GündemManşet

CHP’Lİ MECLİS ÜYESİ AYSİN GÜNEN, SARIYER GAZETESİ’NE KONUŞTU!

aysingünen (6)

ÖZEL RÖPORTAJ /HABER MERKEZİ/ SARIYER GAZETESİ

CHP’nin belediye meclisindeki sevilen ve başarılı isimlerinden Aysin Günen, Sarıyer Gazetesi’nin sorularını yanıtladı. Sarıyer’in sorunlarının çözümü konusunda gece gündüz demeden çalışmaya devam edeceğini belirten Günen; “İstanbul Büyükşehir Belediyesi kendi sorumluğunda bulunan Sarıyer sahili boyunca bir an önce, insanlarımızın denize düşmesini önleyecek demir bariyerler yapmalı. Aksi halde insanlarımızın hayatı tehlikede. İstinye sahiline yaptıkları çalışmayı bir an önce Sarıyer sahiline, Büyükdere ve Kireçburnu sahiline de yapmaları gerekiyor” diye konuştu.

Sarıyer’de bu hafta Darüşşafaka’da Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nin ve Cumhuriyet Mahallesi’nde ise Cemevi’nin açılışının yapılacağını vurgulayan Günen, çok yakın bir süre sonra da Sarıdağ yolunun hizmete gireceğini müjdeledi. İşte başarılı Meclis Üyesi Aysin Günen’in gazetemizin sorularına verdiği cevaplar;

aysingünen (5)

Aysin Günen kimdir? Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

Ben 1964 İstanbul doğumluyum. A.Ü’ye devam ediyorum. Karadenizli bir ailenin kızı olarak dünyaya geldim, Rizeliyim. Biliyorsunuz çok Rizeli var burada. Evli ve bir çocuk annesiyim. Siyasete 2000 yılında başladım. Önce ilçe kadın kollarına üye oldum. Yönetimde bulundum ardından 2 dönem ilçe kadın kolları başkanlığı yaptım. 2009’da ayrıldım. Çünkü eşim ile restoran işinde çalışıyorduk. Ailece işlettiğimiz bir restoran vardı. Onu devam ettiriyorduk. Her ikisi zor oluyordu ama bu arada Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, ADD, Kızılay gibi birçok sivil toplum örgütlerinde de yer aldım. Zaman zaman gazetelere köşe yazıları yazıyorum. Benim yazılarımda işlediğim en önemli konu kadın, toplum ve gençlik. En büyük çabam bonzai konusunda oldu. 2009 yılında çok ses getiren bir projeye imza attık. Bu benim için çok önemlidir. Otizmle ilgili bir köşe yazım vardır. Talep üzerine yazdım.  Siyasete az çok devam ediyordum. Daha sonra Sarıyer Kent Konseyi’nde ortakla Ayşe Hanım ile birlikte çevre ve kadınla ilgili birçok şeye imza attık.  Sayın Adnan Ayber’in Belediye Başkan Yardımcılığı döneminde onunla birlikte başta meme kanseriyle ilgili olmak üzere bir çok sağlık taramasında, bilgilendirmelerde, İtalyan Hastanesi’nde ortaklaşa mahallelerde sağlık taramaları yaptık. Tekrar belediye meclis üyeliği yaptım. 30 Mart’tan beri burada devam ediyoruz.

aysingünen (4)

Belediye meclisi içerisinde bulunduğunuz görev nedir?

Kültür ve Tarih komisyonu… Kültür ve Tarife Komisyonu içerisinde bir görevim var. İsmail Bey’le ve ekibiyle birlikte birçok başarıya imza atıyoruz burada. Sarıyer Belediyesi’nin çok başarılı bir Halk Dansları Topluluğu var. Sayın İsmail Çelik Bey başta olmak üzere bütün ekibine başarılarının devamını diliyorum ve kutluyorum. Halk danslarıyla birlikte 9 ülke 14 şehir gezdik. Birçok yerde de ses getirdik. İtalya’da Rotondo’da baya ses getirdik. Kültür olarak; kültürün olduğu yerde toplum da olabiliyorsunuz. Kültürün olmadığı yerde her şey sıfırdır.

aysingünen (3)

Sizce Sarıyer’in en büyük sorunu nedir?

İlk sorun trafik, sonra imar sorunu var. AKP iktidarı tarafından yapılan yasal düzenlenmeler nedeniyle artık 2010 yılından itibaren Sarıyer ve tüm ilçe belediyelerinin 1/1000’lik imar uygulamaları dışındaki tüm imar yetkilileri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Büyükşehir Belediyeleri’nde devredilmiştir. 2011 yılında Sarıyer Belediye Meclisi’nden onanan Bahçeköy, Kısırkaya ve Kısırkaya imar planları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderildiği halde 4 yıldır İBB Meclisinde bekletilmektedir. Biliyorsunuz ki Büyükşehir’le Sarıyer Belediyesi arasındaki çekişme bitmiyor. Çünkü tek suçumuz CHP’li bir belediye olmak. Şükrü Bey bu konuda çok azimli bir insan. Onunla çalışma onurunu gerçekten yaşıyoruz. Meclis olarak da çok uyumlu çalışıyoruz. Bu dönemki meclis çok bilinçli ve kararlarını elini indir kaldır sistemiyle almıyor, gerçekten fikirlerini dile getiriyor.

Ayrıca Sarıyer’in tamamı 2. derecede SİT alanı bunu halkımızın bilmesi gerekir. Boğaziçi öngörünüm alanında kalan tüm yerler İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Boğaziçi İmar Müdürlüğü’nün sorumluluğundadır.

En büyük sorun okullarla ilgili biz bunu mecliste birkaç sefer ilettik. Okulların tüm sorumluluğunu bize verin dedik. Sarıyer’de okullar dökülüyor. Sarıyer İlköğretim Okulu’na gittim mesela durum içler acısı. Milli Eğitim’in destek olmadığını söylediler. Biz de belediye olarak işe ilk olarak oradan başladık. Sıralar, duvarlar, tuvaletler ve kantin çok kötüydü. Biz bu okulu neredeyse baştan yarattık. Trafik konusunda da önerge verdik. Park sorunu da var elbette, bunları ilettik. Onlar da bize sözler verdi. Ama hiçbir ilerleme kaydedemedik. Bir de sahil şeritlerindeki bariyer sıkıntısı ben bunun mücadelesini belediye meclisine girmeden önce 3 dilekçeyle bildirdim. Sahil bariyer çalışmasında her gün bir can gidiyor. Yazık.

İstinye’nin oradan itibaren bitiyor. Emirgan’ın belirli bir kısmına kadar. Ben bu soruyu kaç sefer sordum muhatap bulamıyorum. Daha kaç can gidecek. Her seçimde bunu proje olarak kullanacaklarsa insanlar artık bunun kandırmaca olduğunun farkında. Çevre temizliğinde bile çok sıkıntı çektik. Bunun altını çizerek söylüyorum. Çevre ve temizlik konusunda Sarıyer dışarıdan gelenlerde kalabalık bir yer oluyor. Sahil konusunda Büyükşehir Belediyesi ile ortak çalışıyoruz ama onlar üzerine düşeni yapmıyorlar. Halk CHP’li belediye çalışmıyor desin diye yaptılar bunları. Resmen cezalandırma sayıyorum ben bunu. ‘Madem oy vermediniz oyun bedelini de Sarıyer Belediyesi versin’ demek istiyorlar. Buralarda ne olabilir derseniz sahil şeridine bariyerleri yaparken süzgeç sistemi dedikleri İtalya’da da kullanılan bir sistem var. Bunu uygulayabilirlerdi. Bu sistemde çöp kıyıya çekiliyor ve süzgeçlerde toplanıyor. Sarıyer’in en büyük sorunu çevre. Büyükşehir halkını cezalandırıyor bizi değil. Şükrü Genç’i karalamak için ise halk Şükrü Genç’i çok seviyor. Bunun tutmayacağının farkına varsınlar artık. Parti bazlı bakmıyoruz biz, halka hizmet etmeye çalışıyoruz.

Bizim meclis olarak aldığımız karalar var. Madde bağımlılığı konusunda 5 bin kişiye ulaştık. Çok güzel bir şey. Birçok kuruluşa ses getirdik. Bonzaiyle başladık biz. Birçok annenin sesi olduk. Birçok sivil toplum kuruluşu ve halk bonzaiyi tanıdı. Bonzai çok tehlikeli vücutta gözükmüyor. Tahlilde de gözükmüyor. Bunu anneler iletti bana. Aldığım bir mesajda çocuğunun doğum günü partisinde arkadaşları bonzai atmış kolasına. Kolanın tadını dahi bozmamış. Çocuk ateşler içinde yanıyormuş hastaneye götürmüşler ama hiçbir şey çıkmamış. Çapa’da bu konuda uzman hekimler var, kendileriyle görüştük. Bonzai kullanımının temel 3 sebebi var dediler; bir ailenin ilgisizliği, iki ergenlik, üç başarısızlık. Bunlar çocuğu madde bağımlılığına sürüklüyor. Aileler çocuklarının arkadaşlarına dikkat etsinler.

aysingünen (2)

Meclis olarak başka ne yaptık cem evlerini ibadete açtık, Ayazağa’nın imar konusundaki eksiklikleri giderildi, SAGEM merkezleri, spor okulları 3 bin çocuğa çıktı.

Sarıyer Yaşar Kemal Kültür Merkezi açıldı,2016’da bitecek olan akıllı binamız var, Sarıyer en büyük eksiği olan Sarıyer Kültür Merkezi’ne kavuştu. Bunu özellikle vurgulamak istiyorum Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nin altında öğrencilere burs veriliyor. Birçok gence yol açacak. Biz 3 bin lise öğrencisine de burs verdik. Ailenin maddi durumuna göre miktarı belirledik. Engellilerle ilgili çalışmalarımız oldu. Engeli anne babanın çocuğunu dinlendirmesi için eğitim ve boş vakti değerlendirmesi açısından İstinye’de muhtarlığın yanında bir kursumuz var.

aysingünen (1)

Siyasette neden CHP ’yi tercih ettiniz?

CHP eşitliğin, özgürlüğün ve adaletin olduğu altı okun ilkesinde olduğu için. Daha da önemlisi önemlisi Atatürk’ün kurduğu bir partinin altında olmak benim için onur olacaktı. Aynı zamanda gelecek nesillere aydınlık bir dünya bırakabilmek için seçtim.

1 Kasım seçimlerinden ne bekliyorsunuz?

Öncelikle bir mesaj iletmek istiyorum. Seçim dönemlerindeki sesli mesajlar insanları çok rahatsız ediyor. Çekici olmadığını hatta lanet olsun diyecek boyutlara geldiğini söylediler. İnsanların hastası var yaşlısı var sıkıntı yaratıyor tabi bu durum. Halk oturun uzlaşın dedi. Ama maalesef yukarıdaki kişiler kendi sistemlerini kafalarında oluşturdular ve bunu uyguladılar. Sadece bir saklambaç oynadılar. Ama ne çıkar yansıması ne olur büyük bir sürprizde olabilir. CHP atak da yapabilir. Medyadan uzağız yeterli olmuyor kendimizi ifade etme konusunda. Bu sefer başarımızı arttıracağımızı düşünüyorum.

CHP dışında bir yerde siyaset yaptınız mı?

Benim gönlüm Atatürk’ün partisinden yanaydı hep. Bir de Ecevit’in DSP’sine bir hayranlığım vardı ondan sonra CHP hep soldan gittik. Ama hizmette herkese hizmet ediyoruz partisel bakmıyorum bu konuda. İnsanların gözündeki o ışık yetiyor.

aysinsünen(7)

Gazetemiz aracılığıyla Sarıyerlilere bir mesaj vermek ister misiniz?

Sarıyer’i birlikte yönetelim. Kendi sorununuz neyse çözüme o kanalla başlayın. Nereye şikâyetlerini bildireceklerini bilsinler. Büyükşehir’le Sarıyer Belediyesi’ni karıştırıyorlar. Mesela Arıköy’de bu sene en büyük sorun çamurdur. 3. Köprü çalışması var. Bizi arayıp çözeceksiniz diyorlar. Bizim görevimiz değil bu. Kaç sefer kamyonlarına ceza kestik. En sonunda konuyu medyayla duyurduk ama yine yetmedi en sonunda başkanımız bu böyle olmayacak dedi. Biz burası için gerekeni yapalım dedi. Biz görevimiz olmadığı halde o çamurlu yolu temizledik. Sahil şeridinin Büyükşehir’e ait olduğunu bilsinler. Ulaşamadıklarında gerekli mercilere bana ulaşsınlar. Sarıyerlilere de bir müjdem var. Sarıdağ’da yol genişletiliyor. Oradaki ev sahipleriyle ortak bir karar. Kimsenin ahını almak istemeyiz. Çok rahat bir şekilde minibüs ambulans rahatlıkla girecek. Sarıdağ’da yeni bir minibüs hattı da oluşturulacak. Çalışmalar başladı. Okullar konusunda çalışmalarımız var. Okullar belediyeye ait sanıyorlar keşke bize verseler ama bizim sorumluluğumuz altında değil. En son Sarıyer’de en acı şey de okul aile birliği borcunu ödeyemeyecek duruma gelmiş, milli eğitim bakanlığına gitmiş onlar da ‘’Biz size gerekli yardımı yaptık’’ demişler. Bundan sonra Sarıyer Belediyesi yardım etsin demişler.

Bir de son dönemde yaşadığımız korkunç bir olay var onu anlatmak istiyorum. Sarıyer’de bir evimizin sokağında su tesisatı patlamış zemin kattan birinci kata kadar evler su dolmuş. Ev sahipleri İski’yi aramış, üç dört güne geliriz demişler. Ben de olaydan haberdar olunca İSKİ’yi aradım. Sorunu akşama kadar çözdüler, Sarıyerlileri cezalandırarak Şükrü Başkan’a olan desteği kıracaklarını düşünüyorlar ama yanılıyorlar, zaten sorunumuzu çözmek için başka belediyelerin bir kere yaptığı çağrıyı bizim 10 kere yapmamız gerekiyor.

Bu arada ben meclise girdiğimden bu yana telefon numaramı değiştirmedim, 24 saat bana ulaşabilirler. Ben de Sarıyer’in çocuğuyum, burası benim memleketim, mahallem. Buradan halka sesleniyorum çekinmeyin arayın gelin birlikte yönetelim.

aysin.gunen@mynet.com

0532 746 46 63 /

facebook   /aysin akyildiz gunen  

twitter           @AYSİNGUNEN

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler