ArşivManşet

Sarıyer’deki köpek cinayetlerine tepki sürüyor

Sarıyer’in hayvan sever halkı Büyükdere Muhtarı Ali Yazıcı ile dün yaşanan ikinci köpek cinayetinin ardından bugün tekrar olay yerine gelerek seslerini duyurdu.

DSCN4354

Elif Özge YALÇIN – Ayşe SALTIKALP

Büyükdere gönüllüsü Bilge Zorlu, hayvanlara karşı işlenen bu akıl almaz cinayetlerin son bulması için hayvan severlerle Büyükdere’de buluşarak basın açıklaması yaptı.

Zorlu; “Dün saat 15:00 sularında Sarıyer’de yürüyüş yapan bir arkadaşım beni aradı ilk böyle haberim oldu. Üç gün önce de başka bir vakamız olmuştu.  Hayvanın denizden çıkarılmaması için Hayvan Hakları Barosu’nu aradık, Sarıyer Belediyesi’ni aradık, polise haber verdik. Hayvanı çıkardık, kendilerine teslim ettik. İki olay arasında üç gün var. İkisi de beyaz Terrier, üzerlerinde kadın saçları vardı ve göğüs kısımlarında darbe mevcuttu, tabi bu Adli Tıp raporuyla sonuçlanacak. Burada faili bir durum var. Çünkü iki vaka denizde bulundu, ne oldu hepimiz merak içindeyiz, bunun devamı olabilir. Bir hayvana eziyet eden ya da bir hayvana kötülük edenin ucu çocuklarımıza dayanacaktır, ailemize dayanacaktır, bizlere dayanacaktır. Bizim istediğimiz ağır cezalar gelmesi. Yaşam, herkes için kutsaldır; ağaçlar, doğa, hayvanlar hepimiz için değerlidir. Buradan özellikle hükümete sesleniyoruz, komisyondaki arkadaşlarımızın da desteklerini bekliyoruz. Bütün hayvan severlerin ya da duyarlı vatandaşların gözlerini, kulaklarını açmalarını,bu tarz vakalarda  belediyelerimizle birlikte Hayvan Hakları Barosu’na haber vermelerini bekliyoruz. Kadın saçıyla ilgili konu kriminal bir raporla araştırılacak” diye konuştu.

19 Ocak’ta denize atılmış köpek cesediyle karşılaşanlardan Hukuk Fakültesi öğrencisi Dilara İnan da gazetemize bazı açıklamalarda bulundu:

“Her iki köpeğin de karnına ve kuyruğuna saç tutamları bağlanmıştı”

İki vakanın da ortak yanlarından bahseden İnan saç tutamlarının köpeklerin kuyruklarına ve karınlarına özellikle bağlanmış gibi gözüktüğünü ifade ederek  ”1. vakayla karşılaştığımızda belediye ekiplerine tutanak tutturduktan sonra köpeği götürmelerine izin verdik. Sonrasında karakola gittim ve tutanağı sundum. Köpek tasmasız olduğu için zabıtanın ilgileneceğini söylediler. Sarıyer sahil yolundaki kameraları izlemek istediğimizi söyledim, kayıtları alabilmemiz için olayın adli vaka olup olmadığını öğrenmeleri gerektiğini, bunun için de köpeğin otopsiye gönderilmesi gerektiğini söylediler” dedi.

“İBB ekiplerine ulaşmaya çalıştık fakat hiçbir şekilde kendilerine ulaşamadık”

Köpeği alan ve Kısırkaya mezarlığına götüreceklerini söyleyen Büyükşehir Belediye ekiplerine sonrasında hiçbir şekilde ulaşamadıklarını belirten İnan “Nereyi aradıysak bizi başka bir yere yönlendirdiler hiçbirinin devamında köpeğin nerede olduğuyla ilgili bir bilgiye ulaşamadık. Polisler de yapabilecekleri bir şey olmadığını söyleyince sonraki gün tutanakla zabıtaya gitmek üzere eve gittim. Bu esnada İBB ekiplerine ”ACİL” başlığıyla şikayet açtırdım, aynı akşam Baro’nun Hayvan Hakları Komisyonu’ndan Yasemin Babayiğit bana ulaştı. Tutanağın örneğini gönderdim ve yasal işlemler başladı. Biz haber beklerken 22 Ocak’ta da ikinci vakayla karşılaştık” dedi.

“Köpeğin gömülmediğini, çöpe atıldığını öğrendik”

22 Ocak’ta bulunan köpeğin de otopsi istemiyle veterinerliğe götürüldükten sonra karakola gidip ihbarda bulananların köpeğin sahibi olmadıkları için şikayetçi de olamadıklarını, köpeğin bu sabah otopsiye gönderildiğini söyeleyen İnan, bu esnada önceki köpeğin gömülmediğini ve çöpe atıldığını öğrendiklerini belirtti.

Metan gazından dolayı çöpte arama yapılamıyor. Saçın kime ait olduğunu öğrenmek için ise otopsi raporu bekleniyor.

DSCN4350

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir