GündemManşet

CHP Milletvekili Didem Engin, Büyükşehir Belediyesi’nin evini yıkıp sokağa attığı Havantepe’deki engelli vatandaşı ziyaret etti!

didem-engin3 (2)

***_ayracCHP İstanbul Milletvekili Didem Engin, Yeni Mahalle Havantepe’deki evi İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekiplerince yıkılan ve tekerlekli sandalyesiyle sokağa atılan engelli Kazım Ersöz’ü enkaz başındaki çadırında ziyaret etti. Yıkımdan sonra enkaz başına kurduğu çadırında zor şartlarda yaşamaya çalışan Ersöz’e destek veren Engin; ” Yıkım yerine yerinde çözüm gerekirdi” diye konuştu.

_ayrac

ÖZEL HABER/ SARIYER GAZETESİ

1 Kasım seçimlerinden sadece bir gün sonra çıkarılan yıkım kararı sonrasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Boğaziçi İmar Müdürlüğü’ne bağlı zabıta ekipleri tarafından Havantepe’deki evi kepçelerle yıkılan engelli Kazım Ersöz, enkaz başında kurduğu çadırında yaşamaya başlamıştı. Büyükşehir Belediyesi’nin, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait 730 ada 2 parsel üzerinde bulunan arazideki yaklaşık 50 ev için yıkım kararı çıkarmasına rağmen, sadece engelli Kazım Ersöz’ün evini yıkıp gitmesi dikkat çekmişti. Yıkım sırasında zabıta ekiplerince darp edildiği iddia edilen 55 yaşındaki engelli vatandaşın dramını yine ilk kez ve sadece Sarıyer Gazetesi gündeme taşımıştı.

DİDEM ENGİN, VİCDANSIZLIĞA TEPKİ GÖSTERDİ

CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin, Sarıyer’de yaşanan ve Büyükşehir’in neden olduğu insanlık dramına sessiz kalmadı. Tekerlekli sandalyesiyle sokağa atılan ve enkaz başındaki çadırında yaşamak zorunda kalan Kazım Ersöz ve ailesini ziyaret eden Engin, aileye destek çıktı. Sosyal sorunlara duyarlılığıyla bilinen CHP’li vekil Didem Engin’in ziyareti sırasında oldukça duygulandığı ve yaşanan insanlık ayıbı nedeniyle üzüntü duyduğu gözlendi.

didem-engin3 (3)

ENGİN; “YIKIM YERİNE YERİNDE DÖNÜŞÜM YAPILMALI”

Sarıyer Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bekir Batu‘ya konuşan CHP İstanbul Milletvekili Didem ENGİN, yıkım faaliyetlerinin sorunu çözmekten ziyade siyasi rant hesaplarının bir sonucu olduğunu söyledi. Vatandaşın dahil edilmediği hiçbir sürecin kamu vicdanını rahatlatamayacağını hatırlatan Didem Engin, yıkım yerine “yerinde dönüşüm”ün esas alınması gerektiğini vurguladı. Didem Engin, kentsel dönüşüm politikalarında, dayatmacı ve aceleci yaklaşımların yerine, ekonomik ve sosyal boyutları dikkate alan “süreç yönetimi” anlayışıyla hareket edilmesi gerektiğini; vatandaşların, sivil toplum örgütlerinin ve akademisyenlerin görüşünün alınarak kent rantını değil, kent sakinlerinin refah düzeyini artırmayı amaçlayan bir yerinde dönüşüm modelinden yana olduğunu belirtti.

 

didem-engin10 (1)

didem-engin10 (2)

didem-engin10 (1)

didem-engin10 (2)

engelli-kazim-ersoz1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir