GündemManşet

AK Parti Sarıyer İlçe Başkanlığı’ndan açıklama;

akp10

_ayrac

Ak Parti Sarıyer İlçe Başkanlığı, geçtiğimiz Pazartesi günü Sarıyer Belediye Meclisi’nde yaşanan olaylarla ilgili bir açıklama yayınladı. Açıklamada, CHP’li meclis üyelerinin AK Partili üyelere hakaretler ettiği, Belediye Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek’in de “hırsızlar” diye kendilerine bağırdığı savunuldu. Belediye Başkanı Şükrü Genç’i kendilerine hakaret etmekle suçlayan AK Partililer, mecliste kendilerine karşı yapılan saygısızlığı kınadıklarını da açıkladılar.

_ayrac

İşte AK Parti Sarıyer İlçe Başkanlığı tarafından yapılan basın açıklaması;

***

“BELEDİYE BAŞKANI VE CHP’Lİ ÜYELER BİZE HAKARET ETTİ”

5 Ekim Pazartesi günü yapılan meclis toplantısına meclis başladıktan sonra iştirak eden Şükrü Genç, Ak Partili üyelerin konuşma ve önergelerinden sonra yaşanan gerginlik esnasında AK Parti grubuna dönerek “Ahlaksızlık yapmayın, bırakın meclis çalışsın. Oturun oturduğunuz yerde.” diye bağırdı.

Ak Parti grubu tarafından Bahçeköy, Gümüşdere ve Kısırkaya mahallelerinin İBB meclisinden 1/5000 lik planları geçtiği halde 1/1000 lik planların 6 yıldır ihmal edildiği dile getirilmesinden sonra Sarıyer Belediyesi’nin Bakanlık nezdindeki ihmali ve konuyu takip etmemesine yönelik önerge verildi.

Ardından AK Parti Grup Başkanı Nurettin Çelik ise Sarıyer Belediyesi’ndeki sahte imza dolandırıcılığı konusuna dikkat çekerek belediyedeki bu tür doğrudan temin dosyalarının incelenmesi için “Yolsuzluk Araştırma Komisyonu” adı altında 5 kişilik bir komisyonun oluşturulması için meclisin karar almasını istedi.

Ancak AK Parti’nin önerisi CHP’li üyelerin oy çokluğu ile reddedildi. Konuyu İçişleri Bakanlığı ve savcılığa taşıyacaklarını belirten Nurettin Çelik, bundan sonra teklifini önergeye çevirerek “Belediyedeki yolsuzlukla ilgili ve bu tür doğrudan temin dosyaları ile ilgili tarafımıza bilgi verilmesini istiyoruz” dedi. Bunun üzerine AK Parti ile CHP grubu arasında yolsuzlukla ilgili karşılıklı sataşmalar yaşandı.

2016-2017-2018 Gelir-Gider Bütçe Tasarısı Hakkındaki Başkanlık Teklifi’nin komisyona havalesi sırasında, AK Partili Nurettin Çelik söz alarak, “Madem yolsuzlukları araştırma komisyonu teklifimizi reddettiniz. Biz de bütçe tasarısının komisyona gitmeden oylanmasını ve bizim de vereceğiz ‘hayır’ oyu ile geçmesini istiyoruz” dedi.

Belediye Başkanı Şükrü Genç, AK Parti grubuna dönerek “Ahlaksızlık yapmayın, bırakın meclis çalışsın. Oturun oturduğunuz yerde. Şahsınızla ilgili de beni konuşturmayın” dedi.

Sarıyer AK Parti teşkilatı olarak seçildikten sonra parti rozetini bir kenara bırakıp hizmete odaklanması gereken bir belediye başkanının meclise gelip kontrolünü yitirerek meclis üyelerine bu şekilde hakaret etmesini kınıyoruz.

AK PARTİLİ MECLİS ÜYELERİNİN VE TEMSİL ETTİKLERİ SARIYER HALKININ İRADESİ GÖZ ARDI EDİLDİ

Tartışmalar, 2016-2017-2018 Gelir-Gider Bütçe Tasarısı Hakkındaki Başkanlık Teklifi’nin görüşülmesi sırasında alevlendi. Meclis Başkanvekili CHP’li Hüseyin Coşkun gündem maddesinin ilgili komisyona havalesiyle ilgili olarak oylama yaptıracağı sırada AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Çelik, Sarıyer Belediyesi’ni yolsuzlukların yaşandığı bir kurum olarak niteleyip, “Burdan bir şey çıkmaz, bu nedenle bütçe tasarısının komisyona gitmeden oylanmasını ve bizim de vereceğiz ‘hayır’ oyu ile geçmesini istiyoruz” dedi.

Hüseyin Coşkun’un “bu maddenin komisyona gitmesi zorunlu” demesinin ardından AK Parti’li üyeler komisyona “oy çokluğu” ile gitmesini istese de ısrarları görmezden gelen Meclis başkan vekili Hüseyin Coşkun, ilgili gündemi “oy birliği” ile komisyona havale etti. Böylece Sarıyer Meclisinde AK Partili meclis üyelerin iradeleri ve temsil ettikleri Sarıyer Halkının iradesi yok sayıldı.

Sarıyer Halkının oylarını ve meclisteki temsiliyetini görmezden gelen ve red oylarını kayda geçirmeyen Sarıyer meclis yönetimini AK Partiye oy veren vatandaşlarımız adına bu tavırlarından dolayı kınıyoruz.

MECLİS BİTİMİNDE CHP’Lİ ÜYELERİN HAKARETİ DEVAM ETTİ

Belediye Başkanı Şükrü Genç’i meclisten uzaklaşmasını sağlamak yerine kendileri de tartışmaya giren CHP’li üyeler, zaman zaman sınırı aşan sözler sarf ettiler. Belediye Başkan yardımcısı Mustafa TOK’un AK Partili kadın üyelerin de bulunduğu ortamda küfür etmesi ve Gökhan Zeybek’in “hırsızlar” diye bağırması CHP’li üyelerin niteliklerini gözler önüne sermiştir.

secimstartiniverdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir