GündemManşet

AYAZAĞA’DAKİ ŞERİFE BACI PARKI, BU PAZAR GÜNÜ AÇILIYOR!

ŞERİFEBACikasta

_ayrac

İlgili Makaleler

Sarıyer Belediyesi tarafından yaptırılan ve Kurtuluş Savaşı kahramanlarından Kastamonulu Şerife Bacı’nın adını taşıyan park, bu Pazar günü Ayazağa’da görkemli bir törenle açılacak. Saat 12.00’de Ayazağa Mahallesi 202 Sokak’ta yapılacak açılışa tüm vatandaşlar davetli…

_ayrac

HABER MERKEZİ/ SARIYER GAZETESİ

Sarıyer Belediyesi, Kurtuluş Savaşı sırasında cepheye taşıdığı top mermilerinin ıslanmaması için kendi çocuğunun donması pahasına battaniyesini bu mermilerin üstüne örten Milli Kahramanımız Şerife Bacı’nın ismini Ayazağa’da bir parka verdi. Kastamonulular Derneği’nin girişimi ve Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in talimatıyla Şerife Bacı isminin verildiği park, bu Pazar günü resmi bir törenle açılacak. Ayazağa’da 202 Sokak’ta saat 12.00’de yapılacak törenle hizmete girecek park, Sarıyer Belediyesi tarafından Ayazağalılar’a armağan edilecek. Aynı gün Ayazağa Dere Yolu’nun da açılışı gerçekleştirilecek. Söz konusu açılışa gerek Sarıyer’den gerekse Ayazağa Mahallesi’nden geniş katılım bekleniyor.

ŞERİFE BACI

ŞERİFE BACI KİMDİR?

Şerife Bacı veya Şerife Kadın (Ölümü- Kastamonu- Aralık 1921)

Türk Kurtuluş Savaşı’nın halk kahramanlarından biridir. Şerife Bacı, Kurtuluş Savaşı’nda yaşlı kadın ve erkekler ile birlikte İnebolu’da bulunan cephaneleri Ankara’ya götürülmesinde çocuğu ve kağnısıyla yer alırken kış şartları nedeniyle Aralık 1921’de donarak öldü. Seydiler Belediyesi, 1973 yılında Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 50. yılında belediye binasının önüne rölyefini yaptırmış ve ismi birçok kuruma verilmiştir. İnebolu sahilinde bir parkın içinde 2001 yılında Türk Kara Kuvvetleri eski komutanı Aytaç Yalman tarafından Şehit Şerife Bacı Anıtı yaptırıldı. Açılısı Atilla Ateş ve Aytaç Yalman birlikte yaptı. Anıtın plaketinde “Bu anıt İstiklal Savaşı şehitlerinden Şerife Bacı’nın anısını Cumhuriyet çocuklarına anlatmak için Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman tarafından armağan edilmiştir. 4 Aralık 2001” yazılıdır. Şehit Şerife Bacı adı Kastamonu’da Seydiler’de, İnebolu’da Kurtuluş Savaşı’nın kadın kahramanlarını simgelemektedir.

ŞERİFEBACI

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
>