ArşivGündemManşet

Sarıyerli miniklerden Soma anısına duygu yüklü bir kitap : “EMEK TRENİ”

soma1 (5)

Sarıyer Reşitpaşa’da bulunan Tuncay Artun İlkokulu 4-D Sınıfı öğrencilerinin Soma Maden faciasında hayatlarını kaybeden babalara ve babasız kalan çocuklara ithafen yazıya döktükleri duygulardan eşsiz bir kitap doğdu. “Emek Treni” adını verdikleri kitapları, yaşlarından hiç beklenilmeyecek kadar duygulu ve bir o kadar da empati yüklü. Çocuk kalpleriyle kocaman bir haykırışı dile getirmeyi başaran ve minik elleriyle tuttukları kalemlerle bir kitaba can veren bu çocuklar, yetim ve öksüz kalmış Somalı çocukların hissettiklerini hissedemeyen büyüklere ulaştırmayı başardılar.

Emek Treni nasıl doğdu?

Acı olayın ertesi günü öğretmenleri Nebat Bukrek’in üzüntülü bir şekilde sınıfa girmesiyle kendilerini Soma’da yaşayan çocukların yerine koyan bu çocuklar, oluşturdukları kitaba Emek Treni adını koyarak aslında emeğin ve alın terinin paradan çok daha önemli olduğunu vurguluyorlar. “Elinde oyuncakla kapıyı çalan bir babaları olmayacak Somalı çocukların…” diyen bu kocaman yürekli minikler, kitapları para ile satmayacaklarını, yardım karşılığında vereceklerini belirtiyorlar. Kitaplar için para istemiyorlar çünkü; orada ölen emekçilerin çok az bir paraya o tehlikeli madenlere indiklerini, 3 kuruşluk yaşam odalarını kendilerine çok görenler yüzünden hayatlarını verdiklerini bildiklerinden olsa gerek para hakkında konuşmak dahi istemiyorlar. Babasızlığın ne demek olduğunu acı çekmek pahasına düşündü, yürekten hissetti ve bunları yazıya döktüler. Onlar hiç görmedikleri kardeşlerinin babalarını birlikte kaybetti, birlikte üzüldüler…

22 Mayıs akşamı Soma’ya gidiyorlar

Birlikte imzaladıkları bir kitabı, okullarını sık sık ziyaret eden Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e hediye etmek istediklerini bildiren minik yazarlar ayrıca Sarıyer Belediyesi tarafından tahsis edilecek araçla beraberlerinde götürecekleri oyuncakları Somalı kardeşlerine vermek üzere 22 mayıs akşamı yola çıkacaklar.

Kitabı mecliste Hüseyin Coşkun tanıttı

soma1 (7)

Sarıyer Belediye Meclisi’nin 4 Mayıs oturumu sırasında Meclis Başkan Vekili Hüseyin Coşkun tarafından meclis üyelerine ve Sarıyerli vatandaşlara tanıtılan Emek Treni, vatandaşlar tarafından da büyük ilgi gördü. Sarıyer’de uyuşturucu ve madde bağımlılığı ile mücadele konusundaki örnek çalışmasıyla dikkat çeken CHP’li Hüseyin Coşkun, Soma’da 301 madencinin yaşamını yitirmesinden sonra hazırlanan duygu yüklü bu kitabın tanıtımı için büyük emek harcaması herkesin takdirini kazandı.

soma1 (1) soma1 (2) soma1 (3) soma1 (4)soma1 (6)soma1 (8)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir