GündemManşet

Büyükşehir Belediyesi, Havantepe’de yaşayan tekerlekli sandalyeye mahkum yüzde 95 engelli Kazım Ersöz’ün evini yıkıp sokağa attı!

kazim-ersoz101

ÖZEL HABER/ SARIYER GAZETESİ

Sarıyer Yeni Mahalle’ye bağlı Havantepe’de yaşayan 55 yaşındaki Sivas kökenli engelli Kazım Ersöz, büyük bir insanlık ayıbına maruz kaldı. Tapusu Vakıflar Genel Müdürlüğü‘ne ait arazide yaklaşık 45 gecekondu sahibiyle birlikte yaşayan Ersöz’ün evi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekiplerince yıkıldı. Yıkım sırasında engelli vatandaşın darp edildiği de iddia ediliyor.

ÇOK SAYIDA ZABITA VE POLİS YIKIMA GELDİ

kazim-ersoz-havantepe (7)

Sabah saatlerinde (perşembe günü) Havantepe’de Başkent Çıkmazı 11 numaralı eve gelen Büyükşehir Belediyesi Boğaziçi İmar Müdürlüğü’ne bağlı zabıtalar, ev sakinlerinden evi hemen boşaltmalarını istedi. Çok sayıda polisin eşlik ettiği yıkım ekibinde kepçeler ve iş makinaları da yer aldı. Yaklaşık 100 kişilik ekipte ayrıca bir de ambulans hazır bekletildi.

TEKERLEKLİ SANDALYEDEKİ ENGELLİYE DARP İDDİASI

kazim-ersoz-havantepe (8)

Sivaslı 55 yaşındaki engelli Kazım Ersöz’ün evine gelen ekipler, ev sakinlerinin yıkıma engel olmak istemesi nedeniyle uzun süre yıkımı gerçekleştiremedi. Sabah saat 08.00 sıralarında yıkıma gelen ekipler, ev sakinlerinin direnişi yüzünden yıkıma ancak ikindi saatlerinde başlayabildi. Geçirdiği bir kaza yüzünden yıllardır tekerlekli sandalyeye mahkum olan ve yüzde 95 engelli raporu bulunan Kazım Ersöz, yıkıma direnmek isteyince Büyükşehir Belediyesi zabıtalarının hışmına uğradı. İddiaya göre zabıtaların darp ettiği engelli Ersöz’ün ağzındaki takma dişleri bile enkazın altında kaldı.

HATİCE ERSÖZ; “BABAMA YAPILANLAR İNSANLIĞA SIĞMAZ”

kazim-ersoz-havantepe (12)

Havantepe’de yaşanan yıkımın mağduru Hatice Ersöz yaşadıklarını Sarıyer Gazetesi’ne anlattı; ” Boğaziçi İmar Müdürlüğü’nde görevli zabıtalar, engelli babamın boğazına yapışmış ve onu darp etmiştir. Babam 55 yaşında ve engelli. Yıllardır tekerlekli sandalyede yaşıyor, bakıma ihtiyacı olan biri. Üstelik yüzde 95 engelli bir insan. Mahalleye gelip sadece bizim evimizi yıkmışlar. Bugüne kadar bize hiçbir tebliğat yada resmi uyarı gelmedi. Boğaziçi İmar Müdürlüğü’nden gelen yıkım ekiplerine ellerinizde belge var mı diye sorduk hiçbir belge göstermediler, bizi dinlemediler bile. Bu kadar vicdansızlık ve sorumsuzluk olur mu? Engelli bir kişinin evini yıkıp siz nasıl bir insanı sokağa atabilirsiniz? Boğuşma sırasında babamın takma dişini bile sökmüşler, kordon kullanıyordu o da yok. Kardeşimi de darp etmişler. Ailecek mağduruz ve sokakta kaldık. Bu kadar vicdansızlık olur mu? Babam engelli kendini ifade bile edecek durumda değil. Bu kadar çok zabıta ve polisle yıkıma gelip insanları darp ederek sokağa atmak insanlığa sığar mı? Şuanda hepimiz perişanız. Burada yapılanlar insanlığa sığmaz. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş’tan ve Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu‘dan bizim yaşadığımız olaya kayıtsız kalmamalarını ve çözüm bulmalarını rica ediyorum”

ENGELLİLER DESTEK EYLEMİ BAŞLATTI

Tekerlekli sandalyeye mahkum Kazım Ersöz’ün İstanbul Büyükşehir Belediyesi Boğaziçi İmar Müdürlüğü ekiplerince evinin yıkılıp sokağa atılmasından sonra Sarıyer’deki engelliler de arkadaşlarına destek için harekete geçti. Sarıyer Belediyesi Engelli Koordinasyon Merkezi ( SEKOM) Başkanı Mahmut Kement, engelli Kazım Ersöz ve ailesine destek ziyareti yaptı. Yaşanan haksızlığa isyan eden Kement, engelli bir insana yapılan uygulamaya tepki göstermek amacıyla diğer tüm engellilerle birlikte protesto eylemi yapma kararı aldı. Enkaz başında çadır nöbeti başlatma kararı alan engelliler, Kazım Ersöz’ün evinin yeniden aynı yerde yapılmasını istiyor.

kazim-ersoz-havantepe (11)

kazim-ersoz-havantepe (13)

kazim-ersoz-havantepe (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir