GündemManşet

BUGÜN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ!

ogretmenler-gunu1

Dünyanın pek çok ülkesinde farkı tarihlerde kutlansa da bugün 24 Kasım yani Öğretmenler Günü… Sarıyer Gazetesi olarak ülkemizde görev yapan, emekli olmuş ya da atanmayı bekleyen tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutlarız. Öğretmenlerimizin ve eğitimin ne kadar önemli olduğunu ülkemiz ve dünyamızda yaşadığımız acı olaylardan neredeyse her gün bir kez daha anlıyoruz.

Bu yüzden Sarıyer Gazetesi olarak başta ilçemizde görev yapan öğretmenlerimiz olmak üzere tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutlarız….

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI!

cumhurbaskani_erdogan

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, öğretmenlerin “24 Kasım Öğretmenler Günü”nü yayınladığı mesajıyla kutladı. “Öğretmenlerimiz, insanı en ideal şekilde eğitmek, dolayısıyla geleceği inşa etmek gibi son derece kutsal bir görevi yerine getirmektedirler” diyen Erdoğan, mesajına şöyle devam etti:

“ÖĞRETMEN ÖĞRETENDİR”

“Milletimizin her bir ferdinin, kendisi ve çocukları için, öğretmenlerimize şükran borcu vardır. İlk emri “oku” olan bir medeniyetin mensupları olarak bizim için, öğrenmenin ve dolayısıyla öğretmenlerin ayrı bir yeri, ayrı bir önemi bulunmaktadır. Bugün de milletçe, eğitime, öğretime, ilme, alime, öğretmene derin bir saygıyla, muhabbetle yaklaşıyoruz. Ülkemizde saygınlığı en yüksek meslek mensuplarının başında öğretmenler, ilim adamları gelmektedir. Bilmek ve öğrenmek, insanoğlunun doğuştan gelen bir özelliğidir. Öğretmenler, bu vasfı, uygulamaya ve hikmete, yani iyi ile kötüyü ayırt etmeye tahvil etmekle mükelleftirler. Dolayısıyla öğretmen, evet öğretendir ama bununla birlikte eğiten, terbiye eden, çocuğun içindeki cevheri ortaya çıkartan kişidir; öyle olmalıdır.

İNSAN YETİŞTİRMEK BİR KÜLTÜR İNŞASIDIR

İnsan yetiştirmek, aynı zamanda bir medeniyet, bir kültür inşasıdır. Öğretmenlerimizi, kendilerine emanet ettiğimiz çocuklarımızı bu anlamda da yetiştiren insanlar olarak görüyor, kendilerinden böyle bir gayret bekliyoruz. Bu nedenledir ki geleceğimize ilişkin hedeflerimize ulaşabilmemiz konusunda en büyük görev, öğretmenlerimize düşüyor. Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmasında, 2053 ve 2071 vizyonlarını hayata geçirmesinde, öğretmenlerimizin çabalarının, emeklerinin çok önemli payı olacaktır. Aziz milletimiz, geçmişte olduğu gibi gelecekte de öğretmenlerine sahip çıkmaya devam edecektir. Okullara, öğretmenlere, diğer eğitim kurumlarına ve kadrolarına yönelik saldırılarda bulunanları milletimiz asla affetmemiştir, affetmeyecektir.

YÜREKTEN KUTLUYORUM

Esasen öğretmenlik, sadece ücreti için, imkanı için yapılacak bir meslek kesinlikle değildir. Bu mesleği gönülden sevmeyen, kendini bu işe adamayan hiç kimse, gerçek manada bir öğretmen olamaz. Ülkemizin 81 vilayetinde, şehir merkezlerinden en ücra köylere kadar her karışında vazifelerini hakkıyla yerine getiren öğretmenlerimizi, kendilerini eğitime ve öğrencilerine adamış olmalarından dolayı en içten duygularımla tebrik ediyorum. Bu düşüncelerle, Millet Mekteplerinin açıldığı ve Gazi Mustafa Kemal’e Başöğretmenlik unvanının verildiği bu anlamlı günde, öğretmenlerimize şükranlarımı sunuyorum. Tüm öğretmenlerimizin ve eğitim camiamızın 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü yürekten kutluyorum. Bu vesileyle emekli öğretmenlerimize saygılarımı ifade ediyor, ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizi rahmetle anıyorum.”

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir