Manşet Altı

Kültürler Sarıyer’de buluştu

Sarıyer Belediyesi ve Boğaziçi Üniversitesi öğrenci grubu tarafından hazırlanan, “Kültürlerin Buluşması ve Kutlamalar” adlı gösteri, Sarıyer Belediye Evlendirme Dairesi ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

 

klt10

Avrupa Birliği Erasmus ve Gençlik Değişim Programı kapsamında Bulgaristan, Yunanistan, Hırvatistan ve Romanya’dan altışar katılımcıların bulunduğu “United CelebNations” isimli proje dahilinde her ülkenin geleneksel kutlamalarının canlandırıldığı ve danslarının sergilendiği gösteriler, katılımcılara keyifli dakikalar yaşattı.

Proje kapsamında farklı ülkelerden gelen genç katılımcılar Sarıyerli yerel gençler ile bir-araya gelerek kültürel çeşitliliğin zenginlik olduğunu vurgulayan çalışmalar yaptılar. Bu çerçevede proje dahilinde  Ayrımcılık ve Hoşgörü, Kültürel Çeşitlilik, Aktif Vatandaşlık ve Aktif Katılım konularında zaman zaman yaratıcı drama teknikleri kullanılarak atölye çalışmaları yapmaktalar. Tüm atölye çalışmaları sonucunda ortaya çıkan final sunumlarını Sarıyer’deki öğrenciler ve Sarıyer halkı ile paylaştıkları gösterileriler oldukça beğeni aldı.

Etkinlikte konuşan  Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Erdem, “Kültürlerin  zenginliğinin yansıtılacağı bir dönemdeyiz. Savaşların olduğu bu dönemde  bu kültürlerin iç içe geçmesi çok önemli. Kültürlerimiz birbirlerine çok yakın, birçok oyuna eşlik ettik” dedi.

Programın sonunda Türklerin geleneksel kına gecesi canlandırıldı. Damat halayıyla doyasıya eğlenen katılımcılara etkinlik sonunda Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Erdem tarafından sertifika ve çiçek takdim edildi. Kültürlerin buluştuğu etkinliğe Meclis Başkan Vekili Hüseyin Coşkun, meclis üyeleri, birim müdürleri, Sarıyer Beşiktaşlılar Derneği ve Sarıyerliler katıldı

 

klt klt2 klt3 klt4 klt5 klt6 klt7 klt8 klt9

 

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir