GündemManşet

Çayırbaşı Roman Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği Başkanı Taşkent; “Çayırbaşı’da bu yıl 110 çocuk okula gidemeyecek”

yasar taskent15

ASLI DEMİR/ SARIYER GAZETESİ

Çayırbaşı Roman Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yaşar Taşkent, Sarıyer Gazetesi’ni ziyaret ederek mahallede yaşanan sıkıntılarını Genel Yayın Yönetmenimiz Bekir Batu‘ya anlattı. Dernek olarak mahalledeki pek çok sıkıntıya el attıklarını ve vatandaşların huzuru için çalıştıklarını söyleyen Taşkent, çok çarpıcı açıklamalar yaptı. Taşkent’in açıklamaları Çayırbaşı’da sosyal ve ekonomik sorunların hangi boyutlara ulaştığını gözler önüne serdi.

yasar taskent20

AİLELERİN ELBİSE ALACAK PARASI YOK

Çayırbaşı’da ekonomik sıkıntıların ailelerin düzenini bozduğunu ve çocukların geleceğini kararttığını söyleyen Yaşar Taşkent, gazetemize şu açıklamalarda bulundu; “Çayırbaşı’da tam 2 bin 850 Roman vatandaşımız yaşıyor. Burada yaşayan insanlarımızın maddi durumlarının yetersiz olmasından dolayı sadece bu yıl, bizim tespitlerimize göre 110 çocuğumuz okula gidemeyecek. Bu rakamın daha da artmasından endişe ediyoruz. Çünkü ailelerin çoğu, çocuklarına elbise, çanta ve ayakkabı alacak para bulamıyor, çocuğuna kırtasiye malzemesi alabilecek durumları yok. Öyle ki çocuklarına simit alacak, poğaca alacak para bulamıyorlar. Bazı ailelerin ve kişilerin henüz nüfus cüzdanları bile yok. Çocukların çoğunun nüfus cüzdanları bile yok. Hem ekonomik yetersizlikler hem de nüfus cüzdanları olmadıklarından dolayı bizim tespitlerimize göre Çayırbaşı’da sadece bu yıl 110 çocuk okula gidemeyecek. Biz dernek olarak elimizden gelen yardımı yapmaya çalışıyoruz ancak ne yazık ki bize her kurumdan yardımcı olunması gerekiyor. Sarıyer Kaymakamlığı’nı bizzat konudan ben haberdar ettim. Bu konuda çözüm sözü verildi ancak bugüne kadar mahallemizde değişen hiçbir şey yok”

“UYUŞTURUCU KULLANMA YAŞI ÇOCUK YAŞLARA DÜŞTÜ”

110 çocuğun okula gidebilmesi için yetkilileri göreve davet eden Taşkent, mahallede hızla artan uyuşturucu kullanımına dikkat çekti. Yaşar Taşkent; “Çayırbaşı’da uyuşturucu kullanım yaşı okul çağlarına kadar düştü. 10-13 yaşında bile çocuklar uyuşturucu ve özellikle bonzai kullanıyor. Genç yaşta çocuklarımız ölüp gidiyor. Hepimiz bu sorunun çözümü konusunda ne gerekiyorsa yapmak zorundayız” diye konuştu.

Yaşar Taşkent: 0539 581 72 19

zekeriyakoy1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir