GündemManşet

AYAZAĞA’DA TAM 160 DÖNÜM ORMAN, MEZARLIK YERİNE ÇEVRİLDİ!

ayazaga1

_ayracİstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ayazağa’da tam 160 dönümlük ormanlık bölgenin “Mezarlık” alanına çevrilmesi yönünde meclis kararı aldı. Orman Bölge Müdürlüğü’nün onayı alınarak yapılan imar düzenlemesiyle birlikte İstanbul dev bir mezarlık alanı daha kazanmış oldu.

***

Mezarlıklar Müdürlüğü‘nün verilerine göre; yıllık ortalama 61 bin cenazesinin defnedildiği İstanbul’da her yıl yaklaşık 260 dönüm yeni mezarlık alanına ihtiyaç duyuluyor.

_ayrac

BEKİR BATU/ ÖZEL HABER/ SARIYER GAZETESİ

Sarıyer Gazetesi, İstanbul halkını ve Sarıyer’i yakından ilgilendiren çok önemli bir gelişmeyi ilk kez paylaşıyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Aralık ayı toplantısında Sarıyer’i yakından ilgilendiren önemli bir karara imza attı. İstanbul’un oksijen deposu ve akciğeri olarak bilinen ormanları resmen mezarlığa çevrildi.

AYAZAĞA’YA 160 DÖNÜMLÜK YENİ MEZARLIK

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kabul edilen imar düzenlemesiyle birlikte Ayazağa’da 160 dönümlük yeni bir mezarlık alanı oluşturuldu. Büyükşehir Belediyesi, tamamı ormanlık alandan oluşan Ayazağa’daki arazinin mezarlık olarak kullanılması yönünde meclis kararı aldı. İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun uygun görmesi üzerine meclisten geçen kararla birlikte, İstanbul yepyeni bir mezarlık alanına daha kavuşmuş oldu. İmar düzenlemesi yapılarak İstanbul’un yeni mezarlık alanı yapılan bölge, ünlü iş adamı Ali Ağaoğlu’nun sahibi olduğu My Home Maslak gökdelenlerinin hemen yanı başındaki ormanlık alandan oluşuyor. Söz konusu ormanlık alan Ayazağa’nın mevcut mezarlığına da yakın bölgede yer alıyor.

İMAR KOMİSYONU “KAMU YARARI VAR” DEDİ

Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Mezarlıklar Müdürlüğü’nün talebi üzerine alınan meclis kararı öncesinde hazırlanan komisyon raporunda dikkat çekici bilgiler yer aldı. İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından hazırlanan raporun sonuç bölümünde “Sarıyer İlçesi, Ayazağa Mezarlık Alanı’na ilişkin 1/5000 – 1/1000 ölçekli Nazım İmar Planı ve Uygulama İmar Planı değişikliği teklifleri incelenmiş olup kamu yararı taşıdığından komisyonumuzca uygun görülmüştür” denildi.

ayazaga mezar3

160 BİN METREKARELİK DEVLET ORMANI MEZARLIK OLDU

İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nda şu ifadelere yer verildi; “Sarıyer İlçesinde mevcut mezarlıklarının büyük oranda dolu olması nedeniyle mezarlık ihtiyacının giderilebilmesi için mevcut Ayazağa mezarlık alanı bitişiğinde yer alan 160.535,77 m² alanlı devlet orman alanında 6831 sayılı Orman Kanununun 17. maddesinin 3. fıkrası ve “Orman Sayılan 16 Alanlarda Verilecek İzinler Hakkındaki Yönetmelik” hükümlerine istinaden Belediyemiz adına mezarlık tesis izni verilmesi talep edileceği ve bu kapsamda hazırlanan İl Mezarlık Yer Seçim Komisyonu Raporunun Müdürlüğünüze iletildiği belirtilerek söz konusu alanda mezarlık tesis izni alınabilmesi için Orman Kanununun 17. ve 18. Maddelerinin Uygulama Yönetmeliği 13. maddesine göre izin talep dosyası içinde talep edilen alana ait 1/1000 ölçekli mevzii imar planının bulunması gerekli olduğundan ilgili alanın bahse konu yönetmelik gereği 1/1000 ölçekli mevzi imar planında “mezarlık” fonksiyonunda gösterilmesi istenmiştir”

İSTANBUL’DA HER YIL 61 BİN CENAZE DEFİN EDİLİYOR, HER YIL 260 DÖNÜM YENİ MEZARLIK ALANI GEREKİYOR

Belediye meclisinde kabul edilen komisyon raporunda, Mezarlıklar Müdürlüğü verilerine göre İstanbul’da her yıl ortalama 61 bin cenazenin defin işleminin yapıldığı, yılda ortalama 260 dönüm yeni mezarlık alanına ihtiyaç duyulduğu ifade edildi. Komisyon raporunda şöyle denildi; “İstanbul İli genelinde yıllık ortalama 61.000 adet cenaze defin hizmeti yapılmakta olup, yılda yaklaşık 260 dönüm yeni mezarlık alanına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sayı her yıl İstanbul’un aldığı göç ve nüfus artışı nedeniyle daha da artmaktadır. Bu önemli ihtiyacın karşılanabilmesi için kentte mezarlık alanı olarak kullanılabilecek arazilerin yetersizliği sebebiyle kamu arsa ve arazilerinin tahsisi yoluna gidilmektedir”

160donum-mezarlik1

SOKAK HAYVANLARININ ANA YURDU SARIYER OLACAK!

kisirkaya-kadir-topbas1-1

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir