programda konuşan Başkan Genç, Sarıyer Belediyesi katkılarıyla basımı gerçekleştirilen ve 1. baskısı tükenen ‘’Emek Treni’’ adlı kitabın 2. baskısının da yapılacağı müjdesini verdi.

İmza Günü’nde, Tuncay Artun 4/D sınıfı öğrencilerinin kaleme aldığı kitap oyuncak karşılığında katılımcılara verildi. Maden faciası sırasında kaybettiği babası veya abisinin bir daha onlara oyuncak alamayacağı gerçeğinden hareketle bu kararı alan öğrenciler, Sarıyer’den Soma’ya dostluk köprüsü kuracaklar. SAGEM’li kardeşlerinin de yanında olduklarından büyük mutluluk duyan minik yazarlar, topladıkları oyuncakları Somalı kardeşlerine 22 Mayıs’ta kendi elleriyle teslim edecekler.

‘’1 yıl önce Soma’da yaşanan felaket hepimizi yasa boğdu’’

Genç yazarların tanıtım ve imza gününün açılış konuşmasını yapan ; Sınıf Öğretmeni Nebat Bukret; ‘’Yardımlaşma gibi çok değerli kültürel yapılarımız olduğu için çok şanslıyız. Nesilden nesile aktarılan bir geleneğimizde paylaşmaktır. Biz bu coğrafyada yaşayan insanlar olarak acıları paylaşan ve paylaştık azaltan, sevinçleri paylaştıkça çoğaltan insanlarız. Biz bununla gurur duyuyoruz. Yaklaşık 1 yıl önce Soma’da yaşanan felaket hepimizi yasa boğdu ve bundan yola çıkarak sınıf içi bir etkinlik yaptık. Bu projede bizi yüreklendiren, destekleyen herkese teşekkür ediyorum. Projemiz burada bitmeyecek, Soma’daki çocuklarımızla bir araya geldiğimizde projemizi sonlandıracağız’’.

‘’Bugün o acıyı hisseden çocuklar, yarın o felaketlerin olmaması için gerekli önlemleri alacaktır’’

Konuşmasında toplumdaki dayanışmanın öneminden bahseden Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç; ‘’Toplumumuz her zaman birbirleriyle dayanışma içinde olmuştur. Bu konuları işleyip çocuklarımıza bu gelenekleri aktarma gayretinde oldukları için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Toplumumuzun temel geleneği olan dayanışmayı, birlik ve beraberliği, gözyaşı dostu olabilmek ve böyle bir eğitimini çocuklarla birlikte paylaşmak çok önemlidir. Bizde yerel yönetim olarak yapmamız gerekeni yapıyoruz. Yerelde ne sorun varsa paylaşmak zorundayız çünkü bizim temel hedefimiz huzurun devamını sağlamak. Çocuklarımız için her şeyi yapmak zorundayız. Ben Sarıyer’i çocuklarla yönetiyorum, onlardan bana inanılmaz mesajlar geliyor. Dileriz ki bu facialar olmasın. Bugün o acıyı hisseden çocuklar yarın o felaketlerin olmaması için gerekli önlemleri alacaktır. Beraber Soma’ya gitmek konusunda gerekenler yapılacaktır, gelin çocukların yüreklerinde hissettiklerini büyüklerde hissetsin, Sarıyer’den bir ordu olarak Soma’ya gidelim’’diye konuştu.

MEF Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı; Prof. Dr.Mustafa Özcan ise; ‘’Gerçekten yüreğim kabardı ve çok duygulandım. Bizim kültürümüzde, siz yol açarsanız akın akın insanlar gelir. Bizim toplumuzda insanlar yardımlaşmayı seviyor’’dedi .

Öğrencilerin ve öğretmenlerin ortak gayreti sonucunda ortaya çıkan projeden gurur duyduğunu ifade eden Okul Müdürü Ömer Bölük şu şekilde konuştu; ‘’Bizi bugün onurlandıran herkese teşekkür ediyorum. Çocuklarımız gelecekte belki de yazar olacak, çok güzel bir kitap ortaya çıktı’’.

İmza günü sonunda kitaplar karşılığında çok sayıda kullanılmamış oyuncak Soma’daki sahiplerine teslim edilmek üzere hazırlandı.

soma3

soma4

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir