GündemManşet

Bulgar çetesi iş başında! Bu tuzağa düşmeyin!

internet-dolandırıcısı1 (6)

BEKİR BATU/ ÖZEL HABER/ SARIYER GAZETESİ

***

İnternet üzerinden yapılan sanal dolandırıcılık yöntemleri hız kesmeden devam ediyor. Son dönemde özellikle Sarıyer’deki facebook kullanıcılarına musallat olan ve kendisini Bulgaristan’da yaşayan bir bayan olarak tanıtan uyanıklar vatandaşları dolandırmaya çalışıyor. Rastgele arkadaşlık gönderdikleri kişiler ve o kişilerin arkadaşlarına musallat olan dolandırıcılar, “Ciddi bir ilişki yaşamak ve bu yüzden Türkiye’ye gelmek istediklerini” belirterek Sarıyerliler’den kendilerine 125’er euro uçak parası göndermelerini istiyor. Uyanıklar karşısındaki vatandaşları kandırmak için başkalarına ait olduğu tahmin edilen bayan fotoğraflarını yem olarak kullanıyor.

Etkilemeye çalıştıkları insanlara Bulgaristan’a ait olduğu tahmin edilen telefon numaraları da bırakan bayanlar, kendilerini arayan vatandaşları hem binlerce liralık faturalarla dolandırmak istiyor hem de hesaplarına para göndermelerini sağlayarak tuzağa düşürmeye çalışıyor.

“AYNI İFADELERİ” KOPYALA YAPIŞTIR YAPIYORLAR

DOLANDIRICI1DOLANDIRICI2

_ayrac

Öyle ki dolandırıcıların kullandıkları Türkçe cümlelerin internet ortamında pek çok sitede yine aynı ifadelerden kopyala yapıştır yöntemiyle alıntı yapıldığı da anlaşıldı. Dolandırıcılar ulaştıkları kişilere; ” ben fatma resimdeki benim bekyarim 27 yasim durus birini ariyorum turkiyeden omur boyu8 yasamk icin dusuncenis busa yani 00359 89 208xxxx numarm citisen bi ulas” şeklinde mesaj atarak diyalog kurmaya çalışıyor.

Sarıyer Gazetesi olarak vatandaşlarımızı bu dolandırıcılara karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıyoruz.

İŞTE DOLANDIRICILARIN KULLANDIĞI VE BAŞKALARINA AİT OLDUĞU TAHMİN EDİLEN TUZAK FOTOĞRAFLAR;

internet-dolandırıcısı1 (1) internet-dolandırıcısı1 (2) internet-dolandırıcısı1 (3) internet-dolandırıcısı1 (4) internet-dolandırıcısı1 (5)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir