GündemManşet

Buyurun cenaze namazına! İmzalar atıldı, İstanbul’un bütün sokak köpekleri artık resmen Sarıyer’de toplanacak!

kisirkaya-hayvan-barinak1

_ayracSarıyer’de yapımı tamamlanan ve sokak hayvanları için tecrit koşulları taşıdığı gerekçesiyle hayvan hakları savunucuları ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘ni karşı karşıya getiren Kısırkaya Hayvan Barınağı için, İBB ile ilçe belediyeleri arasında protokol yapılmasına karar verildi.

***

CHP’li Oktay Aksu, “Sarıyer’e 10 binin üzerinde sokak hayvanı getirildi” diyerek karara itiraz ederken, İstanbul’daki tüm sokak hayvanlarının Sarıyer Kısırkaya’da toplanılması oy çokluğuyla kabul edildi. Bundan böyle Sarıyer, İstanbul’daki tüm sokak hayvanlarının merkezi olacak.

_ayrac

HABER MERKEZİ/ SARIYER GAZETESİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Sarıyerliler’in ve hayvanseverlerin tepkisini çekecek dikkat çekici bir karara imza attı. Meclisten geçen karara göre, İstanbul’daki tüm sokak hayvanları Sarıyer Kısırkaya’daki İBB Hayvan Barınağı’nda toplanacak. Burada tedavi edilecek hayvanlar daha sonra getirildikleri yere bırakılacak. Ancak sokak hayvanlarının tedavi işleminden sonra Sarıyer’de bırakılacağı yönünde ciddi endişeler var.

TÜM SOKAK KÖPEKLERİ SARIYER’E GETİRİLECEK

kisirkaya3

Protokole göre İstanbul’un 39 ilçesinden protokolü imzalayan ilçelerden toplanacak sokak hayvanları Kısırkaya Hayvan Barınağında tedavi edildikten sonra mikroçip uygulaması ile alındıkları ortama tekrar geri bırakılacak. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş‘ın onayının ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi gündeminde görüşülen protokole göre, protokolü imzalayan ilçelerden alınan sokak hayvanları Kısırkaya Hayvan Barınağı’na getirilecek. Aşılanması, kısırlaştırılması, tedavisi biten hayvanlar mikroçip uygulaması ile kayıt altına alınarak, alındıkları ortama tekrar geri bırakılacak.

TEDAVİDEN SONRA ALDIĞI YERE BIRAKILACAK MI?

Protokolde İBB’nin yükümlülükleri arasında elektrik, su, ısınma, iletişim gibi bedellerini karşılanması yer alırken, ilçe belediyeleri barınakta 7 gün 24 saat personel çalıştıracak. Protokolü imzalayan ilçe belediyeleri barınakta verdikleri hizmetin ardından, sokak hayvanını kendi ilçe sınırları içerisinde alındığı ortama geri bırakmakla da yükümlü.

“HAYVANLARI SARIYER’E BIRAKIP ALMAYACAKLAR”

kisirkaya4

CHP’li Meclis üyelerinin red oyu kullandığı oturumda söz alan CHP’li Meclis Üyesi Veteriner Hekim Oktay Aksu barınağa getirilen hayvanların geri alınmayacağına yönelik endişelerini dile getirdi. Sarıyer’de 2 yıl içinde köpek sayısının 10 bini geçtiğini belirten Aksu, “Bu çok ürkütücü bir rakam” dedi. Mecliste oylanan protokol CHP’li üyelerin itirazlarıyla oy çokluğu ile kabul edildi.

İDARE MAHKEMESİ İPTAL ETMİŞTİ

Hayvanseverlerin kriterlere uygun olmadığı, ulaşımının zor olduğu ve hayvanların zarar göreceği gerekçesiyle yargıya taşınan Kısırkaya Hayvan Barınağı için İstanbul 6. İdare Mahkemesi iptal kararı vermişti. 1 yılda toplam 20 bin köpeğin kısırlaştırılacağı barınak için hayvan hakları savunucuları birçok kez projenin iptali için protesto gösterisi düzenlemişti.

kisirkaya5 kisirkaya6 kisirkaya7

Related Articles

23 Comments

 1. Barınakta bile bakamıyorlar bu kadar hayvana nasış bakıcakşar…hastalıktan gebericek hayvanlar

 2. sokaklardan kedileri köpekleri toplasınlar da sonra toplatan bir çok ülke gibi biz de gece cirit atan sıçanlarla cebelleşelim..

 3. zerre kadar verilen karara katılmıyorum allah belanızı versin attığınız imzanın vebali canınız çiğerinizden çıksın merhamet yoksunusunuz

 4. Denildiği gibi her hafta hayvanseverlerden bir kaç kişi orda gönüllü olarak çalışmasında hiç bir sakıncası olmıyacaktır. Bizler yanlızca o yavruların başına kötü birşey gelmemesini uyutulmamasını ve bölüm bölüm açık yerlerde dolaşabilmeleri aç kalmamaları bizi çoookk mutlu edecektir siZlerden ricamız nasıl başka ülkelerede kucak açıyorsak bu canlılarında yaşamaya ihtiyacı var. Öğle değil mi saygılar.

 5. Ben iyi veya kotu bisey soylemiyecem sadece bu canlar Allahimin canlari iyi biseyler yapiliyorsa Allahim zizden razi olsun ama o canlar icin gizli kapilar arkasinda dolaplar cevriliyosa onu da Allahima havale ediyorum Allahimin adaletine guveniyorum

  1. Hayvanlara zulmü Allah’a havale etmeyiniz ses çıkarın bu dünyada yaşamlarını kaliteli sürdürsünler zaten Allah(cc) buyurur ki; Hayvanlar benim sessiz kullarım dır. Onlar şimdi zulme susuyorlar ama hesap günü konuşacaklardır… TEPKİSİZ KALMAYIN !!!

 6. Sizler gibi Insanlarin Allahin yarattigi CANLIYA deger vermiyorsaniz hepinizin Belasini versin. Ne bicim Müslümanlarsiniz utanim varliginizdan, sizler gibi vicdansiz Insanlar hic olmasin insallah! Hepinize bu Dünya Cehennem olur INSALLAH!

  1. Hayvanlara zulmü Allah’a havale etmeyiniz ses çıkarın bu dünyada yaşamlarını kaliteli sürdürsünler zaten Allah(cc) buyurur ki; Hayvanlar benim sessiz kullarım dır. Onlar şimdi zulme susuyorlar ama hesap günü konuşacaklardır… TEPKİSİZ KALMAYIN !!!

 7. Hayvanlarında üreme hakkı var.Kısırlaştıranlar Nasıl bir günah içersindesiniz.Şu dünyada insandan daha tehlikeli yaratık yok.

 8. Neden hayvanların şey yaparsınız. Değil hayvanlar insanlar oldukça kötü Pazar olduğunu.

  Warum muss man den Tieren sowas antun. Nicht die Tiere sind das schlimme sondern die Menschen.

 9. Eger devlet samimi ise, bu tesisin tüm işletmesini ve denetimini Sivil toplum Örgütlerine….hayvan severlere bıraksın o zaman inanırız…

  1. Son derece haklı, hayvan yaşam hakkına saygılı bir tesbit. Tesisin tüm işletmesini ve denetimini Sivil toplum Örgütlerine bırakılsın. Devlet samimi ise, samimiyeti Hayvan Severler tarafından desteklenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir